Hayatın Her Anında Kendimize Hatırlatmamız Gereken Cümle: Memento Mori

“Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız.”  — Steve Jobs

Yukarıdaki söz, Steve Jobs’ın jenerik olmuş, herkesçe bilinen sözlerinden biri. Elbette bu sözün arkasında sadece Jobs’ın düşüncesi yok. Bu söz, aslında yıllardır bilgelerin altını çizdiği ve insanlara hayatın sonsuz olmadığını kendilerine hatırlatan mottodur. Ertelememenin öneminin altını çizer.

Memento Mori: Elbet bir gün öleceksin, bunu hatırla ve şimdi yaşa.

Dürüst olalım, hayatın koşuşturmasında savrulurken, zamanımızı gereksiz şeylere harcarken ya da yapacaklarımızı ertelerken kaybettiğimiz zamanın kıymetini bilemiyoruz.
Bu sadece günümüzün sorunu değil. Asırlar önce de insanlar aynı sorunu yaşarken çıkmış Memento Mori kavramı. Sonu olan bir hayatta her gün sona ilerlerken, sahip olduğumuz zamanı mutlu olacağımız şekilde harcamamız gerektiğini öğütler. Sanılanın aksine hayatta geçen zamanları yarın yokmuş gibi boşa harcamak yerine, yapılması gerekenleri ilk fırsatta yapmak temel noktadır.
Memento Mori, sadece Steve Jobs’ın hayatında kendine hatırlattığı bir cümle değil: Geçmişten günümüze insanlar kendilerine ölümü hatırlatarak tarih sayfalarında ölümsüz oldu. Bruce Lee, Marcus Aurelius, Steve Jobs gibi kişilerin sözleri ve yaptıkları Memento Mori’yi işaret etti.

“Hiç kimse, şu an yaşadığı yaşamdan başka bir yaşamı yitirmeyecek ve şu an yitirmekte olduğu yaşamdan başka bir yaşam da yaşamayacaktır.” —Marcus Aurelius

İnsanların kendilerine uyguladığı ‘zamanım kısıtlı’ baskısı, sahip oldukları zamanı daha değerli kıldı. Böylelikle hiçbir şeyi ertelemeden, hedeflerine ulaşma konusunda zamanlarını boşa harcamadan ve sahip olduklarının değerini bilerek yaşadılar. Bununla birlikte hem daha başarılı, hem daha dolu, hem de daha mutlu bir hayata sahip oldular.
Bu düşünce yapısı aynı zamanda karşı karşıya kaldıkları zorluklar konusunda da insanları güçlü tuttu. Çoğu kişi hak verir ki, ölümden daha ciddi bir şey yoktur. Bir olayın ucunda ölüm yoksa, öyle ya da böyle aşılabilir. Bu düşünce sayesinde gözünüzde büyüttüğünüz geçici problemlerin de o kadar hayati ve büyük olmadığının farkına varabilirsiniz.


Çok geç olmadan ilerlemek istediğiniz yolda yürüyün, vaktinizi boşa harcadığınız şeyleri hayatınızdan çıkarın ve yaşamayı hayal ettiğiniz hayata doğru ilerleyin. Bir şey de hep aklınızda olsun:

Sonsuza kadar var olmayacaksınız.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/