Okuma Farkındalığı İçin Harika Bir Kampanya Başlatan Gençler: Bir İşe Giriştik

Kitap okumak şüphesiz, insana en çok katkısı olan aktivitelerden biri. Ülkemizde de kitap okuma süresinin gittikçe düştüğünü fark eden iki üniversiteli genç, geçtiğimiz günlerde bir şeylerin değişmesi adına hepimize gurur veren bir kampanya başlattı.

Ordulu Elif Aleyna Duman ve Kırklarelili Berke Yağız Sevim, “Bir İşe Giriştik Komitesi” kurup “Toplu Taşımada Kitap Okuma Farkındalığı” projesi başlattı.

Komite sayesinde toplanan 50 kişilik grupla birlikte ellerine aldıkları kitaplar ile toplu taşıma araçlarına giren gençler, insanlara okumanın önemini anlattı, insanlara kitaplar hediye etti. Bazı insanlar bu duruma şaşırırken, bazı insanlar da onlarla birlikte kitap okudu.

İstanbul dışındaki öğrencilerin yeteri kadar imkanı olmamasından yola çıkarak Türkiye genelinde fırsat denkliği yaratmayı hedefleyen topluluk, bu kez İstanbullulara fırsatları olduğu halde farkına varmadıkları “kitap okuma” değerini hatırlatmak için 3 Mart tarihinde hedefleri adına adımı attı. ?

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce başvuru arasından seçilen 68 öğrenci, evinde yeni okurlar bekleyen kitapları sırt çantasına koyarak vapurda, metroda, meydanlarda hem kitap okudu hem de çevredeki insanlara kitap okumanın önemini vurgulayarak evinden getirdiği kitapları onlarla paylaştı. Onlarca Bir İşe Giriştik üyesinin katıldığı bu etkinlik, yüz binlerce İstanbulluya erişirken sosyal medyanın da gündemindeydi.

Topluluk, toplu taşıma kullanan insanların kaybettiği zamana da dikkat çekmek istedi. ⛴⌛ 

Berke Yağız Sevim, insanların toplu taşıma kullanırken çok vakit kaybettiklerini bu vakti kitap okuyarak geçirebileceklerin altını çizdi:

Yazılım Mühendisliği okuyorum. Aslında yaptığımız buluşmalarda kitap okuma farkındalığı kazandırmak için bir proje geliştirmeye karar verdik. Çünkü İstanbul’da her gün yaklaşık olarak 2.5 milyon insan toplu taşıma kullanıyor ve toplu taşımada kaybettiğimiz zaman neredeyse 4 milyon saat. Biz bunu nasıl daha iyi kullanabiliriz diye düşünerek kitap okuma projesini geliştirmeye karar verdik. Aldık elimize kitapları, koyulduk yollara. Hem okuduk, hemde başkalarını okuması için onlara vesile olduk”

Kitap okuma farkındalığını samimiyet ve yaratıcılıkla birleştirip yaş fark etmeksizin her insana ilham olan “Bir İşe Giriştik” ekibinden herkesi tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz. ???

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/