3 Farklı Değişim ve Eğitimle Kısa Süreli Avrupa’ya Gitmek

Muhammed Yavuz

Muhammed Yavuz

visita interiora terra rectificando invenies occultum lapidem. Porto, Portugal.

Yurt dışına gitmenin günümüzde birçok yolu var. Daha önce Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Erasmus+ Staj Hareketliliği için rehberler hazırladım. Tıklayarak linklerden ulaşabilirsiniz. Uzun süreli gidemiyorsanız kısa süreli eğitimler için yurt dışına gidebilirsiniz. Bu içerikte yurt dışına kısa süreli gitmek için başka bir yol olan Gençlik Değişimleri, Ulus ötesi İş Birliği Faaliyetleri ve Gençlik Çalışanlarının Hareketliliğinden bahsedeceğim. Bu hareketliliklere başlamadan önce sizlere şiddetle tavsiyem herhangi bir Sivil Toplum Kuruluşu, Kar amacı gütmeyen organizasyon, vakıflar, veya çeşitli dernekler ile irtibata geçmeniz ve gönüllü olarak çalışmaya başlamanız olacaktır. Ben bu hareketliliğe yurt dışında katılmadım fakat Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 15-19 Mart 2016 tarihleri arasında BiTriMulti (BTM) – Multilateral Training Course for newcomers in youth exchanges adlı eğitime katılma fırsatı buldum. Bu eğitim ile Avrupa Birliği Gençlik Değişimi projesi yazma, Gönüllülük, Non-formal Education gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Ayrıca eğitim süresince ekstra harcamalarınız dâhil tüm harcamalar ulusal ajans tarafından karşılanmaktadır.

Bu içerikte diğer içeriklerimde olduğu gibi 17-30 yaş aralığında bulunan gençlere yönelik imkânlardan oluşmaktadır. Eğer ki 17-30 yaş arasındaysanız, sizin için bir sürü AB projesi var ve bunların neredeyse tamamında yabancı dil, mezuniyet, askerlik vb. gibi zorunluluklar bulunmamaktadır. Aşağıda Ulusal Ajans tarafından yürütülen bu üç hareketlilik hakkında bilgi bulabilirsiniz.

1- Gençlik Değişimleri

5-21 gün arasında gerçekleşen gençlik değişim projeleridir. Yol, yemek, konaklama, vize, ekstra harcamalarınız hariç her şey karşılanıyor. Üstelik dil zorunluluğu da bulunmamaktadır. Ulusal Ajansın konu ile alakalı internet sayfasından buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu gençlik değişimleri için Türkiye’de ki Erasmus+ Programları üzerine çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarınızı takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Kaynaklar kısmında bazı linkler paylaşacağım.
2- Ulus ötesi İş Birliği Faaliyetleri (TCA)
Türkiye Ulusal Ajansı; AB ve Program ülkelerinde gerçekleştirilen uluslararası etkinlikler için bireysel başvuru almakta ve kabul edilenlere destek vermektedir. Kabul edilen katılımcıların konaklama ve yiyecek ihtiyaçları ev sahibi ülkenin ulusal ajansı tarafından karşılanmaktadır. Ulusal Ajans başkanlığınca ekonomik sınıf uçak bileti vb. seyahat masrafları, seyahat sigortası ve vize masrafları karşılanmaktadır. Kabul edilen katılımcılar ile sözleşme imzalanmaktadır. Benim katıldığım yukarıdaki etkinlik bu faaliyetler içerisindeydi.
Normalde SALTO-YOUTH.com üzerinde bulunan projelere ve eğitim kurslarına destek verilmektedir, fakat SALTO internet sitesinde daha çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Ancak Türkiye Ulusal Ajansı sadece kendi sayfasındaki “etkinlikler” için destek sağlamaktadır. Etkinliklere ulaşmak için tıklayınız. Konu ile ilgili Ulusal Ajans TCA sayfasından buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. TCA başvurularını kaynaklarda verdiğim SALTO-YOUTH üzerinden yapmaktasınız ve Ulusal Ajanslar sonuçlar açıklandığında sizi bilgilendirmekteler. Ayrıca platformu araştırmanızı tavsiye ederim STK ve gençlik alanında bir çok materyal bulabilirsiniz.
3- Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği

Bu faaliyet, gençlik çalışmalarında ve kuruluşlarında aktif kişilerin eğitimini, özellikle deneyimlerin, uzmanlığın ve aralarında iyi uygulamaların yanı sıra uzun süreli kalite projeleri ile ortaklıklar ve ağların oluşmasını sağlayacak faaliyetlerin değişimini destekler. Bu faaliyette yaş sınırı yoktur. Esas faaliyet seyahat günleri hariç 2 gün ile 2 ay arasında gerçekleştirilir. En fazla 50 katılımcı dahil edilir.
Buraya tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti ve TCA Hareketliliklerine bireysel olarak başvurma imkânınız var fakat Gençlik Değişimleri ve Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği için bir gençlik grubunuz olmalıdır. (En az 4 genç bir araya gelerek kurabilirsiniz veya STK’lara katılabilirsiniz) 

Evet, zincirlerinizi kırın sizde konfor alanınızı terkedin. Bu kısa eğitimler bile sizlere bir çok şey öğretecektir.Başvurmaya gerçekten değer, Bunun yanı sıra Ulusal Ajansı sosyal medyadan takip etmenizi tavsiye ederim birçok fırsat paylaşılmakta.
Aşağıda size Gençlik Değişimi, TCA Eğitimleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti gibi bir çok bilgi alabileceğiniz kaynak ve faydalı linkler serisi oluşturdum. Araştırıp, bilgi almaktan çekinmeyin. Bunun yanı sıra ayrıca kendiniz kendi projenizi hazırlayabilirsiniz. Ben katıldığım BiTriMulti etkinliğinde Fransa, Estonya ve Türkiye’nin dahil olduğu 3 arkadaşımla beraber proje yazma fırsatı buldum ve bu proje Fransa Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Sizin de destekleneceğinize eminim.
Çok yakında paylaşacağım Erasmus Öğrenim Hareketliliği, Erasmus Mundus Ortak Yüksek Lisans Dereceleri, Yurt-dışına gitmenin yolları gibi içerikler hazırlamak için uğraşıyorum. Eğer eklememi, düzeltmemi istediğiniz bir yer varsa lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

 Bana E-mail ve LinkedIn üzerinden de soru sorabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim. 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/