Sahte Gülümsemeyi Anlamanın Bilimsel Yolu: Duchenne Gülümseme Testi

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Gülümsemek, belki de iletişim en iyi yollarından birisidir. Sokakta, okulda, işte, markette onlarca kişiye gülümseyerek aynı şekilde geri dönütler alırız. Peki, bu gülümsemelerin gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilir miyiz? Duchenne gülümseme testi sayesinde cevabımız evet.
Aşağıdaki fotoğrafa baktığınızda aynı adamın iki farklı gülümsemesini görüyoruz ve ikisinde de dudakları yukarı doğru kıvrılmış durumda. Ancak…

İki farklı gülümsemesini görüyoruz ve ikisinde de dudakları yukarı doğru kıvrılmış durumda. Ancak bunlardan birisi gerçek birisi ise sahte bir gülümseme. Duchenne, yaptığı çalışmalar sonucu gerçek gülümsemenin göz kaslarını da hareket ettirdiğini ortaya koyarak sahte gülümsemelerin ayırt edilebileceğini savunur. Gözleriyle gülmek deyimi buradan mı geliyor bilmiyoruz fakat bilimsel olarak gerçek ve içten bir gülüş için sadece yanak kaslarının oynaması yeterli değil. Yani, sağdaki resimde gerçek bir gülümseme görürken soldakinde sahte bir gülümseme görmekteyiz.
Vesikalık çektirirken daha sahte bir gülümseme ortaya çıkması göz kaslarımızı da hareket ettirmediğimiz içindir.

Aynı zamanda iki farklı gülümseme, beynin farklı bölgelerinde kontrol edilir. Yani, sahte gülümseme sadece kaslar tarafından kontrol edilirken, gerçek gülümseme sırasında duyguların olduğu alan da aktifleşir.
Günlük hayatta gördüğümüz gülümsemeler arasından birçoğu sahte olabilmektedir.

Özellike Pan-Amerikan Hava Yolları hosteslerinin her zaman yapay bir gülümsemeyle gezmelerinden dolayı Pan American gülümsemesi de denilen bu sahte gülüş, kişideki pozitif duygularla bağlantılı değildir. Artık siz de karşınızdaki kişinin yüzüne daha dikkatli bakarak gerçek bir gülümseme mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/