Hayatının Her Karesini Mükemmel Dolduran Ara Güler’in Başarılarla Dolu Hayatı

Türkiye’de fotoğrafçılık denince akla ilk gelen isimlerden olan Ara Güler’in hayatına yakından bakalım:

Ermeni asıllı Türk fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabir olan, uluslararası üne sahip Ara Güler 16 Ağustos 1928’de Beyoğlu’nda dünyaya geldi. Tam adı Aram Güleryan.


1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Ara Güler, 50’lerde Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu sırada İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine gidiyordu.

Lisedeyken Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarına giden Ara Güler, film stüdyolarında çalışıyordu. Kendisi yönetmen veya oyun yazarı olma hayalleri kuruyordu.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliğini yapmaya başladı. 1961’de ise Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak işe girdi.

Bu yıllarda tanıştığı Henri Cartier Bresson ile Paris Magnum Ajansı’na dahil oldu.

Bu sıralarda İngiltere’de yayımlanan Photography Annual antalojisi Ara Güler’I dünyanın en iyi yedi fotografçısından biri olarak tanımladı. Yine o yıllarda, Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne tek Türk üye olarak kabul edildi.


Savaş foto-muhabirliği yapan Ara Güler’in gittiği savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında ilgi görüp yayımlandı. Öyle ki bir fotoğrafı Times dergisine kapak oldu.


1962’de “Master of Leica” ünvanını kazandı. Bu ünvan Almanya’da çok az fotoğrafçıya veriliyordu.


Birçok başarısının yanında dünyayı gezerek yaptığı foto röportajlar da dikkat çekiciydi. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi ünlü isimlerin fotoğraflarını çekti, onlarla röportaj yaptı.


Hayatına bunlar gibi bir sürü başarıyla devam eden Ara Güler’in bazı ödülleri;

1979 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü (foto muhabirliği dalında)
1999 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “Burhan Felek” basın hizmeti ödülü
2000 – Fransa Légion d’honneur nişanı
2004 – Yıldız Üniversitesi fahri doktora unvanı
2005 – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü
2008 – İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü
2011 – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
“Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.” sözüyle akıllara kazınan Ara Güler’in hayatını anlatan “İstanbul’un Gözü” adlı belgeselini de izleyebilirsiniz.

Hepimize ilham olacak çalışmaları ve hayatı için kendisine teşekkür ediyor, saygıyla anıyoruz.

Kategoriler: Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/