NASA’dan Odanızı Kirli Havadan Temizleyecek ve Zihninize İyi Gelecek 11 Bitki Önerisi

Günlük yaşantımızın çoğunu kapalı alanlarda geçiriyoruz. Hava kirliliğinin artması ile artık temiz hava tabiri gündelik konuşmalarda yerini almaya başladı. Sağlık açısından yaşadığımız alanı temiz tutmak, kirli hava ve gazlardan temizlemek için NASA’nın bize sunduğu bazı bitki önerileri var. Bunlar havayı temizleyen bitkiler! Hem dekorasyon hem de sağlık açısından gelin bakalım bu 11 bitkinin özellikleri neler? İşte NASA’nın önerdiği bitkiler!

1) Duvar Sarmaşığı

İrlanda Orman Sarmaşığı olarak geçen, alanlarımıza bahçe hissi veren bu bitkinin özelliği kirli gazları temizlemesidir. Orta seviyede güneşi seven duvar sarmaşığı gölge ve rüzgâra karşı olan bir yerde yetiştirmek gerekir.

2) Kurdele Çiçeği

Kökten uca doğru büyürken dallarından yeni çiçekler çıkaran kurdele çiçeği, her koşulda yetişebilme özelliğine sahiptir. Alandaki formaldehiti, ksileni ve karbonmonoksiti temizler. Özellikle iş hayatı yüksek tempolu biriyseniz kolay bakımı ile tercih edeceğiniz bitkiler arasında.
3) Cüce Hurma Palmiyesi

Mevsimsel olarak bakımı değişmeyen sürekli nem isteyen ve yarı gölgede konumlandırılması gerekilen bitki türüdür. Stresli bir işe sahipseniz, havadaki formaldehiti ve ksileni temizleyen cüce hurma palmiyesi baş ağrısını da gidermekte de önemli bir etkiye sahip.

4) Çin Herdemyeşili

Havada ki formaldehiti ve benzeni temizleme özelliğine sahiptir. Kapalı alanlarda rahat yetiştirilen bu bitki, bol nem isteyerek yaşam alanınıza asillik katıyor.

5) Çim Zambağı

Trikloretilen, amonyak ve ksilen emme özelliğine sahip olan çim zambağı gölge de yetiştirilmesi gereken bir bitki türüdür. Harika bir renge sahip olan bu bitki evimize renk katacağı gibi solunan havayı direkt temizlemesiyle de yaşam alanına ferahlık katıyor. Yavaş büyümesi ile bilinen bitki gölgelik alanda yetiştirilmesi gereken tür.

6) Kasımpatı

Renk cümbüşüne ev sahipliği yapan çok bilinen bir bitki türüdür. Havada ki beş kimyasalı; Benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyağı temizleyen kasımpatı evimizin baş köşesini hak ediyor. Oda sıcaklığında yetiştirilmesi gereken kasımpatı direkt olarak gün ışığına maruz kalmamalıdır.
7) Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Yaşam alanımızdaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe ederek temizleyen bitki türüdür. Bakımının kolaylığı ile susuzluğa dayanıklı olan bitki önemli bir oksijen kaynağıdır. Genel de ofislerde tercih edilen bitki olan dekoratif özelliği ile sıkça tercih edilir.

8) Dracaena – Marginata

Her mevsim oda sıcaklığında yetişen bitki türüdür. Yaşam alanını benzen, trikloretilen ve ksilenden temizler. Dikkat edilmesi geren tek nokta kedi ve köpek üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

9) Flamingo Çiçeği (Antoryum)

Nemli havayı çok sevsen Flamingo çiçeği, çok soğuk ortamda kalmamalıdır. Yaşam alanını sevdiği zaman havada ki amonyağı, formaldehiti ve ksileni temizler.
10) Barış Çiçeği

Zarifliği ile göz kamaştıran barış çiçeği alanlarımızın en güzel köşesinde yer alıyor. Benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak temizleme konusunda ciddi etkilere sahiptir. Ev ortamını seven barış çiçeği, ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açması ile bilinir.

11) Aşk Merdiveni

Hızlı büyüme özelliğine sahip olan aşk merdiveni direkt olarak gün ışığına maruz kalmadan aydınlık ortamda yetiştirilir. Yaşam alanınızda ki formaldehit ve ksileni absorbe ederek zararlı gazların yayılmasının engeller.
 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/