Liderlik Figürü İçin 5 Strateji

BayilikListesi

BayilikListesi

B2B dünyasından bayilik teklifleri ve fazlası www.bayiliklistesi.com

Her işletmenin başarılı olabilmesi için kabaca beş önemli konu bulunuyor. Liderlik, finans, yönetim, reklam ve teknoloji olarak belirlenen bu beş konuya dikkat etmeden işletme yönetmek neredeyse imkansız. Günümüzde dikkat edilmesi gereken bu beş önemli konunun en başında liderlik yer alıyor. Bir işletme için işletme liderinin tecrübesi, iş zekası ve işe yoğunlaşması diğer faktörlerin önüne geçiyor. Özellikle yeni kurulmuş veya gelişmekte olan işletmelerin liderlerinin attığı adımlar işletmenin geleceğini önemli ölçüde etkiliyor.

İşletmelerin ne gibi bir lidere ihtiyaç duyduğunu anlamak ve o ihtiyaca göre cevap vermek işletmenin sektördeki pozisyonunu hızlı bir şekilde güçlendirmesini sağlıyor. İşletme liderleri için yeri geldiğinde ilham verici yeri geldiğinde motivasyon kaynağı olmak bazen zor olsa da bu doğru bir şekilde uygulandığı takdir de başarıya doğru ilerlemek mümkün oluyor.

Açık Bir Vizyon ve Plan Geliştirme

Birçok şirket plansızlıktan dolayı hiç beklemediği problemler yaşayabiliyor. Bundan dolayı bir problem ile karşılaşan işletmeler yapıcı aksiyonlar almak yerine vakit kaybediyor ve bu da para ile zaman kaybına sebep oluyor. Bir işletmeye plansız bir şekilde liderlik etmek haritasız yolculuk yapmaya benziyor. Bu yüzden ilk olarak işletmenin vizyonu açık ve herkes tarafından kolay anlaşılabilir olmalı. İş planı yapmak size zaman ve enerji kazandırmanın yanı sıra belirli hedeflerinizin olmasını da sağlar. Bu nedenle plansız bir şekilde ilerlemek yerine kısa vadeli de olsa planlar yapmanız gerekir.

Görev Modelini Belirlemek

İşletme yönetimi en kritik adımlardan bir tanesi. Bu yönetime göre doğru bir iş modeli belirlendiğinde işletmeler çoğunlukla başarıya ulaşıyor. Liderlik vasfına sahip kişinin çalışanlarına yaklaşım tarzı doğru benimsendiğinde işletmenin sahip olduğu üretkenlik uzun süreli olacak şekilde korunabiliyor. Ancak birbirinden farklı insanların bir arada çalıştığı bir ortamda yanlış yapılan bir hareket çalışanlar arası dayanışmayı ya da çalışanların yöneticiye bakış açısını değiştirebiliyor. Takım ruhunun gelişmesi için yapılması gerekenler arasında mutlaka birlikte hareket etmek ama bu hareketi gerçekleştirirken görev tanımlarını ayrı ayrı belirlemek gerekiyor.

Çalışanları İyi Tahlil Etmek

Bu adım görev modelini belirlemek ile paralel bir yapıya sahip. Bazı liderler görev değişimini yapmaktan kaçınabiliyor. İşletmenin iyiliği için birinin işten çıkarılması ya da görevinin değişmesi gerektiğinde bunu doğru bir şekilde yapmak işletmenin yüklerinden kurtulmasını sağlıyor. Örneğin saha operasyonlarında başarılı olan birisini ofiste çalıştırmak hem saha işinin hem de ofis işlerinin aksamasına neden olabilir. Bu sıkıntıya düşmemek için işletme ve görev modelini iyi belirlemek işletmenin daha problemsiz bir şekilde ayağa kalkmasını sağlar.

Dışarıdan Yardım Almak

Bazen birçok kişi işin başındayken ne yapması gerektiğini ya da ne yapmaması gerektiğini kestiremeyebiliyor. Eğitim ve gelişim hakkında birçok kaynağa sahip olmak liderlik pozisyonunun avantajlarından birisi olarak öne çıkıyor. İşletmenin başından ayağına kadar görev alan her kesimin eğitime ve gelişime açık olması işletmelerin yakaladığı momentumu kaybetmemelerini sağlıyor. Sahip olduğunuz vizyon sürekli aynı iş ortamında bulunduğunuz için körelebilir. Bu nedenle farklı seslere kulak vermek başarılı olmak için ihtiyacınız olan şeyler arasında yer alır.

Teknolojinin Kullanımı

Mevcut teknolojinin işletmeye entegre edilmesi herhangi bir işletme modeli için büyük bir önem arz ediyor. Üretime yönelik teknolojiden sonra gelen işletme çalışanlarının performans değerlendirmesini sağlayan teknolojik materyallerin doğru kullanılması işletme liderinin çalışanlar hakkında daha kolay ve hızlı karar almasını sağlıyor. Yenilikleri yakından takip ederek hem farkındalık yaratan hem de yüksek verimliliğe ulaşan bir işletme modeli oluşturabilirsiniz.
Kategoriler: Girişimcilik, İş, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/