Konsantrasyon Dopingi Yapan 8 Yiyecek

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

“Havuç yemek göze iyi gelir, ye hadi”, “Balık yemek hafızayı güçlendiriyor, bitir bakalım o balığı” sözlerini sık sık duyuyorsunuzdur. Bazı yiyeceklerin faydaları her ne kadar ispatlanamamış olsa da, vücudumuzda bazı durumlarda iyi geldiği senelerdir söylenir durur. Biz de size, konsantrasyon konusunda sizde doping etkisi yaratacak yiyeceklerden bahsedeceğiz.


1) Kafeinkafein

Konsantrasyon denilince ilk akla gelen, kurtarıcı olan kafeini, listenin başına alalım. Kahve, çikolata, enerji içeceği gibi enerji verecek gıda ürünleri daha uzun süre odaklanmanıza yardımcı olur. Kafein, dikkatinizi arttırır ve konsantrasyonunuza doping etkisi yapar.


2) Şekerşeker

Şeker, beynimiz ve vücudumuz için enerji kaynağıdır. Burada çaya attığımız şekerden değil, karbonhidralı yiyeceklerde bulunan glikozdan bahsediyoruz. Enerjimizi arttıran şekerli yiyecek ve içecekler konsantrasyonumuza yardımcı olur. Aman dikkat, konsantrasyonumu arttıracağım diye kilo almayın.


3) Kahvaltıkahvaltı

Bir yazımızda kahvaltının ne kadar önemli bir öğün olduğundan bahsetmiştik. Kahvaltı, orada da bahsettiğimiz gibi, güne güzel bir başlangıç yapmak için biçilmiş kaftan! Yapılan araştırmalarda da kahvaltının kısa süreli hafızayı ve dikkati güçlendirdiği görülmüş. Kahvaltıda süt ürünleri, tam buğdaylı besinler ve meyve bulundurursanız güne hazırsınız demektir.


4) BalıkBalık

Başlangıçta da demiştik, balık hafızaya iyi geliyor diye. Demek ki büyüklerimiz yanılmıyormuş. Balık, içerdiği protein, Omega 3 ve yağ asidinin bol oluşuyla tam bir konsantrasyon kaynağı. Balıktaki bu sağlıklı yağlar, beynimiz için enerji kaynağı olarak tüketilmektedir. Beynin yanında, kalp için de çok yararlı olan balık tüketmeyi aman ihmal etmeyin.


5) Fındık ve Çikolataçikolata2

İçindeki E vitamini ile antioksidan özelliği taşıyan fındık, yaş ilerlerken zihinsel işlevlerin korunmasında çok önemli ve etkilidir. Yine aynı şekilde hem antioksidan içeriği hem de az yukarıda bahsettiğimiz gibi kafein içeriği sayesinde çikolata da dikkat geliştirici bir besin. Yalnız, bu ürünleri tüketirken sınırlı sayıda tüketmeye dikkat etmek gerek.


6) Avokado ve Tam Tahılavokado

Beyin ve kalbin etkili çalışması, diğer organlarımız gibi kan akışıyla yakından ilişkilidir. Gün içinde tükettiğimiz besinlere avokado ve tam tahıllı besinlerle desteklerseniz kalp rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olursunuz. Ayrıca kötü kolesterol olasılığını da düşürmüş olursunuz. Böylelikle hızlanan kan akışı sayesinde beyin hücrelerinizin yenilenmesi daha hızlı olur.


7) Yaban Mersiniyaban mersini

Araştırma sonuçları gösteriyor ki yaban mersini, beyin hasarlarının iyileşmesine ve yaşlandıkça riski artan Alzheimer’ı engellemeye yardımcı oluyor. Bunun yanında, yaban mersini sayesinde öğrenme hızınız artar ve kaslarınız güçlenir.


8) Sağlıklı Beslenmesağlıklı beslenme

Beslenmeyle ilgili bir yazı yazacağız ve “Sağlıklı Beslenme” maddesi koymadan bitireceğimizi mi sandınız? Temel besinlerinizi, düzenli bir şekilde aldığınız zaman yaptığınız işlere odaklanmanız daha kolay olacaktır. Ne çok ne az, yeterince yediğiniz yemek vücudunuzun ve beyninizin ihtiyacı olan enerjiyi size kazandıracaktır.


Sayın Şura Çan’ın, AB Proje Yönetimi blogunda yayınladığı bu yazıyı kendilerinin izniyle sizlerle paylaşmak istedik. İçeriğin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/