Finans Dünyasının Hayvanat Bahçesi

Fed’den güvercin mesajlar, FOMC’nin şahin kanadı, TCMB’nin güvercin tutumu… Finansal terimler arasında sıkça kullanılan hayvan isimlerinin farklı farklı anlamları bulunmaktadır. Son derece eğlenceli olan bu konuda özellikle güvercinler, şahinler, kuğular, kelebekler, filler, kanaryalar, kediler ve atlar sıkça kullanılır. Peki bu sevimli hayvanlar piyasada ne anlama geliyor ?

1 ) Şahin

Bu hayvan ismi, sıkı para politikası uygulayan ülkelerde karşınıza çıkacaktır. Çünkü anlam itibari ile uyguladığı politikadan asla vazgeçmeyen bir ülkeyi tarif etmektedir. Genellikle de Amerika’daki piyasalarda bu terim kullanılır.

2 ) Güvercin

Finansal yaşamda para politikalarında daha esnek kuralları olan ve ikinci, üçüncü dünya ülkelerinde karşılaşılan bu terimde, toleranslar gelişmiş ülkelere yönelik uygulanmaktadır.

3 ) Boğa

Eğer piyasada bir artış söz konusuysa yani yukarı yönlü ve hızlı bir artış gözleniyorsa, boğa ismi kullanılacaktır. Pozitif anlamda kullanılan bir terimdir.

4 ) Ayı Piyasası

Ayı piyasası negatif yönlü kullanılan bir terimdir. Piyasalardaki işleyişin olumsuz olduğu ya da olacağı haberini yatırımcısına vermektedir.

5 ) Siyah Kuğu

Piyasalarda alındıktan sonra hızla gelişen ve beklenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında kullanılan bir terimdir.

6 ) Kedi

Eğer borsalarda varlık fiyatları üst seviyelerden hızlı bir şekilde düşüşe geçiyorsa, sıçrama hareketinin yaklaşacağını haber vermek amacıyla bu terim kullanılır.

7 ) At

Hisse senetlerinin alım ve satımı sırasında karşılaşılan bu terimde, değeri sabit kalan bir hisse senedinden söz edilir ve
bu hisse senedinin beklenmedik getirilerinden bahsedileceğinde kullanılır.

8 ) Kelebek Etkisi

Negatif yönlü bir terimdir. Genelde Çin piyasaları için kullanılır. Herhangi bir olumsuz gelişmenin küçük de olsa kelebek etkisiyle herşeye yön verebileceğini belirtir.

9 ) Tavşan

Eğer bir piyasaya aşağı ya da yukarı yönlü bir ivme yakalayamamışsa, genellikle bu terim kullanılmaktadır. Yani trend yapmayan yatay piyasalar için geçerlidir.

10 ) Marketteki Fil

Çin ekonomisinde kullanılan bir diğer terimdir. Ekonominin bir anda alt üst olabileceği kaygısını ifade etmektedir.
Kategoriler: Ekonomi, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/