Maria Sharapova’dan Girişimcilere 3 Kritik Ders

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

“Oyun. Set. Maç. Bu önemli 3 şey gözünüzü topta tutmaya yardımcı olur.”

8 Haziran 2016 Çarşamba günü, Uluslararası Tenis Federasyonu’nun 3 kişilik mahkemesinin kurallarına göre, Maria Sharapova’nın yasaklı madde (meldonyum) kullanımı için ülke sınırları dışına çıktığı tespit edilmiş. Bunun ardından Sharapova 2 yıl kortlardan men edilmiş. Hatta kullandığı maddeyi tıbba göre kullandığını savunan bir açıklamada bulunmuş. Bu skandalın içinde saklanan gizli ders ise 3 maddeyle sizlerle!

1) Hatalarını çok erken kabul etti.

Sharapova, 7 Mart gibi erken bir tarihte Ocak ayında yasaklı madde kullandığını bir konferans aracılığıyla herkese duyurdu. Haberlerin halka ulaşmasını geciktirmek için bazı inisiyatifler bile aldı. Sharapova, daha sorumlu, dürüst ve güvenilir olma izlenimi verdi. Bu izlenimi yaratarak Nike’ın sporcuyla çalışma düzenini etkilemiş olabileceği düşünüldü. Nitekim Nike bir açıklama yaparak sporcunun bunu kasıtsız olarak yaptığını savundu. Sharapova’nın daha az kuşkulu göründüğünü fark eden profesyoneller, diğer adımlar için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ve daha başarılı olmak için şansın yanında kendini kontrol edebilme yeteneğinin de gelişmesi gerektiğini düşündü.


2) Yeni kuralların en üstünde kaldı.

Sharapova’nın ilk savunması meldonyum maddesinin yasaklananlar listesinde olduğunu farkında olmadan kullanmasıydı. Aylarca bu bilgi herkes tarafından kolayca erişilebilir oldu. Sharapova’nın da kabul ettiği şekilde Uluslararası Tenis Federasyonu’nun resmi sitesinde kolayca tıklanabilir bir link oluşturuldu. İş adamları vergilerden güvenlik kodlarına kadar her şeyin değişmesiyle karşı karşıya kaldı. Ünden ve finansal zararlardan kaçınmak için düzenli olarak uyum sağlamalarına, avukat ve diğer güvenilir yetkililer için iletişimlerini en üst seviyede tutmalarına ihtiyaçları vardı.


3) Net konuşmasının yanında niyetinin dışında belirsiz de olmaya devam etti.

Sharapova verdiği konferansta ana noktalarda sıkışmış olduğunu hissetti. Daha sonra temyiz için bir plan yaptı ve bir sonraki adımlar için hiçbir soru bırakmadı. İş adamları özlük ve mahkumiyet hakkında konuşmaya başladılar ve çalışanlarına hala kontrol altında oldukları hissini verdiler. Özelikle bu gibi durumlarda şirketler krizlerle karşı karşıya kaldıklarında, morallerini yüksek tutmak isterler ve verimliliği korumak adına işlerine odaklanırlar.

Bu güzel oyunu oynayıp oynamamak size kalmış.

Sharapova’nın tenis geleceği belirsizliğini koruyor. Bilmiyoruz, belki ilerde bu ders ona büyük bir yükselme sağlayacak. Aslında sonuç basit: Eğer yaptığın şeyde en üstte kalmak istiyorsan, adil oyna!

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

⇓     CEOtudent Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın     ⇓

Kategoriler: Girişimcilik, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/