Gezginler ile Şehrini Gezdirmek İsteyenleri Bir Araya Getiren Girişim: Local Guddy

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Local Guddy, gezginler ile şehrini gezdirerek ek gelir elde etmek isteyen yerel insanları bir araya getiren bir pazaryeri girişimi. Platformu yaş, ülke farketmeksizin seyahat etme ruhuna sahip herkes hem gezgin olarak hem de yerel insan olarak kullanabiliyor.

Biz de CEOtudent olarak kurucu ortaklardan Emre Semercioğlu ile Local Guddy’nin hikayesi ve gelecek planları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Local Guddy fikri nasıl ortaya çıktı?

Aslında bir anda ortaya çıkan bir fikir değildi, Yıllarca yurt dışından gelen arkadaşlarımızı ve ya onların arkadaşlarını evimizde misafir ediyorduk ve boş zamanlarımızda onlara şehri gezdiriyorduk. Fakat işe ve okula gitmemiz gerektiği zaman onları gezdiremediğimizden bizim yerel biri olarak hiç tavsiye etmeyeceğimiz yerlerde kısıtlı zamanlarını ve paralarını boşa harcadıklarını gördük. Daha sonra böyle bir ihtiyaç olabilceğini düşünüp önce bu ağırladığımız insanlara tek tek mesaj atarak problemin var olduğundan emin olduk.

Bizim bu alanda gözlemlediğimiz temel problemler şunlardı:

Seyahat edenler için:

  1. Profesyonel bir rehber tutacak parası yoktu veya samimi bulmuyordu.
  2. Şehre geldiklerinde tek başlarına oluyorlardı, arkadaş istiyorlardı.
  3. Nerede ne içilir, nerede ne yenilir; neresi görülür bilmedikleri için şehri keşfederken sıkıntı yaşıyorlardı.

Yereller için ise:

  1. Şehirlerini biliyorlardı ve ek gelir elde etmek istiyorlardı.
  2. Yeni arkadaşlar edinmek istiyorlardı.

Local Guddy ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Fikir olarak 1 Ocak 2016’da oluştu. Yılbaşı akşamı atmıştık tohumlarını, daha sonra ürün yokken tanıdığımız tanımadığımız insanlara, gezginlere mesaj attık. Aldığımız Feedback’ler ile projeye başlamaya karar verdik. 20 temmuz 2016’da platformu canlıya aldık. Ve 6 aydır devam ediyoruz. Şuan 40’dan fazla ülkede 400’den fazla turumuz var ve her hafta büyümeye devam ediyoruz.


Ekip kimlerden oluşuyor?

Biz 3 kurucu ortağız. İhsan Serdaroğlu ile ben eskiden kurucu ortak olduğumuz bir girişimden (mekan asistanı) birbirimizi tanıyoruz. Cihan Bilir ile de bir startup meetup’ında tanışmıştık. İhsan front-end, Cihan ise back-end geliştirmeden sorumlu, ben de Community’den ve satıştan sorumluyum.

3 kurucu ortağız ama dönemsel olarak stajyer arkadaşlarımız ekibimize katılıyor. Şu anda stajyer alımı sürecindeyiz eğer katılmak isteyen olursa ingilzice bilmek şartıyla [email protected] adresine mail atabilirler.


Local Guddy kimlere nasıl fayda sağlıyor?

Local Guddy gezginler ile şehrini gezdirerek ek gelir elde etmek isteyen yerel insanları bir araya getiren bir pazaryeri platformu. Platformumuzu yaş, ülke farketmeksizin seyahat etme ruhuna sahip herkes hem gezgin olarak hem de yerel insan olarak kullanabilir.

Platform basitçe şu şekilde işliyor; yerel insan olarak aşağıdaki Guddy tiplerinden birini seçerek turunuzu site üzerinden oluşturabiliyorsunuz. Gezgin insanlar da seyahat edecekleri şehri site üzerinden aratıp turunuzu inceliyor. Guddy olarak turunuzun incelendiğine dair bildirim geliyor size ve tur için müsaitseniz gezginin teklifini kabul ettikten sonra gezgin ödemeyi site üzerinden tamamlıyor.

Tur oluştururken seçebileceğiniz Guddy Tipleri:

  • Local Guddy: Şehrin görülmesi gereken yerlerini gezdirerek şehir turu yaptırır.
  • Food Walker: Şehre ait yerel yemekleri/içecekleri yürüme mesafesinde bir kaç değişik yerde tattırır.
  • Pub Crawler: Şehrin gece hayatını değişik pub ve kulüplere götürerek tanıtır.
  • Hommy Chef: Yerel ev yemekleri yaparak bir akşam yemeği veya kahvaltı için gezginleri ağırlar.


Local Guddy’yi oluştururken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Aslında ilk başta yaşadığımız en büyük problem Türkiye’de global bir ödeme siteminin olmamasıydı. Çünkü Paypal çıkmıştı Türkiye’den. Bu aslında yurt dışındaki bir startup için komik bir problem :). Çok uğraştırdı bizi en başta ve sonunda kurtuluşu yurt dışında şirketleşmekte gördük. Ve Amerika’da şirketleşip Stripe ödeme sistemini kullanmaya başladık.


Local Guddy’yi oluştururken ne tür imkanlardan faydalandınız?

Aslında birbirini tamamlayan, yeri geldiğinde destek olan 3 kurucu ortaksanız bu çok büyük bir şans ve biz böyle başlayabildiğimiz için şanslıyız. Daha sonra bize inanan ve destek olan BIC ailesine de teşekkür ederiz. BIC Ângels ile 1 ay Berlin’de hızlandırma programına katıldık ve bu sayede Local Guddy’inin Avrupa’da büyümesini hızlandırdık.


Local Guddy’nin sizin için zirvesi nedir?

Yolun başında olduğumuz için zirveden bahsetmek için henüz erken :). Ama kısa vadede ‘tüm Avrupa, uzakdoğu ve Amerika’da turlarımızın olması’, uzun vade de ‘her gezgin ruhlu insanın Local Guddy’i deneyimlemesi’ diyebiliriz 🙂


Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Tıpkı bizim gibi BIC Angels ailesinin bir ferdi olarak tanıdığımız dost girişimimiz CEOtudent’a yürekten başarılar diliyorum. 🙂 Benim için çok keyifli bir sohbetti.

Ayrıca CEOtudent okurlarına gelecek seyahatlerinde Localguddy.com’u kullanmaları için %30’a varan (indirim oranı 10-30 arasında tur türlerine göre farklılık gösterebilir) indirim ayrıcalığı tanımak isteriz. İndirim kodu: #CEOtudent

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/