Bilim İnsanları Açıkladı: Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Nazım Hikmet’in, “Güzel günler göreceğiz, güneşli günler…” sözünü gerçekten yaşamak isteyenler şimdi söyleyeceklerime kulak versinler. Çünkü ABD’deki Yale Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kitap okumak insan ömrünü 2 yıl kadar uzatabilirken aynı zamanda daha kaliteli ve bilişsel olarak daha sağlıklı bir hayat yaşamayı sağlıyor.
Yale Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nde Becca R. Levy’nin yaptığı araştırma tam 12 yıl sürdü. 12 yıl boyunca 3 bin 635 kişi üzerinde çeşitli testler ve gözlemler yapıldı. Araştırma sonucuna ise haftada en az üç buçuk saat kitap okuyanların, hiç okumayanlara göre yaşamlarının 2 yıl daha uzadığı belirlendi. 50 yaş üzerinde yapılan kitap okuma alışkanlığı araştırmalarında ise, kitap okuyanların ölüm oranlarında %17’lik bir düşüş olduğu tespit edildi.
Ayrıca araştırmada sadece kitap okuyanlar üzerinde değil, gazete ve dergi okuyanlar üzerinde de gerçekleşti. Fakat şaşırtıcı bir şekilde gazete ve dergi okumanın sağladığı fayda kitap okumayla eş değer bir sonuç vermedi. Öyle ki, kitap okumak aynı zamanda empati yeteneği de geliştirerek insanlarla daha sağlıklı bir ilişki kurulmasına yardımcı oluyor. Sağlam kurulan ilişkiler de bir nevi mutluluğun kapısını aralamış oluyor.
Araştırmada bir sebep-sonuç ilişkisine henüz varılamadığı için çalışmalar devam ediyor fakat araştırmacılar uzun yaşamın sırlarından birisinin de muhakkak “kitap okumak” olduğunu vurguluyor. Çünkü, nasıl fiziksel sağlığımız için spor şartsa, bilişsel sağlımız için de gerekli egzersiz kitap okumak.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/