Netflix ile İngilizce Öğrenmek: Kullanabileceğiniz Yöntemler

netflix

Netflix, çoğumuzun bildiği gibi dünyaca bilinen bir dijital yayın platform olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pandemi döneminde popülerliği gittikçe artmış ve artmaya devam etmektedir. Farklı kullanım paketleri sunan platform, kesintisiz ve başta İngilizce olmak üzere pek çok farklı dilde içerik sunarak kullanıcıların beğenisine sunuyor. Peki Netflix ile İngilizce öğrenmek mümkün mü?

Yeni bir dil öğrenmek, özellikle İngilizce öğrenmek ise önümüzde pek çok bariyer bulunan uzun bir yol gibi gelebilir. “Anlıyorum, ama konuşamıyorum” cümlesini bir arkadaş ortamında duymayan yoktur diye sanıyoruz. Peki ya size, bu yolculuğu keyifli hale getirebilirsiniz desek? Hem ilgi alanınıza uygun içerikleri keyifle seyrederken, hem de İngilizce yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bir yoldan bahsetmek istiyoruz.

Netflix’te ilginizi çekebilecek binlerce içerik bulunuyor. Bu kategorilerden beğendiğiniz dizi / film veya belgeselleri isterseniz Türkçe altyazılı, isterseniz İngilizce altyazılı izleyebiliyorsunuz. Hatta Türkçe içerikleri de İngilizce altyazılı ayarlayarak ana dilimizin nasıl çevrildiğini takip edebilirsiniz.


Netflix’in kullanıcıları için hazırladığı 6 adımda yabancı dil öğrenme kılavuzu:

1) Bildiğiniz ve aşina olduğunuz yapımlar işinizi kolaylaştırır.

Her zevke ve türe göre içerik bulunan Netflix’te yeni içerikler ilginizi çekiyor olabilir. Fakat dil öğrenmeye yeni başladıysanız veya pratik yapma ihtiyacı duyuyorsanız size bir tavsiyemiz var: Bildiğinizden şaşmayın. Daha önceden izlediğiniz veya konusuna hakim olduğunuz dizi veya filmler dil öğrenme sürecinde size fayda sağlayacaktır. Öyle ki konuyu bildiğiniz için odağınız tamamen dilin kullanımda kalacak.


2) Arama butonları istediğiniz ülkenin yapımlarına ulaştırır.

Bildiğiniz ve daha önceden izlediğiniz yapımlardan sıkılmış olabilirsiniz. Bunun için de çözüm var. Hiç bilmediğiniz ve merak ettiğiniz dillerde içerikler izlemek istiyorsanız; arama butonuna hangi dilde izlemek istiyorsanız o dilin konuşulduğu ülke isimlerini girebilirsiniz. Böylece o dildeki yapımlara doğrudan ulaşabilirsiniz.


3) Farklı dublaj ve altyazı seçenekleriyle kelimeleri aklınızda tutmayı kolaylaştırın

İzlemek istediğiniz yapımı seçtikten sonra dublaj seçeneklerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin İngilizce dil seviyenizi geliştirmek istiyorsunuz. Böyle bir durumda; altyazıyı İngilizce, dublajı Türkçe veya tam tersi dublajı İngilizce, altyazıyı Türkçe yapabilirsiniz. 


4) Altyazı seçeneklerini kişiselleştirerek dil öğrenme sürecini hızlandırın

Dil öğrenme maceranızı kişiselleştirmek isterseniz, bunun için yapmanız gereken şey https://www.netflix.com/SubtitlePreferences bağlantısına gitmeniz. Bu ayarlamayı yaptığınızda, sizin için en uygun fontu, büyüklüğü ve rengi seçebilirsiniz. Aynı ayarı çocuk profilleri için yaparak, çocukların da dil öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.


5) 5 farklı kullanıcı profilini dilediğiniz dillere göre ayarlayın

Her Netflix hesabında 5 tane ayrı profil oluşturabilirsiniz. Her zaman kullandığınız profilde sürekli dil ve dublaj seçeneklerini değiştirmek istemiyorsanız, farklı profilleri istediğiniz seçeneklerde ayarlayarak ayrı ayrı kullanabilirsiniz.


6) Farklı dillere ait yabancı yapımları yakından takip edin

 •   İngilizce – Stranger Things, Cobra Kai, Love is Blind
 •   Fransızca – Call My Agent, La Revolution, Lupin
 •   Portekizce – Airplane Mode, Girls from Ipanema, 3%, 
 •   İspanyolca – Elite, Luis Miguel, Cable Girls, 
 •   Almanca – Babylon Berlin, Dark, We are the Wave
 •   İtalyanca – Curon, The Life Ahead, The Beast
 •   Korece –  It’s Okay to Not Be Okay, Kingdom, Crash Landing on You
 •   Japonca – Alice in Borderland, Terrace House, Midnight Diner: Tokyo Stories, 
 •   Lehce – Ultraviolet, The Coldest Game, 1983
 •   Hintçe – Sacred Games, Typewriter, Little Things

Netflix ile İngilizce Öğrenmek: Yolculuğunuza Yardımcı Olacak Eklenti

netflix ile ingilizce öğrenmek

Netflix ile İngilizce Öğrenmek

Bu eklenti; size en başta söylediğimiz dublaj seçeneklerini değiştirme taktiğini, kendisi sizin için yapıyor aslında. Buradaki eklentisi sayesinde, izlediğiniz yapımı ekranda iki dilde de aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda anlamını görmek istediğiniz kelimelerin üzerine tıklayıp, hızlıca sesli sözlüğe ulaşabilirsiniz.

Bu eklentiyi bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı merak ediyorsanız, hazırladığımız sıralamayı takip edebilirsiniz;

 1. İlk adımda Google arama motoruna “Language learning with Netflix” yazarak aratın.
 2. Önünüze çıkan ilk chrome sonucuna tıklayarak siteye giriş yapın.
 3. Ekranın sağında bulunan mavi butondaki “add to chrome” yazısına tıklayın.
 4. Eklentinin bilgisayarınıza eklenmesini bekleyin ve Netflix’e girin.
 5. Netflix’te istediğiniz bir yapımı açın.
 6. Açtığınız yapım ekranında, sağ alt köşedeki “altyazı” butonuna tıklayın ve seçeneklerden İngilizce’yi seçin.
 7. Aynı alt köşedeki çark biçimindeki olan ayarlar ikonuna tıklayın.
 8. Ayarlar sekmesini açtıktan sonra “Translation Language” kısmını Türkçe olarak seçin.
 9. Ve izlediğiniz yapım hem Türkçe altyazı hem de İngilizce altyazıyla artık karşınızda, keyfini çıkarın.

Bu eklentiyi sadece İngilizce öğrenmenizi geliştirmek için kullanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Farklı diller için de, dil seçeneklerini dilediğiniz gibi değiştirerek bu eklentiden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, bilmediğiniz bir kelimeye denk geldiğinizde, kelimenin üzerine tıklayarak anında anlamına bakabilirsiniz. Böylece bilmediğiniz kelimeleri adım adım öğrenerek dilinizi geliştirebilirsiniz. 

Emin olun bir süre sonra alt yazıya bakma ihtiyacı bile duymayarak, kulak doygunluğuna ulaşmış olacaksınız. İngilizce’yi doğru konuşma konusunda duyduğunuz kelimelerin telaffuzunu taklit ederek de dilinizi geliştirmeniz mümkün. Belli bir süreden sonra İngilizce’yi rahatça konuşup anlayacak ve özgüveniniz artacak. En önemlisi de izlediğiniz yapımların orijinal sesleriyle izlemek bağımlılık yapacak ve dublajlı izlemek eskisi kadar keyif vermeyecek.


İngilizce Bağlaçlar: Kullanım Alanları ve Türkçe Anlamları

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/