Benedict Cumberbatch’ten Başarıya Dair 7 Tavsiye

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Son dönemlerde Avengers filmi ile popülaritesi gün geçtikçe artan, 1976 Londra doğumlu olan ve Sherlock Holmes, Dr. Strange, The Imitation Game, Star Trek gibi diğer yapımlardan tanıdığımız başarılı oyuncu Benedict Cumberbatch’in başarıya dair tavsiyelerini bir araya getirdim. Keyifli okumalar!

1) Mükemmelliği takip edin.

Benedict Cumberbatch yaptığımız işi hiçbir zaman mükemmelleştiremeyeceğimizi söylüyor. Ona göre bu neredeyse imkansız. İşini mükemmel ve kusursuz yapan birini de tanımadığını söylüyor. Onun için mükemmeliyet elde edilemezdir fakat bu elde edilemezi sürekli olarak takip etmek, kovalamak gerektiğini söylüyor. Bunun motivasyonumuzun ana kaynağı olması gerektiğine ve bunun bir çeşit sihir olduğuna vurgu yapıyor.
2) Fedakar olmayı öğrenin.

Cumberbatch’in bir röportajında söyledikleri fedakarlığa olan bağlılığını gözler önüne seriyor. Röportajdaki konuşmalar şu şekilde:
Sunucu: Oynadığınız her role tam olarak bağlısınız. Ben de düşündüm ki, bir role tam olarak bağlı olduğunuzda yapmanız gereken fedakarlıklar nelerdir?
Cumberbatch: Oyunculuk mesleği için konuşacağım. Çalışma saatlerinin belirsiz olması, bazen bütün gece çalışıyor olmanız, tuhaf anti-sosyal günler ve yok olan hafta sonları… Sosyal hayatınızı da unutun. Ailenizi görmeye zaman bulamıyorsunuz. Arkadaşlarını göremezsin. Çünkü verilen bir hedefe ulaşmak için hayatınızın gerçekliğinden uzaklaştırıldınız. Yani bir çeşit karşılaştırma var. Sanırım kendinin bir parçasını feda ediyorsun. Çünkü onu açığa çıkıyorsun.
Ne yapıyor olursanız olun kendinizin bir parçasını vermek zorundasınız. Ve bunu yaparken kaybetmezsiniz, bunu yaparak kazanırsınız. Ama gerçekte seninle aynı olamayacak bir karaktere sadık kalmak için sahip olduğun bazı içgüdüleri bastırmalı ve kontrol etmelisin. 


3) Sıkı çalışın.

Eğitim hayatımı gerçekten çok sevdim. En büyük hayat arkadaşlarımdan bazılarını o yıllarda kazandım ve harika deneyimlerim oldu. Ve hepimiz ürettiğimiz sahne oyunları üzerinde gerçekten çok çalıştık. Ürettiklerimiz üzerine o kadar çok çalıştım ki bir bakıma, İngiltere’deki eski tiyatro sisteminin temsilcisi oldum. Bu sistem çok zordu. Üç farklı karakter ve üç farklı dünya… 


4) Bırak, meydan okusun.

Beni tahrik eden şey bir meydan okumayı ve bu zorluğu, arkadaşlarımı ve ailemi gururlandıracak bir şekilde kazanabildiğimi görmektir. Bunun bir parçası da yapacağınız işe heyecan duyuyor olmak. Bu meydan okumalara kendimi adadıkça her ne kadar adrenalin bağımlısı olsam da işim gereği çoğu zaman tehlikede olduğumu düşünüyorum. Fakat başarmak için istikrara ihtiyacınız var, dayanıklılığa ihtiyacınız var. Bakış açınızı koruyabilmeniz ve yaptığınız şeylerde deneyim edinip kendinizi güvende hissetmeniz gerekiyor. Bu yüzden meydan okumaların üzerine gidin, bu şekilde güçleneceksiniz.
5) Geçmişi onurlandırın ve ondan ders çıkarın.

400 yaşında olan binaların olduğu bir şehirde okula gittim. Bu ilham verici bir şeydi. Bu yaptığım her şeyde, geçmişin neye dönüştüğünü her zaman görebildiğimi ve bundan çok da uzakta olmadığımızı anlayabileceğim anlamına geliyordu. Gerçekten de geçmişten çok uzakta değiliz. Ve onu tanımak, onurlandırmak ve ondan ders çıkarmak çok önemli.


6) Müşterilerinize saygı duyun.

Benedict Cumberbatch’in yine bir röportajında şöyle bir diyalog geçiyor:
Sunucu: Sherlock’taki çalışmanız için inanılmaz bir hayran kitlesine sahipsiniz. Ve Star Trek’le birlikte bu daha arttı. Peki şimdi zengin tarihi olan, her yapımında yüksek beklentiler oluşturan böyle film imtiyazıyla çalışmak sizi korkuttu mu?
Cumberbatch: Temel olarak, J. J. Abrams’ın 2009’da ilk çıkan ilk Star Trek filmini izledim ve bu, imtiyazın çok emin ellerde olduğunu anlamamı sağladı. Bir diğer tarafta ise Star Trek hayranları olan Trekkies kitlesi var. Onlara çok saygı duyuyorum. Trekkies sadece bir grup hayranın adı değil, bu bir bilgi, birikim ve deneyim seviyesi hakkında. Bu durum bu kültürde dengeleri değiştiriyor. Bu kitlenin beklentileri sizin yaratıcı süreçlerinizi ele geçiriyor. Evet, sanırım, onların varlığı nedeniyle haklı olarak orada olan korkularım vardı. Onlar tarafından zaman zaman eleştirildim de. Yine de hepsinin harika insanlar olduğunu söylemem gerek.

7) Eğlenin!

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/