Kahvaltıyı Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirmeniz İçin 4 Neden

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İşe ya da okula yetişme telaşından ya da uyandığımızda kendimizi aç hissetmediğimizden dolayı kahvaltı genellikle atladığımız bir öğündür. Halbuki kahvaltı, 7-8 saat süren bir açlıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi kazanabilmek adına günün en önemli öğünü. Uyandıktan hemen sonraki 1 saat içinde mutlaka kahvaltı etmemiz gerekiyor. Yapılan bilimsel çalışmalar kahvaltının yaşam kalitesini artırdığını ve sağlıklı bir yaşam için de çok önemli olduğunu söylüyor. Biz de bu muhteşem öğünü hayatınızın bir parçası haline getirmeniz için 4 nedeni bir araya getirdik.

1) Kahvaltı kilo vermenizi kolaylaştırır.
Kilo, harcanan ve alınan enerji arasında kurulan bir dengedir. Harcanan enerji alınan enerjiden daha fazla olduğunda kilo veririz. Bazen “Ne kadar az yersem o kadar iyi, zaten sabahları acıkmıyorum” diye düşünerek, kahvaltıyı atlarız. Fakat kahvaltıyı atlayanların gün içerisinde fiziksel aktiviteleri daha düşük olur ve enerji harcaması oldukça azalır. Harcadığımız enerji azaldıkça da kilo vermek zorlaşır.

2) Kahvaltı hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu artırır.
Kahvaltı etmek beyin için gerekli enerjiyi sağlayarak, öğrenmeyi geliştirir. Kan şekeri düzeyinin normal aralıklarda olması da öğrenme, algılama gibi beyin işlevlerini düzenler. Kahvaltı edilmediğinde ise uzamış açlık süresi kan şekerinin en alt düzeye inmesine neden olur ve beyne yeterli glikoz sağlanamaz. Bu durum, konsantrasyonun ve üretkenliğin azalmasına, verimin düşmesine neden olur.

3) Gün boyu enerji verir.
Uyandığımızda kahvaltı ederek, ihtiyacımız olan enerjiyi almak fiziksel ve psikolojik açıdan kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Kahvaltı etmeyen kişiler yorgunluk, güçsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, kan şekeri düşüklüğü, gün boyu uykusuzluk ve hatta özgüven eksikliği yaşarken, kahvaltı edenler daha enerjik olur. Ayrıca, kahvaltı etmeyen kişilerin gün içerisinde yüksek yağ ve şeker içerikli besinlere yönelmeleri daha kolay olurken, kahvaltı edenler iştahını daha iyi kontrol edebilir.

4) Mutlulukla bir ilgisi var.
Kahvaltı çeşitliliğin ve yaratıcılığın en üst noktada olduğu harika bir öğündür. Bir zaman sonra güne böyle başlamanın gün boyunca psikolojiniz üzerindeki olumlu etkilerini fark etmeye başlayacaksınız. Ünlü şair Cemal Süreya’nın da dediği gibi;

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

blog.tazemasa.com’un “Kahvaltının önemi” isimli yazısından esinlenilmiştir.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/