Ölmek Üzere Olan 24 Yaşındaki Gençten Uzun Uzun Düşündüren Veda Mektubu

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Çoğu günümüzü ne için yaşadığımızı bilmeden sadece bir yerden başka bir yere sürüklenerek geçiriyoruz. Anın tadına varamadan aslında hiç önemli olmayan şeylere kafa yoruyoruz. O an bedenimiz orada olsa da ruhumuz başka yerde. Kalbimizin nereye ait olduğunu bilmeden geçirdiğimiz her gün daha kaybolmuş ve daha amaçsız hissediyoruz.

Neden durup ne yaptığımızı sorgulamıyoruz?

Hepimiz aynı gemideyiz ve yolda ne yapacağımızı düşünüyoruz. Yol boyunca yaptığımız seçimler kim olduğumuzu belirliyor. Tecrübelerimiz ve seçimlerimiz bizi biz yapıyor. Belki 24 yaşındaki bu gencin mektubu sayesinde hayattan ne istediğinizi tekrar düşünebilirsiniz.
Hikayesiyle Reddit’te paylaşıldığı günden beri herkesi sarsan bu mektuba birlikte göz atalım. Dünyada çok az zamanımız olduğunu ve bu zamanı boşa harcamak yerine bizim için gerçekten önemli olanlara ayırmanın önemini bize yeniden hatırlatıyor.
İşte o mektup:
Sadece 24 yaşındayım ama birkaç ay sonraki cenazemde takacağım kravatımı çoktan seçtim. Takım elbiseme uymayabilir ama durum için mükemmel olacağını düşünüyorum. Kanser tanısı bana uzun bir yaşam ümidim kalmayacak kadar geç kondu ama ölümle ilgili en önemli şey yaptığınız katkılarla dünyayı sizden önceki halinden daha iyi hale getirdiğinize emin olmak. Şimdiye kadar hayatımı yaşadığım haliyle benim varlığım ya da yokluğum önemli olmayacak çünkü anlamlı hiçbir şey yapmadım
Öncesinde aklımı meşgul eden çok şey vardı. Ne kadar zamanım kaldığını öğrendiğimde neyin gerçekten önemli olduğunu anladım. Size bencil sebepler yüzünden yazıyorum. Sizinle ne fark ettiğimi paylaşarak hayatıma anlam vermek istiyorum.
◆ Sevmediğiniz bir işte zamanınızı harcamayın. Sevmediğiniz bir şeyde başarılı olamayacağınız çok açık. Sabır, tutku ve adanmışlık sadece yaptığınız işi sevdiğiniz zaman kolayca gelecek.
◆ Başka insanların fikirlerinden korkmak aptalca. Korku sizi güçsüzleştirir ve çaresiz bırakır. Eğer ona izin verirseniz durum her geçen gün daha da kötüleşecektir, ta ki sizden bir şey kalmayıncaya kadar. İç sesini dinle ve her ne söylüyorsa onun peşinden git. Bazı insanlar sana deli diyebilir bazıları da bir efsane olduğunu düşünebilir.
◆ Hayatınızın kontrolünü elinize alın. Başınıza gelen her şey için sorumluluk üstlenin. Kötü alışkanlıklardan kurtulun ve sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışın. Sizi mutlu eden bir spor bulun. Asla ertelemeyin. Hayatının sizin verdiğiniz kararlar tarafından şekillenmesine izin verin, başkalarının değil.
◆ Etrafınızdaki insanların kıymetini bilin. Arkadaşlarınız ve akrabalarınız her zaman sevgi ve gücün sonsuz kaynağı olacak bu yüzden onları her zaman ulaşabileceğiniz insanlar olarak görmeyin.
◆ Bunun farkına varmanızın benim için ne kadar önemli olduğunu anlatmak çok zor ama zamanın ne kadar önemli olduğunu anlayan birini dinleyeceğinizi umuyorum.
Üzgün değilim çünkü son günlerimin anlamlı olduğunu düşünüyorum. Sadece yapay zeka ve Elon Musk’ın sıradaki müthiş projelerini göremeyeceğim için üzülüyorum. Umarım Suriye ve Ukrayna’daki savaşlar da kısa sürede sona erer.
Vücudumuzun sağlığı ve sağlamlığı ile çok ilgileniyoruz. Bedenimiz; karakterimizi, düşüncelerimizi, inançlarımızı, duygularımızı ve dünyayla ilgili amaçlarımızı ortaya koyabilmemizi sağlayan bir kutudan başka bir şey değil. Eğer bu kutuda dünyayı değiştirebilecek hiçbir şey yoksa yok olması da bir anlam ifade etmiyor. Hepimizin potansiyelinin olduğuna inanıyorum. Potansiyeli gerçekleştirmek ise cesaret istiyor.
Şartların şekillendirdiği bir hayatın içinde sürüklenebilirsiniz. Saatlerin, günlerin geçişini izleyebilirsiniz ya da inandığınız şeyler uğruna savaşırsınız ve hayat hikayenizi kendiniz yazarsınız. Doğru seçimi yapacağınızı umuyorum.

Bu dünyada bir iz bırakın, anlamlı bir hayatınız olsun, o hedefe yönelin. Ayrılacağımız yer her şeyin mümkün olduğu güzel bir oyun alanı ama sonsuza kadar burada değiliz. Hayatımız inanılmaz bir hızla bilinmeyen evrenin sonsuz karanlığında uçan bu güzel gezegende küçük bir kıvılcım. Zamanınızı tutkuyla doldurun, hayatınızı ilginç ve anlamlı kılın.

Teşekkürler

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/