Airbnb Nedir, Nasıl Kullanılır? (7 Maddede Airbnb Rehberi)

airbnb nedir
İçinde bulunduğumuz girişimcilik çağında son zamanların en çok konuşulan start-up’lardan biri şüphesiz ki Airbnb. Peki Airbnb nedir? Yurt dışında milyonlarca kullanıcıya ulaşmasına rağmen Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlandı.
Airbnb açılım olarak “Air Bed And Breakfast” olarak kullanılıyordu. Sonrasında Airbnb ismi uygun görüldü.
Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşmış Airbnb temelde arattığınız şehirde kiralık daire tutmaya dayanıyor.
Çoğu Erasmus öğrencisi ya da ülkemize gelen turistler Airbnb ile çok daha ucuza ve güvenilir bir şekilde konaklama hizmeti alarak bu ihtiyacına yanıt alıyor.
Türkiye’de de adını duymaya başladığımız Airbnb tıpkı UBER gibi başka ülkelerde sıkça kullanılan ama Türkiye’ye sistemi biraz geç oturtulan bir girişim.
Bu yazıda Airbnb nedir, nasıl kullanılır, insanlar neden tercih eder, ne gibi avantajları vardır, rezervasyonu kolay mıdır, resepsiyon sıkıntısı yaşanıyor mu, güvenli mi, ödeme nasıl yapılıyor, nasıl konaklanıyor tarzındaki sorularınıza cevap bulacaksınız.

Airbnb nedir ve nasıl kurulmuştur hakkında daha detaylı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz:

Şişme Yatak Kiralamaktan 31 Milyar Dolarlık Şirkete: Airbnb Nasıl Kuruldu?


1) Airbnb nedir nasıl çalışır?

Öncelikle Airbnb nedir ona bir bakalım: Airbnb çevrimiçi bir oda ve daire kiralama uygulamasıdır.
Her rezervasyondan %2,90 civarında ev sahibinden, %6-12 civarında konaklayıcıdan komisyon alır.
Uygulamadaki listeden kalmak istediğiniz yeri, yerleşim türünü ve kalacağınız gün süresini seçerek sonuçlara göre seçim yapıyorsunuz. Aynı zamanda haritaya göre listeleme de mevcut

2) İnsanlar neden Airbnb kullanır?

Birçok sebebi bulunmakta ancak şüphesiz en büyük etkenlerden biri fiyat olarak diğer alternatiflerine göre fiyat/performans açısından insanları çok tatmin ediyor. Çoğu insan artık otellerde kalmak ya da direkt gittiği yerden daire kiralamak yerine Airbnb kullanıyor.


3) Airbnb kullanmanın ne gibi avantajları var?

Konuştuğunuz kişiler orada yaşayan insanlar olduğu için, yemek konusunda ya da gezilecek yerler konusunda ev sahiplerinden fikir almanız, sizin için büyük bir fayda sağlayabiliyor.

4) Nasıl rezervasyon yaptırılır? Rezervasyon yaptırmak kolay mı?

Rezervasyon yaptırmak çok kolay. Onaylanmış profilinizi oluşturduktan sonra ev sahibine mesaj atıp iletişim kurma şansınız bulunmakta. Yani direkt bir rezervasyon ya da ileri tarihe bir rezervasyon için müsaitlik durumunu öğrenmek için direk uygulamayı kullanabilirsiniz.


5) Konaklayacağınız yerde resepsiyon eksikliği yaşanır mı?

Resepsiyon’un yapacağı işleri genellikle ev sahibi yapıyor. Gün ayarlamayı, müsaitlik durumunu, varış saatinize hazırlık gibi işler çoğu zaman sizin uğraşmak zorunda olmayacağınız şeylerdendir.
Bazı ev sahipleri profesyonel insanlar çalıştırmakla beraber bazıları da bu işle tamamen kendisi ilgileniyor.

6) Airbnb güvenli mi?

Evet. Airbnb güvenlidir, ev sahibi hakkında bilgilere, daha önceden konaklamış insanların memnuniyet durumlarını ve yorumlarını görebileceğiniz bir sisteme sahip.
Aynı zamanda ev sahiplerinin onaylanmış kimlikleri de bulunuyor.

7) Ödeme nasıl gerçekleşiyor?

Airbnb’nin kendi içinde bulunan platformundan ödeme işlemi gerçekleştirilir. İşlemden 24 saat sonra da ev sahibine para yatmış olur.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/