Yeterince Su İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Olur? (Gün Gün, Ay Ay Yaşanan Değişimler)

Bir insan su içmeyi unutabilir mi? Kendi adıma su içmeden bir saat geçiremem. Ancak çevremde çok fazla kişiden su içmeyi sürekli unuttuklarına dair şeyler duyuyorum. Bununla birlikte su içmediğinden yakınanlar, mutlaka vücutlarının herhangi bir yerinde ağrılarının olduğunu da dile getiriyorlar. Bunun su içmekle ilgisi olabilir mi? Kristin Limoges bunun üzerine birkaç şey yazmış. Gelin ondan dinleyelim:

Eğer bu yazıyı okuyorsanız öncelikle bir bardak su için. Amerikalıların yaklaşık %75’i “kronik olarak susuz” olarak tanımlanıyor. Vücudunuza ihtiyacı kadar su sağlayabilmek imrenilecek ve imkansız gibi görünse de, korkmanıza gerek yok çünkü gayet yapılabilir. Dr. Dana Cohen’e göre uzun süreli hidrasyon, kronik hastalıkları önlemek için yapabileceğimiz en iyi şeydir.
8 fincan kuralı popüler olsa da her beden için uygun bir sayı değildir. Bunun yerine bireysel bir yaklaşım daha doğru olacaktır. Cohen’e göre yeni kural, ağırlığınızın ons cinsine göre yarısıdır. Örneğin 120 kiloysanız, günde 60 ons su içmeniz gerekmekte.(10 ons yaklaşık olarak 296 ml ediyor.)
Daha fazla uzatmadan, ideal miktarda su içtiğinizde neler olacağına bakalım.
Bir Gün Sonra:

Araştırmalara göre yetersiz hidrasyon (az su tüketimi) aşırı yorgunluğa, zayıf hafızaya, baş dönmesine, kabızlığa ve hatta ruh hali değişimlerine neden olabilir. Ancak iyi bir haberim var. Su 10 dakika içerisinde faydasını gösterebilir. Doktor Cohen’in dediğine göre, bu, hücrenin fonksiyonel verimliliğini artırarak daha iyi enerji, daha net düşünmeye sebep olur. Bunlara ek olarak, kas kramplarında iyileşme ve baş ağrılarında azalma da gözlemlenebilir.

Bir Hafta Sonra:

Düzgün bir şekilde su içtiğiniz 7 günden sonra daha az ağrıya sahip olursunuz. Bağırsaklarınızın hareketleri daha düzenli ve sık olmaya başlar. Cildiniz berraklaşır. Pure Change Detox’un ünlü beslenme uzmanı ve kurucusu Dr. Charles Passler şöyle söyler: “Eğer vücudunuza az su girerse, bu su, kalp gibi önemli organlara yönelir. Kaslarınız ve cildinizden uzaklaşır. Bu da kırışık ve sarkık bir cildin yanı sıra kas gücünüzün de azalmasına sebep olur.”


Bir Ay Sonra:

Bir ay günlük önerilen su miktarınızı içmeye başladığınızda asıl adımınızı atmış olacaksınız. Dr. Passler, daha az şiş bir cildin yanı sıra zihinsel berraklık, kas gücü ve dayanıklılıkta da sürekli faydalar göreceğimizi dile getiriyor.
6 Ay Sonra:

“Hücrelerimizin gerektiği gibi nemlendirilmesi vücutta homeostaz oluşturur ve toksinleri temizler” diyor Dr. Passler. Buna ek olarak şuları dile getiriyor: “Sadece harika görünmenin ve hissetmenin ötesinde, vücudunuzdaki her organ ve dokunun düzgün çalışması için uygun hidrasyon gereklidir. “Dehidrasyondan kaçınmanın uzun vadeli faydaları, idrar yolu enfeksiyonları, hipertansiyon, kalp hastalığı, glokom ve safra taşı hastalığı gibi hastalıkların riskini azaltmada önemli bir rol oynar.”
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/