Daha Yaratıcı Düşünebilmek İçin Girişimcilere Tavsiye Edilen 10 Yöntem

MorFikirler

MorFikirler

2006 yılından beri ulaşılabilir olan fikir deposu morfikirler.com

Bazen gerçekten zihninizin boş bir parantez gibi kaldığını, tek bir fikir bile bulamadığınızı hissettiğiniz günler olabilir. Korkmayın! Bunu herkes yaşayabilir. Çoğu insanın inancının aksine yaratıcı düşünme yetisi doğuştan gelen bir kabiliyet değil, beslenme, stres seviyesi ve yaş ile doğrudan ilgili, artan ya da azalan bir kavramdır.
Genelde yaratıcı düşünme kabiliyetiniz çok stresli ortamlardan olumsuz etkilenir. Bu gibi zamanlarda tekrar yaratıcı düşünme yeteneğinizi kazanmak için bilinen birçok yöntemden birini deneyebilir ya da kendi benzersiz yönteminizi geliştirebilirsiniz.
Yüksek hızla akan günümüz dünyasında hem yeni fikirler bulmak hem de karşılaştığınız problemlere çabuk ve pratik çözümler geliştirmek için muhtaç olduğunuz yaratıcı düşünme yetisi iş dünyası yeri dolmayacak bir gereksinimdir. Girişimcilerin yaratıcı düşünme kabiliyetlerini tekrar kazanmaları ya da geliştirmeleri için yöntemleri sizin için derledik. Bu yöntemlerden hepsinin sizde çalışmasının garantisi yok. Fakat biraz deneyip beyninize iyi gelen yöntemi bulduğunuzda yaratıcı düşünme yeteneğinizi geri kazanacağınıza şüphe yok.

1. Yeni Fikirlere Göz Atın

Gözünüz sürekli yeni fikirlerde olsun. Faaliyet sektörünüz ve yakın sektörler hakkındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip edin. Geniş bir yelpazede okumalar yapın. İnterneti bir bilgi kaynağı olarak kullanmak konusunda kendinizi geliştirin. İnternette ilginizi çeken içerikleri tarayıcınızdaki yer işaretleri ya da link kaydetme sistemlerden herhangi birini kullanarak kayıt edin. İhtiyaç duyduğunuzda dönüp tekrar bakmak isteyebileceğiniz içeriklerin bir koleksiyonunu oluşturun.

2. Başka Bir Aktiviteye Odaklanın

Genellikle en iyi fikirler siz başka bir konun üzerine odaklanmışken gelir. Siz başka bir konu üzerine kafa yorarken bilinçaltınız bir önceki konu üzerinde çalışmaya devam eder. Bilinçaltı faaliyetleri normal beyin faaliyetlerine nazaran daha yaratıcılık odaklıdır. Üzerinde düşündüğünüz konuyu değiştirip kendinize biraz zaman tanıyarak bilinçaltının bu yeteneklerinden faydalanabilirsiniz.

3. Beyin Fırtınası Yapın

Beyin fırtınası yaratıcı fikirler bulabilmek, çözüm üzerinde yaratıcı düşünebilmek için çok etkili bir yöntemdir. Karşınıza büyük beyaz bir kâğıt alın ya da bir tahtanın önüne geçin. Öncelikle tam ortaya çözüm bulmak istediğiniz problemi girin. Daha sonra merkezden kenarlara doğru bu problemi parçalamaya başlayın. Sorunun köklerini zeminin kenarlarından toplamaya odaklanın. Sorunu ne kadar parçalamayı başarırsanız, çözüm bulmanız o kadar kolaylaşacaktır.

4. Olumlu Düşüncelere Odaklanın

Baskı altından kurtulun ve olumlu düşüncelere odaklanın. Kendinize olumlu telkinlerde bulunun; “Bu sorunu çözebilirim”, “sorun çözecek yaratıcı fikirlere açığım”. Zihniniz rahat hissettiğinde rahat ve özgür çalışacaktır. Böylece sorunlar üzerine daha yaratıcı fikirler ile odaklanmanız mümkün olacaktır.

5. Güzel Hatıralarınızı Düşünün

Muhtemelen aklınızda en kötü günleriniz, sorunlarınız ve tehditler varken yaratıcı düşünmek mümkün olmayacaktır. Kendinize bir mola verin ve bir bardak çay eşliğinde geçmiş güzel günlerinizi düşünün. Geçmişteki başarılı anlarınız size ilham verecektir.

6. Rutininizi Kırın

İşe farklı bir yoldan gidin. Daha önce tatmadığınız bir lezzeti deneyin. Yeni biri ile tanışın. Yeni bir şarkı dinleyin. Yeni bir “Sen” icat edebilmek senin problemlerine daha özgür ve farklı bir bakış açısı ile yaklaşmanı sağlayabilir.

7. Mükemmeliyetçi Olmaktan Vazgeçin

Mükemmellik takıntısı olan kişiler ayrıntılara odaklanmaktan kendi konfor alanları dışında, problemler hakkında yaratıcı düşünmek için vakit bulamazlar. Eğer siz de mükemmeliyetçi biriyseniz zihniniz yaratıcı düşünmek için vakit bulamıyor demektir. Bir fikri oluşturmak, ayrıntıları hakkında zihninizi zorlamak yerine onu insanlar ile paylaşmakta acele etmeyi deneyin.

8. Hedeflerinize Odaklanın

Uzun vadeli planlarınızı kısa vadeli hedeflere bölün ve adım adım düşünün. Herkesin hayalleri vardır ama bu hayalleri gerçekleşebilir planlara çevirenler genelde başarılı olanlardır. Hayalleriniz ve planlarınız hakkında kısa vadeli hedeflere bölerek düşünmek sizi daha yaratıcı düşünebilmeye itecektir.

9. Günlük Tutmaya Başlayın

Gün sonunda o gün gerçekleşen olaylar üzerinde düşünmek ve bunları yazmak sizi daha yaratıcı düşünebilen bir insan yapar. Olayların ve size olan etkilerinin içerisinden sıyrılmak, yazmak için gününüze tarafsız bakabilmenizi sağlar. Ve emin olun çoğu zaman yaratıcı düşünmek, tarafsız düşünmenin hemen arkasından gelen bir kavramdır.

10. Yeşil Ve Mavi Ortamlar Tercih Edin

İmkan varsa bu renkleri gerçek konumlarında, yani doğada görmek çok daha faydalı olacaktır. Yine de mavi ya da yeşil tonların ağırlıkta olduğu bir odada, bir ortamda bulunarak potansiyel faydanın bir kısmını alabilirsiniz. Bu renkler düşüncelerinizdeki karışıklığı azaltacak ve size daha dingin bir düşünce dünyası sağlayacaktır. Daha da yaratıcı fikirlere ihtiyacınız varsa bir çiçek bahçesi gibi, farklı renklerin bir arada olduğu sakin bir ortam size yardımcı olabilir.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/