Kalıpların Dışına Çıkarak Daha Yaratıcı Düşünebilirsiniz: Ters Bisiklet Deneyi

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Gün içerisinde, o kadar çok şeyi “alışkanlıktan” yapıyoruz ki, yaptıklarımızı sorgulamak, “acaba başka nasıl olabilirdi?” diye düşünmek yerine, bu rutinlere devam ediyoruz ve beynimizin “yeni”yi keşfetmesini engelliyoruz.

Yapmamız gereken, aslında gördüğümüze değil, görünenin arkasına odaklanmak. Böylece, o özendiğimiz, hayret ettiğimiz yaratıcı fikirlerden biz de üretebiliriz. Bunun için de, beynimizdeki bazı kalıplaşmış düşüncelerden sıyrılmamız gerekir ve bu gerçekten zor olsa da, imkansız değil.
Zihnimizdeki bazı kalıpları kırma konusunda yapılmış bir deneyden bahsedeceğim:

Ters Bisiklet Deneyi

YouTube’da “Smarter Every Day” ismiyle yayın yapan Destin, kaynak ustası iş arkadaşlarının çağrısı üzerine, onların yaptıkları ters bisikleti denemeye gidiyor.

Bu bisikletin tekerlekleri, gidonu sağa çevirdiğinizde sola, gidonu sola çevirdiğinizde ise sağa doğru dönüyor.

Çocukken öğrendiğimiz bisiklet kullanma şeklinden tamamen farklı bir mekanizma!

Destin, önce bunun çok kolay olacağını düşünüyor ancak işler hiç de beklediği gibi gitmiyor.

Bu durum Destin’i büyük bir hayal kırıklığına uğratıyor. Destin, buradan şöyle bir çıkarım yapıyor: “bilgi” ile “anlamak” aynı şey değil. Bisikleti nasıl kullanacağını biliyor ancak henüz bunu tam olarak anlayabilmiş değil, bu yüzden uygulayamıyor.
Bu durum, yalnızca Destin için geçerli değil. Destin, dünyanın dört bir yanında verdiği seminerlerde de seyircilerden bisikleti denemelerini istiyor, hatta seyircilere bisikleti 3 metre ilerletirlerse 200 dolar vermeyi teklif ediyor ancak bisikleti sürmeyi kimse başaramıyor.
Ters bisikleti kullanmak, kulağa çok kolay geliyor olabilir ama beynimiz, tekdüze kullanma şekline o kadar alışmış ki bundan vazgeçmek hiç de kolay olmuyor.

Destin, her gün 5 dakika boş bir yolda deneme yapıyor ve 8 ayın sonunda, bisikleti kullanmaya alışıyor.

Aynı şeyi, 3 yıldır bisiklet kullanan oğluna yaptırıyor ve oğlu, ters bisikleti kullanmayı 2 haftada öğreniyor.

Bir çocuğun, zihnindeki kalıpların dışına çıkıp yeni bir şeye alışması, bir yetişkine göre çok daha hızlı oluyor. Çocukların yaratıcı düşünme yetenekleri çok yüksek ve büyüdükçe, bu özellik köreliyor ve beynimizde daha çok kalıplaşmış düşünce yer ediyor.
İnovasyon yapmak, dünyaya yeni bir şeyler katmak için, farklı düşünmeye ihtiyacımız var. Bunun için öğrendiklerimizi, sıradan düşünme biçimiyle hafızamıza yerleştirmekten ziyade, yaratıcı düşünerek geliştirebilir, daha yararlı ve parlak fikirlere dönüştürebiliriz. Ayrıca, Ters Bisiklet Deneyi’nde de gördüğümüz üzere bunun için sadece bu fikirleri bilmek değil, denemek ve uygulamada da görmek gerekir. Kısacası, herkes gibi sıradan bisiklet kullanmak yerine, kendi “Ters Bisiklet”inizi oluşturun. ☺
Destin’in Ters Bisiklet Deneyi videosunu izlemek isteyenler için:
Kategoriler: Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/