Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanızı Sağlayacak 3 Etkili Yöntem

Konfor alanlarımızın içine sızan gizli ve sinsi alışkanları bırakmak hepimiz için çok zor. Bazen bu alışkanlıkların kötü olduğunu bilsek bile bırakasımız gelmiyor. Bazılarımız bırakmak istemiyor, bazılarımızın alışkanlıkları o kadar kıvrak bir yılan gibi ki hiç kendini fark ettirmiyor ve bazılarımız da bu alışkanlıkları bırakmak için nereden başlayacağını bilemiyor. İşte size konfor alanınızdaki rahatsızlıkları bırakabilmek için bazı başlangıç noktaları!

1) Yak bütün fotoğrafları, ona ait tüm eşyaları!

Her yemek bittiğinde aklınıza sigara içmek geliyorsa, her yatağa yattığınızda telefonunuzla ilgilenmeyi hatırlıyorsanız veya her canınız sıkıldığında buzdolabını açıp boş boş bakıyorsanız hemen bunu okumaya devam edin. Karşı koyamayacağınız bir çözüm önerisi: John B. Watson’dan “kullanmama” yöntemi.
Her yemek bittiğinde sigara içmek yerine kafanızı meşgul edecek başka bir uğraş bulun ve bunu her yemekten sonra tekrarlayın. Yatağa her yattığınızda elinize telefon yerine bir kitap alın ve bunu her seferinde tekrarlayın. Her canınız sıkıldığında mutfağa giden ayaklarınızı fark edip onları yollarından döndürün ve başka bir oyalanma yöntemi bulun. Bu yöntemi canınız her sıkıldığında aynı şekilde uygulayın.
Size bir sır: Eski sevgilinizi hatırlatan anılar için de uygulayabilirsiniz. Onunla gittiğiniz her yere en sevdiğiniz arkadaşlarınızla gidip yeni anılar oluşturun veya yakın bütün fotoğrafları!

2) Sana meydan okuyorum canım kendim!

Kendi kötü alışkanlıklarınızın köklerini temizlerken onların yerine iyi alışkanlıklar ekmeye başlamak kulağa nasıl geliyor? Böyle olduğu zaman belki de alışkanlıkların sayısı değişmeden niteliği değişiyor olabilir mi? Gelin biraz daha detaya inelim, Guthrie ve Skinner’den yardım alarak saksıları çalıştıralım ve şu yabani otlardan kurtulurken güzel nergisler ekelim kafataslarımızın içine!
1- Değiştirmek istediğiniz bir alışkanlık bulun ve bundan hangi eylemleri yaparak kurtulabileceğinizi listeleyin.
2- Kazanmak istediğiniz ve yaptığınızda sizi her zaman rahatlatan bir alışkanlık bulun ve bunu hangi eylemleri yaparak kazanabileceğinizi listeleyin.
3- Değiştirmek istediğiniz bir alışkanlık her aklınıza geldiğinde onu yapmamak koşulunu kendinize hatırlatarak sizi rahatlatan alışkanlıkla ilgili bir eylem yapın.
Kafanız mı karıştı? O zaman size bir örnek:
Harika bir sinema filmi vizyona girmiş ve film izlemeye bayılıyorsunuz diyelim. Kendinize “Eğer bugün hiç sigara içmezsem akşam o pek bayıldığım filme gideceğim.” diyerek bir ödül koyabilirsiniz. Motivasyonu içten sağladığınızda bu gücün getirdiklerine inanamayacaksınız!

3) Kafama “bıkar” giderim!

Bu yazıda şimdiye kadar okuduklarınızın hepsi biraz uzun süreçler gerektiriyordu. Ama “Benim durumum acil!” diyenler için de bir çözüm yolu var elbet. İşte size çok sevgili Guthrie’den bir öneri: Bıktırın kendinizi!
Diyelim ki bilgisayar başında kendinizi kaybedecek kadar zaman geçiriyorsunuz ve bu durumdan rahatsızsınız. O zaman alın bilgisayarı karşınıza ve saatlerce oynayın. “Nasıl yani, bu bir alışkanlığı nasıl bıraktırır ki bana?” diyorsanız biraz sabır, detaylar geliyor.
Tuvaletiniz gelse de, acıksanız da, beliniz ağrısa, canınız sıkılsa bile kendinizi bilgisayar karşısında durmaya zorlayın. Ama bu öyle yarım saat süren bir süreç olmayacak. Belki 2 saat, belki de 4 saat sürecek ama bir noktada artık bıktığınızı hissedeceksiniz. Ve daha sonraki günlerde fark edeceksiniz ki artık o alışkanlık size eskisi kadar haz vermeyecek. Bir şans verin bu tekniğe, denemekten ne çıkar?

Madem ki alışkanlıklar hayatımızın en ileri gelen hakimleridir, öyle ise ne yapıp edip iyi birini edinmeye çalışmalıyız.
– Francis Bacon

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/