Sosyal Medya Stratejileri Konusunda Örnek Alınması Gereken 3 İsim

Guy Kawasaki’ye göre sosyal medya ile ilgilenen 2 insan tipi vardır: Takipçi sayısını arttırmak isteyenler, ve bunu önemsemediğini iddia eden yalancılar.

İnsan doğası gereğince herkes takdir edilmekten hoşlanır. Maddi bir çıkarı olan olmayan herkes yaptığı paylaşımlarının kitlelere ulaşabildiğini görmek ister. Dünyanın her yanına yayılmış bir erişim ağında, milyonlarca insan ve fikrin farklı oluşu düşünüldüğünde bunu başarmak pek de kolay değil. İyi haber şu ki, bu konuda örnek alabileceğimiz başarılı isimler mevcut. Bu yazıda parmakla gösterilebilecek bu sosyal medya uzmanlarını bir araya getirdik.


1) Guy Kawasaki

guy-kawasaki
Guy Kawasaki ile alıntı yaparak başladık madem, yine onunla devam edelim. Twitter kurulduğundan beri sosyal medyanın içerisinde olduğunu söyleyen Kawasaki, doğru öngörüleri ve stratejileri ile bugüne dek onlarca şirkete danışmanlık yapmış biri. 1995’te Apple büyük bir düşüş yaşadığı sırada şirkete getirdiği yeni pazarlama stratejileri ile Apple’ın düşüşünü durdurmasından dolayı efsane olarak anılır. “Sosyal medya = Pazarlama” ilkesini benimsemiştir. Bu nedenle kurduğu her cümlenin ardında bir strateji yatar. Ayrıca LinkedIn’in “Influencer” olarak belirlediği sayılı isimlerden biridir. Bugüne kadar yazdığı 13 adet kitabı bulunmaktadır. Bunların sonuncusu olan “The Art of Social Media” kitabında, bir içeriğin nasıl yazılması gerektiğinden takipçileri etkileme yollarına kadar pek çok başlığı bulabilirsiniz.

Buradan belli taktiklerin paylaşıldığı bir webinara, ağzınız açık izleyeceğiniz bir TED konuşmasına, Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarına ulaşabilirsiniz.


2) Brendon Burchard

brendon-gorsel
Sizin hiç 30 milyondan fazla video görüntülenmeniz oldu mu? Bu adamın oldu! 3 kere New York Times tarafından çok satanlar listesinde kitapları bulunan Burchard, hem geniş kitlelere ulaşma konusunda, hem bu kitleleri etkileyerek internet üzerinden satış yapabilme konusunda bir uzman. Geniş kitlelerin ortak noktasını bulmak zordur; ya bu noktayı oluşturacak bir manipülasyon oluşturulur ya da herkesin ihtiyacı olan ama kimsenin fark etmediği noktalar üzerinden ilerlenir. Burchard, motivasyonel paylaşımları ile insanlara ihtiyacı olanı vererek ikinci yolu seçiyor. Kitap ve eğitim satışlarını ise müşterilerini olabildiğince web sitesinde tutup ziyaretçilerine ücretsiz deneme sürümleri, pdf’ler ve webinarlar sunarak sağlıyor. Sosyal medya üzerine verdiği webinarı geçti, ancak sık sık faydalı ve ücretsiz webinarlar veriyor. Facebook sayfası üzerinden bu saydıklarımızı takip edebilirsiniz. Bir inceleyin derim.


3) Gary Vaynerchuk

gary-vaynerchuk
Sosyal medya, ona göre tüm markaların tanışması gereken bir kokteyl salonu. General Electric, Mondelez, PepsiCo gibi büyük şirketlere sosyal medya ve strateji hizmeti vermiş olan Vaynerchuk, listedeki diğer isimlerden altta kalmıyor. İlk Youtube vloglarından birinin yaratıcısı olmasının yanı sıra, geçtiğimiz aylarda video içeriklerinin daha fazla etkinleşeceğine dair bir iddia ortaya atmasıyla konuşuluyordu. Facebook’un Youtube’dan bağımsız olarak siteye eklediği video kısmı, bu iddianın gerçekleştiğini gösteriyor. Kendi sosyal medya hesaplarında da bunu kanıtlayan Vaynerchuk’ın aynı zamanda bir buçuk senedir Youtube üzerinden yayınladığı “The #AskGaryVee Show” adını verdiği bir programı da bulunuyor. Sosyal medya üzerine yazdığı yazıları, kayıtları ve kitaplarını sitesinde bulabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/