Daha Üretken Bir 24 Saat Geçirmek İçin Edinmeniz Gereken 6 Alışkanlık

Pek çoğumuz gün içerisinde yaşadığımız bitkin halimizden , stresten ve geçirdiğimiz zamanın verimsiz olduğundan yakınırız. Peki hangi yöntemler ile bu sorunların üstesinden gelebiliriz? Aşağıda sizin için derlenen 6 madde ile 24 saatinizi daha verimli geçirebilir , gün içerisindeki motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz! İşte o sihirli yöntemler…

Bir yapılacaklar listesi ile başlayın.

Güne başlarken , gün içerisinde yapılması gereken işleri defterinize veya telefonunuza önem derecelerine göre listelemek günün verimini artırmakla kalmayacak , aynı zamanda daha planlı bir şekilde yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Sizi zorlayacağını düşündüğünüz işleri ertelemeyin.

Gün içerisinde yaşanan stresi azaltmanın en faydalı yollarından bir tanesi ise size ağır gelen projeleriniz için hemen işe koyulmaktır. İş yükü fazla olan projelere öncelik vermek , yan görevleriniz için size zaman kazandıracak ve üretkenliğinizi artıracaktır.

En az 6 bardak su için.

24 saat içerisindeki su tüketimimiz ile beyinsel faaliyetlerimiz arasında doğrudan ilişki vardır. Beyin dokumuzun yüzde 85’i sudan oluşmaktadır. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa kendinizi ruhen ve fiziksel olarak stres altında hissedersiniz. Yeterli ve sağlıklı su tüketmediğiniz takdirde , dikkat süreniz ve hareket yeteneğinizi olumsuz yönde etkilenir.

Kendinize vakit ayırın.

Günde en az yarım saat dış dünyadan soyutlanmak ve kendiniz ile baş başa kalmak , günün geri kalanında konsantrasyonunuzun artmasına , daha verimli çalışmanıza ve kendinizi tanımanıza yol açacaktır. Bu kişisel vaktin nasıl harcandığı kişiden kişiye değişebilir. Sizde bu zamanı en verimli nasıl geçirebileceğinizi keşfetmek istiyorsanız ; meditasyon yapabilir , yeni bir kitaba başlayabilir , ılık bir duş alabilir veya sevdiğiniz bir şarkı ile hayal kurarak denemeler yapabilirsiniz!

Uykunuzu daha verimli hale getirin.

Bilimsel araştırmalar uyku kalitenizin uyku miktarından daha önemli olduğunu söylüyor. Siz de , uykunuzu daha verimli hale getirmek için ; karanlık bir ortamda uyumak , günlük programınıza göre zamanlamanızı doğru ayarlamak , uyumadan önce ekran karşısında daha az zaman geçirmek ve gün içerisinde spor yapmak gibi sağlıklı çözümlere gidebilirsiniz.

Sporu ihmal etmeyin.

Gün içerisinde spor aktivitelerine vakit ayırmak size yorucu geliyor olabilir fakat; düzenli egzersiz için ayırdığınız 1 saat sizin fiziksel performansınızı geliştirmekle kalmayacak , zihinsel uyanıklılığınızı ve işveriminizi oldukça artıracaktır. Bunların yanı sıra o hayalini kurduğunuz vücut estetiğine kavuşup sağlıklı bir hayat sürmeye başlamanızı sağlayacaktır.
Başarılı Dostum!
Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/