Tenis Nasıl Oynanır? – Püf Noktalar

Tenis tüm dünyada oynanan eğlenceli bir spor. Bu yazımızda tenis nasıl oynanır, tenis için en önemli püf noktaları nelerdir onu işleyeceğiz..
Teniste en önemli olan 7 noktayı sizler için derledik. İşte ”Tenis nasıl oynanır?” diyecek herkesin bilmesi gereken önemli noktalar.

1.RAKET SEÇİMİ
Yeni başlayanlar daha geniş bir raket seçebilir, böylelikle topu ıskalama şansını azaltabilir. Tecrübeli oyuncular ise daha güçlü ve net vuruşlar yapabilmek için dar başlı raketleri tercih edebilirler.

Bugünlerde raketlerde kullanılan malzemeler kompozit gibi sentetik materyallerdir. Tahta ise çok fazla kullanılmazken old school sevenler için tercih edilebilir.

Genç oyuncular rahat taşıyabilmek için hafif raketleri seçebilir. Bu oyuncular güçlendikçe daha ağır raketleri kullanabilir.

2.TUTUŞ
Raketi tutuş şekliniz oyununuzu etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Vuruşlar arasında raketinizi gevşek tutmalısınız ancak vuruş yapacağınız anda raketi daha sıkı tutmalısınız.

Doğu Tipi Tutuş

1.Bu tutuş şekli yeni başlayanlar arasında yaygındır ve forehand vuruşlarda rahatlık sağlar. Backhand ve serviste de kullanılabilir.

2.Raketi önünüzde kullanmadığınız elinizle tutun.

3.Raketin yüzü yere dik gelecek şekilde rakete hareket verin.

4.Serbest elinizin avuç içini raket yüzünüzün üstünde tutun.

5.Avuç içinizi, tuttuğunuz yerin sonuna gelene kadar vüzudunuza doğru hareket ettirin ve raketinizin sapını aşağı indirin.

6.Parmaklarınızla sapı sarın ve parmak aralarınız arasında kısa boşluklar bırakın. Baş ve işaret parmağınız sapın başına doğru uzanmalı ve omzunuzla V şekli oluşturmalı.

Kıtasal Tutuş

1.Bu tutuş serviste ve vole vuruşta gelişmiş oyuncular tarafından kullanılır. Doğu tipi tutuş oluşturarak bu tutuşa hazırlanın.

2.Tutuşunuzu gevşetin ve raketi kullanmadığınız elinizde döndürün.

3.Raket yere dik gelinceye kadar ya da saat 12 şekline gelinceye kadar döndürün. Sağ elinizi kullanıyorsanız saat 1, sol elinizi kullanıyorsanız saat 11 hizasına getirin.

4.Sapı parmaklarınızla sarın ve parmak aralarına kısa boşluklar bırakın. Baş ve işaret parmaklarınız tarafında oluşturulan V şekli sizi işaret etmeli ve baş parmağınız tutuş boyunca uzanmalıdır.

Batı Tipi Tutuş

1.Bu tutuş forehand için mükemmeldir ancak yeni başlayanlar özellikle serviste ve backhand vuruşlarda çok zorlanır.

2.Raketi tutmaya doğu tipi tutuşla başlayın.

3.Tutuşunuzu gevşetin ve raketi saat yönünün tersine saat 11 şekline kadar döndürün. Sol elini kullanan oyuncular bunu saat 1 şekline göre ayarlamalı.

4.Parmaklarınızı sarın ve aralarına kısa boşluklar bırakın. V şekli sağınızı göstermelidir.

FOREHAND VURUŞU

Forehand, oyuncular tarafından en çok sevilen vuruşlardan biridir ve forehandle güçlü vuruşlar çıkartılabilir.

Forehand vuruşu, oyuncunun vuruşu yapmak istediği yere doğru raketi savurmasıyla topu gönderdiği tenisin temel vuruşlarından biridir. Sağ elli oyuncular için forehand vuruşu vücudun sağ bölümünde başlar, vuruş yapılana kadar hareket devam eder ve vücudun sol tarafında hareket sona erer. Belki de en doğal vuruş olduğu için, geliştirilmesi en rahat vuruş olarak görülür forehand. Forehand, çoğu oyuncunun en iyi vuruşudur.

Forehand sırasıyla şu aşamalarla öğrenilebilir:

-Raketi tutan iki elin birbirinden ayırlması,

-Dairesel şekilde bir araya gelme,

-Topla temas,

-Omuz boyunca takip etme,

-Vuruşu tamamlama ve

-Hazır pozisyona geri dönme.

BACKHAND VURUŞU

Backhand vuruş, top forehandinizin zıttında kaldığında yapılan vuruştur.

İki tip backhand vardır: Çift elle yapılan backhand vuruş ve tek ele yapılan.

Backhand, raketi oyuncunun vücudundan topu göndermek istediği yere doğru savurmak suretiyle yapılan vuruştur. Sağ elini kullanan bir oyuncu için backhand vuruşu vücudun sol tarafından başlar, topla temas edilinceye kadar vücut etrafında devam eder ve vüdunun sağ tarafında biter. Bu vuruş hem çift elle hem de tek elle yapılabilir.

Backhand, forehand vuruşa göre daha zor bir vuruş olarak kabul edilir çünkü oyuncunun kullandığı eli itme işlevi yerine çekme işlevinde kullanılır. Bu yüzden backhand vuruşlar zayıf ve istikrarsız yapılabilir. Yeni başlayan oyuncular yeteri kadar güçlü olmadıkları için genellikle zorluk çekerler. Hatta çoğu profesyonel oyuncunun bile forehandi backhandinden çok daha iyidir ve bu oyuncular backhand vuruşlarının zayıflıklarını örtmek için çeşitli stratejilere başvururlar.

VOLE VURUŞLAR

File önü oyunlar teniste önemli bir yer tutar ve file önü mücadelelerinin temel vuruşu vole vuruşlardır.

Vole, oyuncunu top sahasına değmeden yaptığı vuruştur.

Fileden üç adım uzakta kalın ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kıtasal biçimde tuttuğunuz raketi raketin başı yukarıyı gösterecek şekilde önünüzde tutun. Sapın en aşağı noktası dahi karın hizasında durmalıdır. Kullanmadığınız elinizle raketi hafif biçimde tutun.

Sağ elinizi kullanıyorsanız, sol ayağınızla topa hamle yapın. Omuzlarınızı sağa doğru çevirin ve bu hareketi yumuşak bir biçimde tamamlayın.

‘’Hızlı yumruklama’’ hissiyle raketinizi topla buluşturun. Raketin başı dik konumdayken topla temas hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Temas anında top omuz hizanızda olmalıdır.

Raketi tuttuğunuz elinizi yavaşça çevirin. Böylelikle avuç içiniz topla temas önünde karşılaşacaktır. Bu raket yüzünüzü çevirir ve top direkt olarak raket yüzünüze çarpar.

SERVİS

Servis, oyunu başlatan vuruştur. Servis, topu yukarı fırlatarak rakip alana fileye temas etmeden göndermektir. Baş aşağısında ya da yukarısında servis vuruşu yapılabilir. Servis, oyuncunun hazırlanarak yaptığı ve rakibinin vuruşuna reaksiyon vermediği tek vuruştur.

Servis atmak özellikle yeni başlayan oyuncular için geliştirilmesi en zor tenis unsurlarından olsa da bir kere geliştirildi mi, oyuncular bunu kendi avantajlarına kullanabilirler. İleri oyuncular servisi bir hücum silahı olarak kullanabilirler. Bu yüzdendir ki profesyonel oyuncular genellikle kendi servis oyunlarını kazanırlar ve servis kılmak maç içerisinde çok önemli rol oynar.

Eğer servis esnasında topu rakip servis bölgesine atamazsanız bir şansınız daha olacaktır. İkinci kez aynı hatayı yaparsanız bu çift hata olur ve puan kaybedersiniz.

teniscimde.com
Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/