Kişinin Kendi Kişiliğini Bırakıp Başka Bir Kişiliğe Bürünmesi: Dissosiyatif Füg

Dissosiyatif füg, altında birbirinden farklı nedenlerin yattığı travmaların sonucunda ortaya çıkan ve kişinin yaşadığı evden, iş ortamından ve çevresinden giderek uzaklaşmasına sebep olan bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır. Kişi bu uzaklaşma süreci sonucunda sanki bambaşka bir bir hayata sahipmiş gibi yeni bir kimlik edinir ve bu yeni kimliğine uygun şekilde yaşamaya başlar.
Bu psikolojik süreç içerisinde olan birey artık ne aile üyelerini ne de iş yerindeki arkadaşlarını tanımaktadır. Edindiği bu yeni kimlik ile, eski kimliğine göre daha iddialı ve gösterişli görünmesi, yeni bir işe sahip olduğunu iddia etmesi gibi semptomlar bu rahatsızlığın tipik göstergeleridir. Yani dışarıdan bakıldığında birey son derece sağlıklıymış gibi görünür.
Hastalık geçici olmakla birlikte birtakım psikolojik yüklenmelerin tetiklediği ileri sürülmektedir. Genellikle birkaç gün sürse de bazı koşullarda, nadir de olsa birkaç ay sürebilir. Dışarıdan şiddetli bir uyaran gelmesi veya kişinin bilinçli bir şekilde durumu idrak etmesi, son derece olağan bir durum olarak karşılansa da uzun süreli bu kimlik kaybı kişiyi normalde yapmayacağı çoğu davranışı yapmaya itmekte ve amaçsız olmasına neden olmaktadır.
Eski kimliğine dönen birey diğer kimliğiyle yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaz. Kimlik bozukluğu ile karıştırılmaması gereken dissosiyatif füg ani ve geçici kimlik değişiminin bazen travmatik sonuçlardan, bazen kullanılan bir ilacın yan etkisinden bazen de uzun süreli kaygı bozukluğu ya da depresyon sonucu meydana geldiği iddia edilmektedir.
Bir bireyin, bir akşam işinden çıkıp ailesinin ve arkadaşlarının adını dahi hatırlamadığı bir şekilde, sırt çantasıyla dünyayı gezmeye çalışması dissosiyatif füg örneğidir. O esnada bir çiftçi veya iş adamı olduğu söylenebilir. Hatta kendini iş insanı olarak görmesine karşın bir öğrenci olarak da tanıtabilir. Günlük hayatını bu şekilde devam ettirirken eski kimliğine döndüğü zaman bu süreç boyunca yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaz.
Daha ilginç bir örnek verecek olursak; bir şaman ayini sırasında veya dini herhangi bir ritüel sırasında, bu ritüeli yöneten kişinin kendi benliğinden çıkıp ruhani bir varlığın içine girdiğini düşünerek tamamen başka bir kimliğe bürünmesi aslen bir dissosiyatif füg’dür. Ayin biter, kişi eski kimliğine döner ve ayin sırasında olanları hatırlamaz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/