Tatilinize Daha Çok mu Var? Üzülmeyin, İşte Kendinizi Yenilemenin 3 Etkili Yolu

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Hepimiz hayatımızın büyük bir bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Kimimiz masa başında saatlerce bir ekrana bakarak, kimimiz ise sürekli akan bir iletişim trafiği içinde yoruluyor, sıkılıyor, tükeniyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi öyle anlar geliyor ki çalışmak için bir enerji kırıntısı bile bulamıyoruz ve bu noktada tatil ihtiyacı en üst noktaya ulaşıyor.
Eğer, ‘artık tatile çıkmalıyım’ dediğinizde hemen tatile çıkabiliyorsanız size burada iyi tatiller dileyip veda edelim ve tatile çıkmak için bir süre daha beklemek zorunda kalanlarla enerjimizi yenilemek için önereceğim 3 farklı yola göz atalım.

1) Ortamınızı olabildiğince değiştirin.

Ne yazık ki çalışma ortamlarımız pasifik okyanusuna veya tropikal ormanlara bakmıyor. Genelde belirli standartlar dahilinde bir masada veya freelancer olarak evde çalışabiliyoruz. Eğer sürekli aynı odada aynı eşyalarla dolu bir masada çalışıyorsak, çok küçük değişiklikler bile kendimize gelmemize yardımcı olacaktır. Küçük bir çiçek, yeni bir masa oyuncağı ya da yeni bir fotoğraf eklemek örnek verilebilir. Tabii biraz daha esnek bir işiniz varsa hiç beklemeden farklı ortamlarda çalışmayı deneyin. Farkı göreceksiniz.

2) Rutininizi değiştirin.

Birazcık düşünelim. Dönüp geçen günlerimize baktığımızda genellikle hep aynı veya benzer eylemleri yaptığımızı hatta bunları neredeyse aynı saatlerde gerçekleştirdiğimizi göreceğiz. Ne de olsa insanoğlu olarak rahatımıza oldukça düşkünüz. Aynı zamanda ne kadar istesek de farklı nedenlerden dolayı günlük, haftalık rutinlerimizi kolay kolay değiştiremiyoruz. Bir de çalışma koşullarımız pek esnek değilse işler daha da zorlaşıyor.
Beynimizin sürekli yenilik aramaya meyilli olduğu psikolojik bir gerçektir. Eğer sürekli aynı rutini tekrarlarsak hem mental hem de bedensel olarak yıpranırız. Böylelikle tükenmişlik sendromuyla baş başa kalmanız pek sürpriz olmaz.
Rutininizi her gün aldığınız Americano yerine Macchiato alarak değiştirmeye başlayabilirsiniz. Öğleden sonra yapacağınız işleri sabahtan yapacağınız işlerle değiştirmek de seçeneklerden biri. Ne yaparsanız yapın rutininiz değiştirmek daha enerjik ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

3) Mümkün olduğunca çevrimdışı kalın.

Günümüzde iş hayatı özel hayatımızın sınırlarını oldukça zorluyor. Zaman zaman işten eve geldiğimizde bile maillerimizi kontrol edip çalışmaya devam ediyoruz. Akıllı telefonlarımızla iş görüşmeleri yapıp mesajlaşıyoruz. Oldukça sıkıcı ve enerjimizi düşüren bu durumu azaltıp tersine çevirebiliriz. Nasıl mı?
Telefonunuzu kapatın, Mail’lerinizden uzak durun. En azından boş zamanlarınızda birkaç saat de olsa bunu yapmayı öğrenin. Sabah kalktığınızda hemen telefona bakmak ya da film izlerken telefonun ekranını sağa sola kaydırmak zorunda değilsiniz. Eğer sürekli çevrimdışı olamayacağınızı ve sürekli de çevrimiçi olmanız gerekmediğini anlayıp dengeli olmaya çalışırsanız tatile kadar daha az stres daha çok huzur ile çalışmaya devam edebilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/