Pişman Olmayacağınız Bir Hayat Yaşamak İstiyorsanız Bu 7 Maddeye Göz Atmalısınız

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Her ne kadar pişmanlıklardan hayatımızın geri kalanı için birçok ders çıkarsak da çoğu zaman pişmanlıklar hayat kalitemizi düşürür. O zaman pişman olmayalım. Aşağıdaki 7 madde ile pişman olmayacağımız bir hayat yaşamak daha kolay bir hale gelebilir.

1) Toksik etkisi olan her şeyden uzak olun.

Çevrenizdekileri düzenli olarak ayıklayın. Yani size zararlı olduğunu düşündüğünüz her şeyi, arkadaşlarınızı bile. Bırakın sizi çevreleyen şeyler sizi rahatlatsın ve gitmek istediğiniz yönde ilerlemenize yardımcı olsun.

2) Gülünç Şeyler Yapın.

Hevesle ve sorumsuzca aldığınız kararlar hayatınızdaki en güzel kararlardan olacaktır. Gülünç şeyler yapmaktan çekinmeyin. Yıllar sonra “Ah be ne zamanlardı!” deyip gülümseyeceksiniz.

3) Bir felsefeniz olsun.

Felsefeler sadece harika ve öğrenilmiş şeylerden doğmaz. Tutkunu olduğunuz bir şey bulun ve onun için yaşayın. Bu, aynı zamanda daha başarılı bir hayat geçirmenize de yardımcı olacaktır. Yaptığınız şey yirmili yaşlardaki geçici bir heves olmak yerine, belki de ileride insanların o alanda parmak ile gösterecekleri biri olmanıza yol açacaktır.

4) Size en çok şeyi öğretecek işte çalışın.

Pişman olmayacağınız bir kariyeri nasıl belirlersiniz? Çok şey öğrenebileceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Bir şeyler öğrenmenin yarattığı tatmin duygusu ve yıllar sonra arkanıza bakıp ne kadar yol katettiğinizi görmek paha biçilemez. Dışarıda para kazanabileceğiniz bir çok seçenek var ancak çok azı gerçekten bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak.

5) Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, ne kadar başarılı olursanız olun, kötü hissetmenize yol açacaktır. Yapmayın. Kimse sizinle aynı hayatı yaşamıyor, kardeşiniz bile. O yüzden sadece kendinize, başarınıza ve mutluluğunuza odaklanın.

6) Sessiz anların kıymetini bilin.

İyi geçirilmiş bir yaşam başarılarla ve maceralarla dolu olan değildir. Sahip olduklarınızın değerini kavradığınız zaman hayatınızın iyi geçtiğini fark edeceksiniz. Deniz kıyısında ya da güzel bir manzaranın karşısında sessizce durun ve dinlenin. Böyle kısa anlar yeterince yaşamadığınız hissinin yükseldiği anlardır ve mücadeleye devam etmenizi sağlar.

7) Ölümü düşünün.

Bir gün ölecek olduğunuzun bilincinde olmak sizi bazı şeyleri yapmaya daha çabuk ikna edebilir. Sonuçta kaybedecek neyiniz var ki? Steve Jobs, kalbinizi dinlememek için hiçbir sebebiniz yok diyor. Haksız da sayılmaz.
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/