Her Girişimcinin ve Girişimci Adayının Büyük Bir Keyifle İzleyeceği 10 Belgesel

Zamanı değerli olan girişimciler için hem eğlendirici, hem eğitici, hem de ilham verici muhteşem belgeseller var. Ben de IMDb puanlarına göre bu belgeselleri sıraladım. Mevcut işinize ya da girişiminize motivasyon etkisi yaratması dileğiyle…

1) Beer Wars (2009)

IMDb: 6,9
2009 yapımı bu belgeselde bir grup küçük bira üreticisinin dünyanın en büyük bira devleri olan Becks, Budweiser gibi şirketlere nasıl kafa tuttuğu anlatılıyor. Belgeselde hiçbir şeyin sunduğunuz ürün veya hizmetin kalitesi kadar önem olmadığına vurgu yapılıyor.2) Something Ventured (2011)

IMDb: 7,0
Bu belgeselde Apple, Intel gibi büyük teknoloji şirketlerinin zamanında yatırımcılar tarafından desteklenmeseydi bugün ne durumda olacaklarının ütopyası anlatılıyor. Bu yapım yatırımcıların iş fikrine olan bakış açıları, yaklaşımları gibi konularda temel bilgi birikimi edinmenizi sağlayabilir.

3) Startup.com (2001)

IMDb: 7,1
Film tadındaki bu yapımda Harvard Üniversitesi’nde tanışan iki arkadaş, gelecek vadeden internet sitelerinin bir yıl içindeki yükselişlerini izliyorlar. Bu projelerinin dijital dünyanın patlama yaptığı dönemlere denk gelmesi ise ikilinin maceralarını daha ilgi çekici kılıyor.4) Print The Legend (2014)

IMDb: 7,1
Bir Netflix orijinal yapımı olan belgeselde 3D yazıcı endüstrisinin iç dünyasına keyifli bir yolculuk yapılıyor. Belgeselde günlük temel eşyalarımızdan insan organlarına kadar geniş bir üretim bandında faaliyet gösteren MakerBot ve Formlabs gibi genç firmaların gelecek neslin teknoloji devleri olmak için nasıl yarıştıklarına şahit oluyoruz.

5) We Live In Public (2009)

IMDb: 7,2
Bu yapımda 90’lı yılların popüler internet sitesi Pseudo.com’un kurucusu Josh Harris’in gerçek hayat hikayesi anlatılıyor. Harris, kız arkadaşıyla beraber yeni taşındıkları evi tamamen kameralarda donatarak canlı yayın yapmaya başlıyor. İnsanlar ona deli dese bile Harris, şartları zorlayıp gününe göre zor bir işi yapmayı başarıyor.6) Indie Game: The Movie (2012)

IMDb: 7,7
Bu belgeselde küçük ölçekli bağımsız oyun geliştiricilerinin büyük başarılarına tanık oluyoruz.

7) Dogtown and Z-Boys (2001)

IMDb: 7,7
Sean Penn’in başrolünde olduğu belgeselde klasik kaykay kültürünü alıp bu aktiviteye yeni hareketler katarak kaykayı milyarlarca dolarlık bir endüstri haline getiren Kaliforniyalı kaykay takımı Zephyr’in hikayesini dinliyoruz.8) Standing in the Shadows of Motown (2002)

IMDb: 7,8
Belgesel Detroit kökenli plak şirketi Motown Recors’a bağlı birçok ünlü grubun arkasında vokal yapan the Funk Brothers’ın hak ettiği değeri göremediği gerçeği üzerinden grubun bilinmeyen hikayesine odaklanılıyor.

9) Jiro Dreams of Sushi (2011)

IMDb: 7,9
Bu belgesel ise bir Tokyo ofis binasının giriş katında 3 Michelin yıldızlı, dünyaca ünlü restoranı Sukiyabashi Jiro’da deliler gibi çalışan ve yıllarını suşi kültürüne vermiş 85 yaşındaki suşi ustası Jiro Ono’nun azim ve tutku dolu hikayesini anlatıyor.10) Abstract: The Art of Design (2017)

IMDb: 8,5
Yine bir Netflix orijinal yapımı olan bu belgesel serisinde mimari, grafik tasarım, ve fotoğrafçılık gibi çeşitli konuların işlendiği ve 8 tasarımcının ilham kaynaklarını anlatılıyor. Bu yapım direkt olarak girişimcilik ile ilgili gibi durmasa da ürünün ve kullanıcının arasındaki ilişkiyi muazzam bir sadelikle gözler önüne seriyor. Ürünü tasarlarken empatinin ve detayların önemine vurgu yapan belgeselden hemen hemen her girişimcinin öğreneceği çok şey var.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/