Zaman Zaman Girdiğimiz Küçük Depresyonlar Bizim İçin İyi Olabilir mi?

Hayat bu kadar dalgalıyken, bizim de çok düz duygu durumlarımız olduğunu söyleyemeyiz. Zaman zaman depresyonlar yaşayabiliriz ama bu girdiğimiz ruhsal duruma -çok uzun sürmedikçe- hepimizin ihtiyacı olabilir. Nitekim bu süreç bize hiçbir şey katmıyor da değil.

1. Hayatınıza Üçüncü Bir Gözle Bakarsınız

Başınıza gelen olaylara kapılıp gitmek yerine, hepsinden bir süreliğine uzaklaşıp gözlem yapmak; hayatınıza dair kilit kararlar almanıza yardımcı olabilir. Hayatınızda neyin ters gittiğini, neyin yanlış olduğunu belki bir adım geriye çekilerek görebilirsiniz.

2. Yalnız Olduğunuz Süre Boyunca Kendinizi Daha İyi Tanıyabilirsiniz

Depresif hissettiğimizde çevremizden izole bir şekilde kendimizle baş başa kaldığımız zamanlar olur. Böyle zamanlarda çevremizdeki insanların hayatlarımızda ne kadar söz sahibi olduğunu fark edebiliriz. Bütün bu dış yargılamanın dışında kalıp, kendi mutluluğumuzun kaynağını, ne istediğimizi daha rahat saptayabiliriz.

3. Düşüncelerinizi Kontrol Etme Konusunda Sizi Geliştirir

Ruminasyon (rumination) yani, belli düşüncelerin zihinde sürekli tekrarlanması, zihinsel geviş getirme denilen durum, hayatımızın belli süreçlerinde başa çıkmamız gereken bir engeldir. Bir sınava takılı kalmak, gelecek anksiyetesi içinde olmak, sürekli işten çıkartılabileceğini düşünmek ya da günlük bir olayı sürekli düşünmek bizi zihinsel olarak çok yorar. Her düşüncenizi tanıyıp, zihninizde kötü olan düşünceleri aşabilmek, öz disiplininizi arttırmak için yararlı bir alıştırma olabilir.

4. Sonunda Hayatta Sevdiğiniz Şeylere Daha Sıkı Sarılırsınız

Bir süreci atlatmanızı sağlayan şeylerin değeri, bazı olaylar yaşanmadan anlaşılmayabilir. Mutluluğun değerini hüzün, sahip olduğumuz şeylerin değerini de kaybetmek gösterebilir. Bu küçük depresyon süreçlerinde kıymetini yeteri kadar bilemediğimiz birçok şeyi fark edebiliriz.
Kaynak
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/