“Dizinin Filmin Dibine Vurdum” Diyenlere İnternette İyi Zaman Geçirme Garantili 5 Öneri

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Koronavirüs salgını devam ediyor. İzole yaşamlara da devam ediyoruz. İlk günden bu yana Netflix’in, film sitelerinin altını üstüne getirdik. Ben şahsen “bir ara izleyeyim” dediğim ne varsa izledim. Eh, haliyle izleyecek pek bir şey kalmadı gibi.
Ben de “Dizinin filmin dibine vurdum, izleyecek şeyim kalmadı” diyenler için bir liste hazırladım. Elbette dijital dünyada yapabileceklerimiz sınırlı. Öyle “vaoovvv” dedirten öneriler beklemeyiniz. Fakat iyi kötü bu öneriler sizi yeni içerik türleriyle tanıştırabilir, yeni uğraşlar edinmenizi sağlayabilir.
O zaman başlayalım.

1) Kendinize bir şans verin: Belgesel

Belgesel denildiği anda aklınıza siyah beyaz tarih belgeselleri ya da aslanlı kaplanlı doğa belgeselleri gelmiyordur umarım. Birçok kişi bunun farkında değil henüz ama gerçekten çok güncel konularda, çok eğlenceli içerikler üretilmeye başlandı son zamanlarda.
Bir göz atsanız eminim ilginizi çekebilecek bir şeyler bulacaksınız. Biz yakın zamanda en iyi Netflix belgesellerini listeledik ve 80’den fazla belgesele yer verdik. Bir göz atın, kendinize bu konuda bir şans verin. ?
Ayrıca Netflix yakın zamanda 30’dan fazla belgeselini YouTube üzerinde ücretsiz erişime açtı. Onunla ilgili içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.

2) Manyak şeyler var: İnternet Siteleri

Yine yakın zamanda 100 adet faydalı internet sitesini listeledik. Biz bu içeriği 7 günde falan üretebildik çünkü her girdiğimiz internet sitesinde saatler geçirdik.?
Şaka bir yana gerçekten muhteşem şeyler var. Mutlaka mutlaka mutlaka göz atın. ?

3) Hep gitmek isteyip de gidemiyorduk şimdi ayağımıza geldi: Tiyatro Oyunları

Hep isteyip de gidemediğiniz tiyatro oyunları vardır sizin de eminim. Hatta kendi kendine “abi tiyatro çok iyi arada gitmek lazım” deyip bir türlü adım atamayanlardan olabilirsiniz. Ne yazık ki çoğumuz öyleyiz. ?
Yine salgın sebebiyle ülkemizin güzide tiyatroları, oyunlarını YouTube üzerinden erişime açtı. Elbette o salondaki atmosferi solumak gibisi yok fakat dizi-film trafiğinden çıkıp bir nefes almak için iyi bir mola yeri olabilir. O tiyatro oyunlarını da buradaki içerikte derlemiştik.

4) İyi içeriği arayan bulur: YouTube

YouTube’ta iyi şeyler bulmak uzmanlık gerektiriyor artık. Ortalık tost, şaka, tatil, ilişki, TV içerikleri, TikTok videolarından geçilmiyor. Şimdi şöyle de bir gerçek var: Hadi yemek yerken açayım da vizyonum genişlesin diye girdiğimiz YouTube ne yapıyor ne ediyor bizi o çöp içeriklere sokuyor. ?
Dirayetli olup iyi bir arama yaparsanız eminim şahane şeyler bulacaksınız. Yalnızca biraz kuytuda köşede onlar. Birazcık çaba… Özellikle yabancı içeriklere bakınız.
Mesela burada bir kanal var. Adı Jubilee, empati üzerine bir kanal. Karşıt görüşlerde insanları bir araya getiriyorlar. Bir diğer önerim de bilim-kurgu türünde kısa filmler yayınlayan DUST kanalı. Çok iyi şeyler var. Dirayetli olun arkadaşlar, dirayetli… ?

5) Okuyun be kardeşim

Yav kitaptan bahsetmiyorum. Onu hepimiz okuyoruz zaten. Biraz dijitalde okumalık bir şeyler arayın, arşivleyin, araştırın, paylaşın, depolayın. Dijitalde bir trafik savaşı var. Kaliteli içerik üretip trafik ve gelir arayışında olan herkes (biz dahil?) bu yarışın içinde. Dolayısıyla en iyi özetler, en iyi konu işleyişleri, en iyi hap bilgiler dijitalde. Doğru mecraları takip ettiğiniz sürece iyi şeylerle karşılaşacaksınız ama birazcık istekli olunuz.
Bir alternatif olarak okuyucularımızın aşırı beğendiği, sürükleyici bir içerik bırakıyorum buraya: Garip Bir Paradoks: Neden Hayattaki En İyi Şeyler Hep Tersine Doğrudur?
Ayrıca böyle kişisel gelişim okumaları seviyorsanız gelişim kategorimize de göz atabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/