İnsan Hem Yalnız Hem de Mutlu Olabilir mi?

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Tinder gibi uygulamaların gün geçtikçe popülerleşmesi insanların ‘eşsiz kalmamak’ adına ne kadar çaba, zaman ve hatta para harcadığının bir göstergesi aslında. Fakat Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan Dr. Bella DePaulo, hem bekâr hem de mutlu olunabileceğini savunuyor.
Dr. Bella DePaulo, bekâr olan kişilerin anlamlı işler ortaya koymaya evli olan yaşıtlarından daha fazla değer yüklediğini ve bu kişilerin arkadaşlarıyla, aileleriyle daha mutlu ilişkiler kurduklarını gösteren bir araştırmaya ilişkin sunum yaptı.
“İnsanlar evlendikleri zaman daha yalıtılmış bir hale geliyorlar” şeklinde bir açıklama yapan Dr. DePaulo, bekâr kadınların ve erkeklerin daha üretken bir yaşam tarzını benimsediklerini, psikolojik gelişme ve büyümenin tadını evlenenlere kıyasla daha fazla çıkardıklarını ekledi.
Yalnız kalma endişesi ile gerekenden fazla meşgul olmanın yalnızlığın faydalarını yok edebileceğini söyleyen DePaulo şunları da ekliyor:

“Artık bekâr insanların ve bekâr yaşam tarzının gerçek bir portresini çizmenin zamanı geldi. Öyle ki bu porte, bekâr bireylerin gerçek kuvvetlerini, dirençlerini ve bu hayatları bu kadar anlamlı yapan şeyleri de içermeli”

Dr. DePaulo bekar insanların yaşam kalitelerine ilişkin yapılan bilimsel araştırmaların sayısının oldukça düşük olduğunu dile getiriyor. Hiç evlenmemiş bireyleri tartışan araştırma sonuçlarını derlerken bugüne dek yapılan 814 çalışmanın hiçbirinin özellikle bekâr insanları değerlendirmek için yapılmadığını, bu araştırmalarda bekârların evlilere ya da evliliğe ilişkin yapılan çalışmalarda hep kontrol grubu (karşılaştırma grubu) olarak kullanıldığını fark ettiğini de dile getirdi.
Ancak, müzmin bekârlara odaklanan araştırmalarda oldukça ilgi çekici sonuçlara ulaşıldığını kaydeden Dr. De Paulo şunları söylüyor:

“Mesela hayatları boyunca bekar kalan bireyleri evlilerle karşılaştıran bir çalışmada, bekârların daha yüksek bir öz-adanmışlık durumunda oldukları ve ‘bir birey olarak sürekli büyüme ve gelişme duygusuna’ sahip oldukları bulunmuştur”

Bir diğer araştırmada ise her zaman kendilerine daha iyi yeten müzmin bekarların olumsuz duygular yaşama olasılığının daha az olduğu ama evli erkek ve kadınlarda bu durumun tam tersi görüldüğü bildirilmiş.
Bu bulguların, kendilerine sağlanan yasal haklar dolayısıyla evli insanların evli olmayan 16 yaş üstü yaklaşık 125 milyon Amerikalıdan daha iyi durumda oldukları genel yargısına ters düştüğünü belirten Dr. DePaulo, konuşmasına şöyle devam ediyor:

“Gerçekten de evli bireylerin çoğu finansal konularda olmak üzere 1000’den fazla yasal fayda ve korumaları vardır.”

“Evli insanların sadece evli olmaları üzerinden edindikleri yasal ve kültürel avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, bekâr insanların bu kadar iyi durumda olması gerçekten çarpıcı.”

“İyi bir yaşamın tek bir formülü yok. Önemli olan, herkesin ne yaptığı ya da insanların bizim ne yapmamız gerektiğine ilişkin düşünceleri değil. Asıl önemli olan, kendimiz olmamıza izin veren ve bizim için en iyi hayatı yaşamamıza yardımcı olacak kişi ve mekânları bulup bulamadığımızdır”

Kaynak 1,2
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/