Fransa’nın Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Şehri

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

 

 

 

Fransa çoğumuzun hayallerini süsleyen ülkelerden bir tanesi. Fransa dediğimiz zaman akla ilk gelen şehir elbette Paris oluyor. O halde Paris’le başlayan kısa bir Fransa turu yapalım. 

 

1.Paris

 

Fransa’nın başkenti olan bu güzel şehir büyülü sokakları ve etkileyici müzeleriyle ülkenin en çok turiste ev sahipliği yapan şehri. Louvre Müzesi, Musee de la Musiqa (Müzik Müzesi) ve Petit Palais bunlardan sadece birkaçı. Tabi siz daha ziyade alışveriş insanıysanız, Champs-Elysees caddesi sizin için biçilmiş kaftan! Özellikle Galeries Lafayette, içerisinde kaybolup çılgınlar gibi alışveriş yapmanız için sizi bekliyor. Buradan aldığınız şeylere vergi ödemeyecek olmanız da cabası. Peynir, alkol, meyve tarzı bir şeyler arıyorsanız orası kesinlikle Rue Mouffetard bölgesi olmalı. Burada Paris’e ait sembolik şeyler de bulabilirsiniz.

2.Nice

 

Eğer liman şehirlerini seviyorsanız bu güzel Akdeniz kenti Paris’in pabucunu dama atabilir. Özellikle VilleFranche sahiline bayılacaksınız. Şehrin en yüksek yerindeki Nice Kalesi’nden başlamalısınız bu güzelliği keşfetmeye. St. Nicholas Katedrali’ni de unutmamak lazım tabi ki. Müze gezmeyi seviyorsanız Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (Museum of Modern and Contemporary Art), Marc Chagall Müzesi ve Villa Massena Müzeleri şiddetle tavsiye edilir. Alışveriş için en doğru yer Cours Saleya ve Eski Nice Şehri tarafları olmakla beraber, ünlü Nice Çiçek Pazarından yerel sabunlar, peynirler ve içkiler almadan dönmeyin derim. Daha fazla seçenek arıyorsanız Jean Medicine caddesine uğrayabilirsiniz. Rue Massena & Rue Paradis Avenue ise trafiğe kapalı oluşuyla size rahat gezecek güzel bir alan sunuyor. Buradaki kafelerde biraz vakit geçirerek biraz kafanızı dağıtabilirsiniz.

3.Lyon

Yemek yemek benim için bir aşk diyorsanız Lyon’a hoş geldiniz! Ama dolu mideyle gezmek zor olur tabi, öncelikle şehrin merkezi sayılan Place des Terreauxma’da biraz dolaşıp buradaki kafeleri ve restoranları keşfe çıkın derim. Hatta şanslıysanız burada düzenlenen konserlerden birine denk gelebilirsiniz. Laf aramızda, Bartholdi Çeşmesi’nin önünde hayatınızın en güzel profil fotoğrafını da çektirebilirsiniz. Sıradaki durağımız ise Notre-Dame de Fourviere Bazilikası; burasıyla ilgili ufak bir ip ucu, sakın merdivenlerden çıkmayı denemeyin. Musee Miniature & Cinema elbette görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden. Ama bence en güzeli, gezinizi Lyon Işık Festivaline gidecek şekilde ayarlamak. Şimdiden festivalde iyi eğlenceler!

4.Bordeaux 
Bordeaux diyince hepinizin şarap dediğinizi duyar gibiyim. Rakı-roka-balık üçlüsünü seviyorsanız bir de istiridye-şarap-Canele üçlüsünü deneyin derim. Canele, Fransız mutfağına ait bir çeşit tatlı; tadı da vanilya ve romu andırıyor. Demem o ki, Caneles Baillardran kesinlikle hediye olarak götürülmesi gereken bir tatlı. Yemeği bırakıp biraz deniz kenarına doğru inerseniz Dune du Pilat’a bayılacaksınız. Bordeaux’nun en güzel yerlerinden biridir ve ‘okyanusun yanındaki çöl’ olarak anılır. Görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Triangle d’Or ile devam edelim o zaman, adından da anlayacağınız üzere üçgen şeklindeki bu alan şehrin en pahalı yeridir. Notre Dame Kilisesi de burada bulunuyor. Porte Caillou ve Grand Tiyatrosu ise sonraki durağınız olmalı.

5-Marseille

Sırada Fransa’nın en büyük ikinci kenti var. Marsilya’nın en büyülü yerlerinden olan Vieux Limanıyla, diğer adıyla Eski Limanla başlayalım. Burayı gördükten sonra Joliette bölgesine geçip kendimizi alışverişe verelim. Buradaki şık butiklerden aldıklarınızla pişti olmanız imkansız. Bölgeyi gezerken görebileceğiniz Haussmann tarzı yapılar da görülmeye değer. Savon de Marseille, yani geleneksel Marsilya sabunu kesinlikle almanız gereken hediyeler arasında. Bunları Vieux Limanının çevresindeki tezgahlardan satın alabilirsiniz. Santon adı verilen minyatürlere de bayılacaksınız. İlk bakışta biraz pahalı gelebilir belki ama kesinlikle güzel bir anı ve hediye olacaktır. Marsilya’nın sembolü olan ağustos böceği temalı ürünleri de şehrin farklı yerlerinden edinebilirsiniz.

 

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/