En İyi Netflix Belgesel Önerileri: Yeni Bakış Açıları Kazandıran 80 Belgesel

Attention Please!

Attention Please!

İyi tavsiyeler evreni

Netflix belgesel içerikleri filmler ve diziler kadar olmasa da oldukça beğeniliyor. Netflix belgesel yapımları bilgilendirici içerikler arayan ve eğlencenin yanında faydalı zamanda geçirmek isteyen herkesi tatmin eden yapımlar sunuyor. Netflix içerik ekibi bu alanda başarılı bir kürasyon ile karşımıza çıkıyor.
Netflix belgesel
Bilim ve doğadan suça, yemek kültüründen ekolojiye, politikadan tarihe, popüler kültürden başarı hikayelerine kadar Netflix’in belgesel alanında geniş bir konu yelpazesi bulunuyor. Belgeseller, dizi ve filmler kadar gündelik sohbetlerde yer bulamadığı için bu alanda ne izleyeceğimiz karar vermekte zorlanıyoruz. Biz de Netflix belgesellleri arasından en iyi yapımları bir araya getirerek rehber niteliğinde güncel bir liste hazırladık. Tüm yapımları IMDb puanlarına göre listeledik.
Netflix film önerileri için sizi böyle alalım.
Netflix dizileri listemiz de burada.

IMDb puanı 8-10 aralığında olan Netflix belgesel yapımları

*Yeni Belgesel: The Last Dance (2020) | IMDb: 9,3

Tür: Belgesel Dizi, Biyografi, Tarih
Bir belgesel dizi olan The Last Dance, Michael Jordan’ın Chicago Bulls’taki son sezonunu ve Chicago Bulls’un da son şampiyonluğunu kazandığı 1997-1998 sezonunu konu alıyor. ESPN ve Netflix ortak yapımı olan belgesel dizi, kamera ekibinin çektiği 500 saati geçen görüntülerden faydalanarak hazırlandı. The Last Dance, Michael Jordan ve Chicago Bulls’un şampiyonluğa uzanan yolculuğunu anlatıyor.
Süre: 1 Sezon 10 Bölüm (10 Saat)
IMDb: 9,3 Rotten Tomatoes: %96 Google: %95

1. Vietnam Savaşı (2017) | IMDb: 9,1

Tür: Belgesel Dizi, Tarih, Savaş
Vietnam Savaşı, 1955’ten 1975’e kadar süren 20 yıllık bir savaştır. ABD ise savaşa 1963-1973 yılları arasında dahil olmuş ve yaklaşık 60.000 askerini kaybetmiştir. Sağ olarak ülkesine dönen askerlerin çoğu da intihar etmiştir. Soğuk Savaş dönemindeki ikinci sıcak çatışmadır.
Yakın tarihin en önemli ve tartışmalı savaşlarından birini anlatan bu belgesel Ken Burns ve Lynn Novick’in imzasını taşıyor. Toplam 10 bölümden oluşuyor. Çekimi için 30 milyon doların üstünde bütçe ayrılan ve yapımı toplam 10 yıl süren bu eser Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2017 Özel Ödülü ile taçlandırılmıştır. Geoffrey C. Ward tarafından yazılmış ve Peter Coyote tarafından anlatılmıştır.Bir Netflix belgeseli olmasa da Netflix’te izleyebileceğiniz bu yapım, 79 görgü tanığı ile yapılan röportajları içerir. İki farklı tarafta savaşan insanlarla röportaj yapılmasına ayrı özen gösterilmiştir. Ken Burns, tarihçiler ve diğer uzmanlarla röportaj yapmaktan özellikle kaçınmıştır. Kullanılan materyallerin hepsi olayı birçok farklı açıdan betimlemelerine dikkat edilerek seçilmiştir. Neredeyse 1500 saatlik bir arşiv araştırmasından sonra 24.000’den fazla fotoğrafa ulaşılmıştır. Belgeselde bu materyaller kullanılarak savaş, arkasındaki politikalarla ve sonuçlarıyla objektif bir şekilde ele alınmaktadır. Bu yapım Netflix belgesel yapımları arasında yüksek IMDb puanıyla da dikkat çekiyor.
Süre: 1 Sezon 10 Bölüm (16 Saat 40 Dakika)
IMDb: 9,1 Rotten Tomatoes: %96 Google: %94

2. Chef’s Table (2015) | IMDb: 8,6

Tür: Belgesel Dizi, Yemek
Sadece gastronomi tutkunlarının değil herkesin mutlaka şans vermesi gereken, bana göre gelmiş geçmiş en güzel belgesel serisi. Yorgun bir gün sonunda düşüncelerle boğuşuyorsanız beyninizi dinlendirmek için ve motivasyonunuzu kaybettiğiniz günlerde modunuzu yükseltmek için birebir. Çok yönlü, zengin, yalın ama etkileyici. Netflix belgesel türündeki başarısını görebileceğiniz enfes bir yapım. Çekim kalitesi ve kurgu şahane.
Her bölüm, konuk ettiği dünyaca ünlü aşçıların ilham dolu hikayelerini anlatıyor. Aşçıların sadece mutfaklarına değil, yaşamlarına ve kişisel yolculuklarına da odaklanıyor. İmkansızlıkların imkanlı kılınmasının ardındaki derin tutkunun insanı ve dünyayı nasıl güzelleştirdiğini gözler önüne seriyor. Aşçılığın ve pastacılığın gerektirdiği özveriyi tüyleri diken diken ederek yansıtıyor.
5 sezondan oluşan Chef’Table’ın 4. sezonu sadece pastacılardan oluşuyor. Ayrıca “Chef’s Table France” adlı 1 sezon 4 bölümden oluşan ve sadece Fransız aşçılara yer verilen mini bir serisi de var. Hayatın içinden gelen hikayelere tanık olmak istiyorsanız Chef’s Table’ı çok sevecekseniz.
Süre: 6 Sezon 30 Bölüm (25 Saat)
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %81 Google: %94

3. Meydan Okuyanlar (2017) | IMDb: 8,5

Tür: Belgesel Dizi, Biyografi, Suç
Netflix belgesel kategorisinde yer alan ve bir HBO yapımı olan bu belgesel serisi, New York I Love You ve Book of God gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Allen Hughes tarafından çekildi. Dr. Dre ve Jimmy Iovine gibi dünya müzik piyasasının önemli isimlerinin öykülerini anlatıyor. Orijinal adı The Defiant Ones olan yapım, aslında Jimmy Iovine’in ve Dr. Dre’nin hem kişisel hem de iş ilişkisine ayna tutuyor.
Jimmy Iovine 1970’li yıllarda John Lennon ve Bruce Springsteen ile birlikte çalışmış ve U2, Tom Petty & The Heartbreakers, Stevie Nicks gibi isimlerin yapımcılığını yapmış başarılı bir müzik ve iş insanı. Diğer tarafta ise en büyük mucidi Eminem olan başarılı prodüktör ve Death Row Records’un kurucularından Dr. Dre yer alıyor. Bu ikilinin hiphop kültürünü nasıl zenginleştirdikleri ve başarılara nasıl ortak oldukları anlatılıyor.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (16 Saat 40 Dakika)
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %100 Google: %94

4. Last Chance U (2016) | IMDb: 8,5

Tür: Belgesel Dizi, Spor
Bu Netflix belgesel serisi, Doğu Mississippi Üniversitesi ve Independence Yüksekokulu’nun amerikan futbol oyuncularının hayatlarını konu alıyor. Amerikan futboluna ve Amerikan belgesellerine ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bu seri, sporcuların özel hayatlarını ve dışarıdan bakılınca son derece parıltılı gözüken yaşamlarının perde arkasını gözler önüne seriyor.
Süre: 4 Sezon 32 Bölüm (26 Saat)
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %93 Google: %94

5. Springsteen on Broadway (2018) | IMDb: 8,5

Tür: Belgesel Film, Müzik
Amerikalı şarkıcı Bruce Springsteen, meşhur şarkılarının akustik versiyonlarını hayranlarıyla paylaştığı bu belgeselde, kendi hayat hikayesini ve özel anılarını samimi bir dille aktarıyor. New York’un Broadway salonu Walter Kerr Theatre’da, 1,5 yıl boyunca kesintisiz olarak haftada beş gün sahne alan Springsteen, son performansının ardından aynı isimle Netflix’te seyircisiyle buluşuyor.
Süre: 2 saat 33 dakika
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %96

6. Senna (2010) | IMDb: 8,5

Tür: Belgesel Film, Biyografi, Spor
netflix belgesel senna
Brezilyalı dünyaca ünlü Formula 1 yarışçısı Ayrton Senna’nın hayat hikayesini ve ölümünü konu alan, film tadındaki bu belgeseli izlerken gözünüzü bile kırpmayacaksınız. Son derece tutkulu, hırslı ve kendinden emin bir yarışçı olan Senna’nın Prost ile dillere destan rekabeti ve röportajlarının yanı sıra insani yönünü de görebileceğiniz bu belgeseli izlerken Senna’nın yakın bir arkadaşı gibi hissedeceksiniz.
Süre: 1 Saat 45 Dakika
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %93 Google: %94

7. Daughters of Destiny (2017) | IMDb: 8,5

Tür: Belgesel Film, Kültürel
Oscar ödüllü film yapımcısı Vanessa Roth tarafından çekilen belgesel, Hindistan’ın her yıl yalnızca 24 çocuğu kabul eden ünlü yatılı okulu Shanti Bhavan’da okumaya başlayan 5 kız çocuğunun hikayesini konu alıyor. Oldukça yoksul ailelerden gelen ve çok zor şartlar altında yaşayan bu 5 zeki kızın gelecekleri için verdiği mücadeleye siz de tanık olun. Etkileyici bir Netflix belgeseli…
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (4 Saat)
IMDb: 8,5
8. Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (2015) | IMDb: 8,4

Tür: Belgesel Film, Politik
Ukrayna, ABD ve İngiltere ortak yapımı olan bu belgesel film, 2014 ve 2013 yılları arasında Ukrayna’da 90 günden uzun süren olaylara ve yeni dünyadaki insan haklarının oluşumunu anlatıyor. O yıllarda Avrupa’ya entegre olunması durumunun karşısında tamamen barışçıl şekilde eylem yapan öğrenci grupları ile başlayan bu olaylar, sonrasında başkanını istifaya çağıran kanlı bir çatışmaya dönüşüyor. Bu Netflix belgesel filmi de özgürlükleri için bir araya gelip büyük seferberlik gösteren Ukrayna halkının mücadelesi konu ediniyor.
Süre: 1 Saat 42 Dakika
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %88 Google: %93

9. Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (2017) | IMDb: 8,4

Tür: Belgesel Dizi, Yaşam Tarzı
netflix belgesel abstract
İlham verici bir şeyler izlemek isteyenler için muhteşem bir seçim! Belgesel, tasarımcının bakış açısını yakalayabilmek, onların hikayelerini ve ilham kaynaklarını keşfedebilmek gibi ufuk açıcı konular üzerine eğiliyor. Fonksiyonelliğinin yanı sıra tasarım denen kavramın aslında bir hikaye anlatım tekniği olduğu harika bir şekilde ele alınıyor. Toplam da 1 sezon olan belgesel, 8 ayrı bölümden oluşuyor. Yaratıcılığı merkezine alan bu Netflix belgesel dizisi IMDb’deki 8,4’lük puanıyla da dikkatleri çekiyor.
Süre: 2 Sezon 14 Bölüm (10 saat 30 dakika)
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %100 Google: %96

10. Medal of Honor (2018) | IMDb: 8,4

Tür: Belgesel Dizi, Savaş, Tarih
Back to the Future serisi ve Forrest Gump gibi filmlerin yönetmenliğini de yapan Robert Zemeckis’in yapımcılığını üstlendiği Netflix belgesel serisi, Afganistan, Irak, Vietnam gibi ülkelerde yapılan askeri operasyonlarda Onur Madalyası alan Amerikan askerlerinin öykülerini anlatıyor. Her biri yaklaşık 60 dakika olan ve 8 bölümden oluşan serinin her bölümünde farklı bir askerin hikayesi anlatılıyor.
Süre: 1 Sezon 8 Bölüm (7 saat 25 dakika)
IMDb: 8,4 Google: %96

11. Kuşlarla Dans (2019) | IMDb: 8,3

Tür: Belgesel Dizi, Bilim, Doğa ve Ekoloji
Sizce bir belgeseli, yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle izlemek mümkün mü? Sorunun cevabını merak ediyorsanız bu kısacık Netflix belgesel yapımını mutlaka izlemelisiniz. Farklı türdeki erkek kuşların, dişilerini etkilemk için yaptıkları şovları anlatan bu belgesel bolca zeka, dans ve müzik içeriyor. Türkçe seslendirmesini Okan Bayülgen’in seslendirdiği belgesel, erkek kuşların geliştirdiği taktikleri ve doğanın ne kadar basit bir sistemle işlediğini görmeniz için harika bir fırsat.
Süre: 1 Sezon 1 Bölüm (51 dakika)
IMDb: 8,3 Google: %96

12. Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı (2014) | IMDb: 8,3

Tür: Belgesel Film, Bilim, Ekoloji
Bu belgeseli izlerken Dünya için gittikçe önemli bir sorun haline gelen fabrika çiftçiliğinin, biz ve çevremiz açısından doğurduğu ciddi sonuçları göreceksiniz. Ayrıca, büyük çevreci grupların bu önemli sorun karşısında sessiz kalmasının politik nedenlerine de tanıklık ederken gezegenimiz ve yaşayış şeklimizdeki problemler hakkında daha bilinçli hale geleceksiniz.
Süre: 1 saat 30 dakika
IMDb: 8,3 Google: %95
13. Five Came Back (2017) | IMDb: 8,3

Tür: Belgesel Dizi, Tarih, Biyografi
netflix belgesel five came back
Gazeteci Mark Harris‘in 2014 yılında yayımladığı Five Came Back: A Story of Hollywood and the Second World War kitabından uyarlanan Netflix belgesel dizisidir. Kariyerlerini yarıda bırakarak 2. Dünya Savaşı’na katılan John Ford, William Wyler, John Huston, Frank Capra ve George Stevens isimlerindeki beş yönetmenin savaş zamanında yaşadıkları anlatılmaktadır. Her cephede belgeseller çeken yönetmenlerin amacıysa, Amerikan halkına savaşın ciddiyetini anlatmaktır.
Süre: 1 Sezon 3 Bölüm (3 saat 15 dakika)
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %97

14. 13 Kasım: Paris Saldırıları (2018) | IMDb: 8,3

Tür: Belgesel Film, Tarih
13 Kasım 2015, Fransa Stadyumu’nda Almanya-Fransa maçı var. Fransız halkı büyük bir heyecan ve coşkuyla stadyum ve çevresini doldurur. Fransa tarihinin en kanlı saldırılarından biri olan saldırılar 21:16’da başlar. 23:58’de ise dönemin cumhurbaşkanı François Hollande tarafından, Fransa tarihinin Cezayir Savaşı’ndan sonraki ilk olağanüstü hali ilan edilir. Bataclan Tiyatrosu binası, çevresi ve stadyumunda eş zamanlı saldırılar sonucunda 130 kişi hayatını kaybeder. 1 sezon ve 3 bölümden oluşan belgeselde olayları yaşayanlardan dinleyebilirsiniz.
Süre: 1 Sezon 3 Bölüm (2 saat 45 dakika)
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93

15. Nazi Concentration Camps (1945) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Tarih
II. Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından kurulan ve insanların zorla ağır koşullarda çalıştırıldığı kamplardır. Çalışma kampları, aynı zamanda Yahudilerin ve Nazilerin ideolojik olarak çatıştığı kişilerin gaz odalarında imha edildiği yerledir. Belgesel müttefiklerin ordularıyla içeri giren askerî fotoğrafçıların çektiği görüntülerin derlenmesi ile hazırlanır. Görüntüler Nazilerin toplama kamplarında neler yaptığını, insanların kamplarda neler yaşadığını gözler önüne seriyor. Netflix belgesel kategorisinde yapım tarihi en eski filmlerden biri.
Süre: 59 dakika
IMDb: 8,2

16. Bobby Robson: Bir Menajerden Daha Fazlası (2018) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Spor, Biyografi
Özellikle futbola ilgi duyanlar ve spor belgesellerini sevenlerin izlemesi gereken bir belgesel. Bir zamanların efsanevi İngiliz futbolcusu ve teknik direktörü, Sir Robson ismiyle de bilinen Bobby Robson’ın hayatını konu alan film tadındaki bu belgeseli mutlaka izleyin.
Süre: 1 Saat 39 Dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93

17. 13. Madde (2016) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Sosyal ve Kültürel
Araştırmacı türdeki bu belgeselde, akademisyen ve politikacılar, Afrika kökenli Amerikalıların neden ve nasıl birer suçlu haline geldiğini açıklamaya çalışıyor. Belgesel ismini ABD Anayasasındaki 13. Maddeden alıyor ve bu madde yüzünden haksızlığa uğrayan Afro Amerikalıların haklarının nasıl yendiği konusunu işliyor. Ayrıca belgeseli izleyerek ABD’deki suç oranındaki artış ve hapishanelerin nasıl bu kadar dolu olduğunu da anlayabilirsiniz
Süre: 1 Saat 40 Dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %97 Google: %88

18. LA 92 (2017) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Sosyal ve Kültürel
Belgesel, 1992 yılında bir Los Angeles sakininin polis tarafından ölesiye dövüldüğü görüntülerin ortaya çıkmasıyla başlayan protesto ve şiddet olaylarını anlatıyor. 2017’de National Geographic’te yayınlanan belgesel, tamamen dönemde yaşanan olayların kaydedildiği çarpıcı arşiv görüntülerinden oluşuyor. Belgesel Dalında Üstün Başarı Emmy ödülünü kazanan belgeselin yönetmen koltuğunda ise Oscar ödüllü Dan Lindsay ve TJ Martin oturuyor.
Süre: 1 Saat 54 Dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %92 Google: %81

19. Virunga (2014) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Savaş, Ekolojik
netflix belgesel virunga
Tribeca, Little Rock, Edinburgh gibi film festivallerinde gösterimi yapılan ve büyük beğeni toplayan belgesel, UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş Virunga Ulusal Parkı’nda petrol şirketleri ve parkı korumaya çalışan bekçilerin arasında yaşanan mücadeleleri anlatıyor. Virunga’nın korunması için hayatını hiçe sayanların hikayesinin anlatıldığı belgeselin yönetmen koltuğunda ise Orlando von Einsiedel oturuyor. Bol ödüllü olan bu Netflix belgesel filmine mutlaka bir şans vermelisiniz.
Süre: 1 Saat 45 Dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93

20. Vahşi Kırlar (2018) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Wild Wild Coutry, Hint gurusu Bhagwan Shree Rajneesh’nin bilinen adıyla Osho’nun hayatını anlatıyor. Rajneesh haraketi ABD’nin Oregon eyaletindeki ufak bir kasabada kendilerine bir dünya inşa ediyorlar. Kısa sürede ise tüm dünyada müritleri olan bir topluluğa dönüşüyorlar. Her bölümünde büyük şaşkınlıklar yaşayacağınız bu Netflix belgesel dizisi, Üstün Belgesel ve Kurgu Dışı Diziler için Creative Arts Emmy Ödülü’nü kazandı.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (6 saat 43 dakika)
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %98 Google: %91
21. Bobby Kennedy for President (2018) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Dram, Biyografi
Bobby Kennedy for President Amerika Başkanı Robert F. Kennedy’nin kişiliğini, siyasi kariyerini ve öldürülmesini konu alan bir Amerikan Netflix belgesel serisidir. Tarihsel arşivlere ve dönemin önemli isimleriyle yapılan röportajlara da yer verilen belgesel-dizi, her biri yaklaşık 60 dakika süren 4 bölümden oluşuyor.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (4 saat 5 dakika)
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %95 Google: %95

22. Küba ve Kameraman (2017) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Film, Politik, Kültürel
netflix belgesel cuba and the cameraman
Küba ve Kameraman isimli bu Netflix belgesel filmi, iki Oscar adaylığı bulunan Jon Alpert’in 45 yıl boyunca çektiği görüntüleri birleştirmesiyle oluşur. Küba’nın yaşadığı değişimi üç ailenin ve Fidel Castro’nun anlatımıyla aktarır seyirciye. Tüm değişimlere rağmen değişmeyen bir kültür, Amerikan ambargosuna karşılık yine de ayakta kalmayı başarabilen bir ülke anlatılır. Yaşanan tüm zorluklara rağmen gülerek anlatılan anılar ve içinizi ısıtacak sohbetlerle size güzel geçirebileceğiniz yaklaşık iki saat vadediyor.
Süre: 1 saat 54 dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %100 Google: %97

23. Gabriel Fernandez’i Kim Öldürdü? (2020) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Suç
2013 yılında California’da yaşanan gerçek bir hikayeyi ele alan belgesel, sekiz yaşındaki Gabriel Fernandez’in annesi ve annesinin sosyopat sevgilisi tarafından şiddete uğrayarak öldürülmesini konu alıyor. İzlediğinizde derinden sarsılacağınız yapım, sosyal hizmet görevlerinin yetersizliğini de gözler önüne seriyor. Brian Knappenberger’in yönettiği belgesel de gazetecilerin ve davanın avukatlarının röportajlarına da yer veriliyor. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bu Netflix belgesel dizisi, suç türündeki en iyi ve en gerçek yapımlardan biri.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (5 saat 31 dakika)
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %80 Google: %96

24. Night on Earth (2020) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Bilim, Doğa ve Ekoloji
netflix belgesel night on earth
2020 yapımlı bu belgesel, teknolojinin gelişmesi sayesinde doğal hayatın farklı bir yüzünü görmemizi sağlıyor. Vahşi hayvanların yaşamını yıllarca belgesellerden izledik, ancak bu belgesel diğerlerinden farklı olarak aynı hayvanların gece neler yaptığına tanıklık etmenizi sağlıyor. Çekimlerde kullanılan son model kameralarla, vahşi hayvanların gizli dünyasını yakından izleyebileceksiniz. Netflix belgesel alanında son yılların en ilgi gören içeriklerinden biri.
Süre: 52 dakika
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %83 Google: %94

25. Amigolar (2020) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Reality Şov
Ulusal Amigo Şampiyonası’na hazırlanan Navarro Koleji amigo takımının hikayesinin anlatıldığı belgesel, 6 bölümlük Amerikan televizyon belgeselidir. Amigo tarihinden unsurlara yer verilen belgesel bir oturuşta bitirilecek türden.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (5 saat 54 dakika)
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %96 Google: %93

26. The Chef Show (2019) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi, Yemek
The Chef Show, yönetmen Jon Favreau ve şef Roy Choi’nin her bölümünde hem yemek yaptıkları hem de farklı konukları ile keyifli sohbetler ettikleri belgesel serisidir. Açken izlememeniz gereken bu lezzet dolu programın ilk konuğu ise Gwyneth Paltrow. 20 bölümden oluşan seride Tom Holland, Seth Rogen, Dave Filoni gibi ünlü isimler de yer almaktadır.
Süre: 1 Sezon 20 Bölüm (10 saat 10 dakika)
IMDb: 8,2 Google: %94

27. Dogs (2018) | IMDb: 8,2

Tür: Belgesel Dizi
6 bölümden oluşan bu mini belgesel dizisi, 6 farklı köpek ve sahiplerinin hikayesini konu alıyor. Özellikle köpek sahibi olan ya da olmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bu Netflix belgesel mini dizisi, farklı hayatlar yaşasalar da köpeklerin, değişmeyen sevgi ve bağlılığını gözler önüne seriyor.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (5 Saat 8 Dakika)
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %92 Google: %94

28. Kirli Para (2018) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Suç, Ekonomi
Kirli Para
Hayatımızı para ile şekillendirmeye başladığımız bu dönemler de etkisi altında kaldığımız paranın bize yaptırdıklarını ve yaptıracaklarını kestirmek sandığımız kadar kolay değil. Büyük çaplı dolandırıcıların kaynağı ise: Kirli Para.
Lüks yaşamların ardında kalan hikayeler ve gözükmeyen taraf da olan müşterileri bizlere gösteren belgeselde her iki açıdan da bakma imkanı buluyorsunuz. Alex Gibney tarafından hazırlanan belgeselde, iş dünyasının hırsla büyümüş çalışanları ve açgözlülüğün tavan yaptığı olayları gözlemleyebiliyorsunuz.İlk bölümde Volkswagen den başlayıp sarsıcı boyutta olan yolsuzluğuna tanık oluyorsunuz. Yarışın daha bitmediğini sağlık sektöründe de kendini gösterdiğini örneklendiren Valeant da hızlı bir gelişme bölümünü oluşturuyor. Final kısmı ise her şeyin daha yeni başladığını bizlere gösteriyor ve Trump Organazation’u derinden inceliyor. Dirty Money (Kirli Para) firmaların hem avcı hem de av olduğu durumları göz önüne sererek gerçeklik algınıza yeni bir boyut kazandırıyor. Netflix belgesel kategorisinde yer alan en eski yapımlardan biri.
Süre: 2 Sezon 12 Bölüm (15 saat)
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100Google: %92

29. The Story of Diana (2017) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Film, Biyografi
Netflix belgesellerinden “The Story of Diana”, Diana’nın sansasyonel Royal ailesi hayatını bizlere anlatan mükemmel bir yapım. Belgesel iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Diana’nın çocukluğundan başlayan ihtiraslı hayatını izliyoruz. Ailesinde yaşanan zorlu süreçlerden ve annesinin babasını nasıl terk ettiğinden bahsediliyor. Ardından Charles ile nasıl tanıştığını ve nasıl evlendiklerini anlatan ilk bölümün sonlarına doğru, evliliklerinin nasıl çöktüğünü ve bu büyük yıkım karşısında Diana’nın mücadelesini görüyoruz.
İkinci kısımda ise tamamen çöken bir evlilik ve sonrasında açgözlü basın karşısında direnmeye çalışan bir Diana’ya şahit oluyoruz. Belgeselin sonu ise tabi ki oldukça trajik. 97’de yaşanan elim kaza sonucu hayatını kaybeden Lady Diana, ölümüyle milyonları ağlattı. Yaptıklarıyla tüm dünyayı kasıp kavuran Prenses Diana’nın hikayesinin nasıl sonlandığını merak edenler için mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel.
Süre: 4 Saat
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %80 Google: %95

30. Cooked (2016) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Yemek
Netflix belgesel önerilerimiz arasında yemek alanındaki en kısa ve en öz yapım olan, Cooked, Michael Pollen’in kitabından esinlenilerek belgeselleştirilmiş bir yapım. 4 bölüm süren belgesel, doğadaki 4 elementin her birini ayrı bir bölümde ana konsept belirleyerek, bu çizgide ilerliyor. Popüler kültürün dayatmalarından uzak Netflix belgesel dizileri arasında kendi yerini çizen Cooked, yemeğe felsefi açıdan yaklaşmak isteyenler için biçilmiş kaftan.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (3 Saat)
IMDb: 8,1 Google: %91

31. Şafak Duvarı (2017) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Film, Biyografi, Spor
Şafak Duvarı, zorluklara karşı asla pes etmeyen Tommy Caldwel adındaki tırmanışçının hayallerini süsleyen Şafak Duvarı’na tırmanma macerasını konu alıyor. Tommy Caldwel, 3.000 fit yüksekliğindeki bu duvara ilk kez tırmanan kişi ünvanını da kazanmıştır. Bu başarı hikayesi, insanların isterse tüm zorlukları aşabileceğini gösteriyor.
Süre: 1 saat 40 dakika
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %94

32. Mercan Peşinde (2017) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Film, Bilim, Doğa
mercan peşinde
Mercan resifleri giderek artan bir hızla yok olmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinden dalgıçlar, bilim insanları ve fotoğrafçılardan oluşan bir ekip ise resiflerin yok oluşunu belgelemek için bir mücadeleye atılırlar. Özellikle iklim değişikliği konusunda izleyenlerde bir farkındalık oluşturan yapım, güzel ve duyarlı bir doğa belgeseli.
Süre: 1 saat 33 dakika
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %98

33. Şeytana Karşı: Harold Evans ve Nazilerin Son Savaş Suçu (2014) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Film, Tarihi
Sunday Times’ın zeki ve kararlı gazetecisi Harold Evans, 60’lı yılların sonlarında ve 70’lerin başında gebe kadınlara verilen tehlikeli bir ilaçla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için bir mücadeleye girişir. Eski araştırmacı gazeteciliğin önemini vurgulayan belgeselin yönetmenliğini ise Jacqui Morris ve David Morris yapmıştır.
Süre: 1 saat 42 dakika
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %94

34. The Keepers (2017) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Netflix’in en iyi suç belgesellerinden biri olan The Keepers, Baltimore’lu bir rahibe ve Katolik okulu öğretmeni olan Cathy Cesnik’in çözülemeyen cinayetini konu alıyor. O dönemde çözülemeyen dava yıllar sonra bir öğrencisinin yaptığı çarpıcı açıklamalar sayesinde tekrar gündeme geliyor. İzlerken tüylerinizi ürpertecek bu yapım, toplam 7 bölümden oluşuyor.
Süre: 1 sezon 7 bölüm (7 saat 16 dakika)
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %97 Google: %94

35. Somebody Feed Phil (2018) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Kültürel
Somebody Feed Phil, Everybody Loves Raymond’ın yaratıcısı Phillip Rosenthal’ın sunduğu Netflix yapımı gastronomi ve kültür belgeselidir. Her bölümünde farklı kentlerin kültürlerini ve yemeklerini keşfedeceğiniz belgesel toplamda 12 bölümden oluşuyor.
Süre: 2 sezon 12 bölüm (11 saat 26 dakika)
IMDb: 8,1 Google: %96

36. The Mind, Explained (2019) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Bilim, Sosyal ve Kültürel
Zihninizin içinde neler oluyor merak ediyorsanız ve iç dünyanızla ilgili bazı sorulara
cevap arıyorsanız; rüya görmek, anksiyete ve farkındalık gibi önemli konuları işleyen bu mini seriye mutlaka göz atmalısınız. Bu seri sayesinde, bölüm başı ortalama 20 dakikanızı ayırarak merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını bulacaksınız.
Süre: 1 Sezon 5 Bölüm (1 Saat 40 Dakika)
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %94

37. The Toys That Made Us (2017) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Komedi Tarih
Bu belgesel serisi bizi çocukluk yıllarımızda popüler olan ve dünya çapında büyük satışlar yapmış başarılı oyuncakların hikayelerine götürüyor. Dünyayı kasıp kavurmuş bu efsane oyuncakların yaratılış evrelerini, geçirdiği başkalaşımları anlata yapım da Star Wars, He-Man, Barbie, Transformers, Lego” gibi oyuncaklar konu ediliyor. Her bölümde başka bir oyuncağı anlatan yapım da oyuncak üreticilerinin hayatlarına ve başarılarına da ışık tutuluyor. Belgeselin güçlü bir nostaljik etkisi söz konusu. Buram buram yaratıcılık arayanlar için de şahane bir seçenek!Süre: 3 Sezon 12 Bölüm (8 Saat 36 Dakika)
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %95

38. Masumiyet Dosyaları (2020) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Suç, Drama
Amerika Birleşik Devletleri’nde son 30 yıl içerisinde 2.500’den fazla insanın haksız yere ceza aldı. Masumiyet Dosyaları adlı bu 9 bölümlü seri de suçsuz yere mahkum edilen bu insanların adalet arayışlarını anlatıyor. Belgesel dizisi olmasının yanı sıra bu yapımın dram ve gizem tarafı ağır basıyor. 9 bölümlü seride 8 farklı hatalı yargılama dosyası gün ışığına çıkıyor. Masumiyet Projesi kurucuları Barry Scheck ve Peter Neufeld alanında uzman isimlerle bu insanların yaşadığı adaletsizlikleri gözler önüne seriyor.
Süre: 1 Sezon 9 Bölüm (9 Saat)
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100

39. Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı (2019) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Dizi, Suç, Gizem
Kedilere yaptığı vahşetin görüntülerini internette yayınlayan potansiyeli bir katilin ve bu vahşete karşı internette örgütlenip katilin peşine düşen bir grup insanın hikayesinin anlatıldığı gerçek bir suç belgeseli. Polis, internet ve katil üçgeninde zorlu bir mücadeleye dönen kovalamacada şaşırtıcı olayların ardı arkası kesilmiyor. 3 bölümlük bir mini dizi olan yapım da Kanadalı katil Luka Magnotta’nın ortaya çıkışı ve sonrasında yaşanılanlar tüm detaylarıyla gözler önüne seriliyor.
Süre: 1 saat 33 dakika
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %100 Google: %90

40. Doğal Olmayan Seçilim (2019) | IMDb: 8,1

Tür: Belgesel Film, Bilim
Unnatural Selection isimli bu belgesel dizi, evlerinde çalışan bilim insanları, firmalar ve biyohackerlar tarafında genetik mühendisliğinin geldiği boyutu ve bilhassa CRISPR’ın DNA düzenleme teknolojisini konu ediniyor. Belgesel size, kimilerince doğaya karşı biyo-saldırı olarak nitelendirilen bu genetik teknolojilerin ahlaki boyutlarını sorgulatıyor. Dünyanın her yerinden uzmanların anlatımlarıyla güçlendirilen yapım, insan türünün doğaya ve genetik çeşitliliğe olan zararlarını gözler önüne seriyor.
Süre: 1 saat 6 dakika
IMDb: 8,1 Google: %93

41. Hitler’in Kötülük Çemberi (2018) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Tarih, Biyografi
İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının acımasız hamlelerini hepimiz biliyoruz. Ve ne zaman Nazi Almanya’sı dense aklımıza Hitler geliyor. Bu düşünce çok yanlış olmasa da “Hitler’s Circle of Evil” (Hitler’in Kötülük Çemberi) isimli Netflix belgeseli bizi, olayları biraz daha geriden görmeye çağırıyor.
Hayatta kalmak için verilen mücadeleler, ihanetler ve suikastler… . Her biri yaklaşık 50 dakika olan 10 bölümden oluşan belgesel-dizi, Nazi Almanyası’nı anlatırken Hitler’in kariyerinde payı olan kişilere de yer veriyor. İngiliz yapımı olan belgeselde, Heinrich Himmler, Rudolf Hess, Reinhard Heydrich gibi Hitler’in dava arkadaşlarının hayatları gerçek görüntüler, canlandırmalar ve tarihçilerin röportajları ile anlatılıyor.
Süre: 1 sezon 10 bölüm (8 saat 40 dakika)
IMDb: 8,1

42. Long Time Running (2017) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Film, Müzik
Long Time Running, 20 yılı aşkın bir süredir grubu tanıyan Jennifer Baichwal ve Nicholas de Pencier tarafından yönetilen Kanada belgeselidir. Belgesel, Kanadalı rock grubu The Tragically Hip’in baş şarkıcı Gord Downie’nin kanser teşhisini açıklamasının ardından gerçekleştirdikleri son turnelerini konu alıyor.
Süre: 1 saat 37 dakika
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %88 Google: %94

43. Mücadele: Szukalski’nin Hayatı ve Kayıp Sanatı (2018) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Film, Biyografi
Yapımcılığını İtalyan asıllı başarılı oyuncu Leonardo Dicaprio ve babası George Dicaprio’nun üstlendiği belgesel Irek Dobrowolski tarafından yönetilir. Stanislav Szukalski, Glen Bray ve Robert Williams ise rol alır. Polonyalı bir heykeltraş olan Szukalski’nin eserlerinin içinde olduğu kitabı Glen Bray adlı koleksiyonerin keşfetmesiyle başlar. Bu keşif Stanislav Szukalski’nin hayat hikayesini ortaya döker. Eğer sanata biraz olsun ilginiz varsa çoğu insan için farklı olarak nitelendirilebilecek eserlerin yapım öyküsü ve Szukalski’nin özel hayatının irdelendiği bu belgesel izlemeniz için sizi bekliyor.
Süre: 1 saat 55 dakika
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96

44. Mission Blue (2014) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Film, Drama, Ekoloji
İklim değişikliği, aşırı ve yanlış avlanma gibi doğayı tehdit eden şeylerin izini süren bir araştırma ekibinin başındaki Amerikalı okyanus bilimci Sylvia Earl ve mücadelesini konu alıyor. Sylvia belgeselin başında çocukluğunu anlatırken şunları söyler: “Babam bana bir şeyleri parçalarına ayırdığımda tüm parçaları saklamamı ve nasıl birleştirmem gerektiğini asla unutmamam gerektiğini söylerdi. Doğadan çok fazla parça kaybediyoruz ve nasıl geri birleştireceğimizi bilmiyoruz.” Okyanusun derinliklerinden pek çok görüntü ile Sylvia’nın hayatından parçalar birleştirilen belgesel sizi doğa hakkında düşünmeye itecek.
Süre: 1 saat 34 dakika
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %85 Google: %95

45. A Plastic Ocean (2016) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Film, Bilim, Doğa, Ekoloji
Leeson küçükken bir okuduğu bir kitapta, bir mavi balinanın resmini görür. Bir gün mutlaka o koca boyutlu mavi balinayı kendi ortamında görüntülemek için kendi kendine söz verir. Bu sözü tutabilmesi için 40 koca yıl çalışır. Gazeteci Craig Leeson’un yönetmenliğini yaptığı belgesel Leeson’un çok nadir görülen mavi balinayı ararken okyanusta karşılaştığı plastik atıklarla karşılaşmasıyla başlar. Leeson ve alanında uzman olan kişilerden oluşan ekibin ilk durağı olan Sri Lanka’da denizin yüzeyindeki plastik atıklar dikkatlerini çeker. Ardından belgesele farklı bir yön vererek plastik atıklara dikkat çekmeye çalışırlar. Tanya Streeter’in dalışları ve okyanusun eşsiz görüntüleri ile mesajını izleyiciye ulaştırır belgesel.
Süre: 1 saat 40 dakika
IMDb: 8,0 Google: %95

46. The Battered Bastards of Baseball (2014) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Film, Spor
Battered Battards of Baseball, Oregon, Portland’da küçük bir lig beyzbol takımı olan Portland Mavericks hakkında 2014 tarihli bir belgesel filmidir. 1973’ten 1977’ye kadar A Sınıfı Kısa Sezon Kuzeybatı Ligi’nde beş sezon oynadılar. Oyuncu Bing Russell’ın sahibi olan Mavericks, büyük liglerde bir ana takımın bağlantısı olmadan bağımsız bir takımdı. Başlık Jim Bouton’un Ball Four adlı kitabında bir satırdan geliyor: “Bize beyzbol hırpalanmış piçleri, ABD Posta Ofisi’nin yönlendirme adresi departmanının en büyük müşterileri.”
Süre: 1 saat 20 dakika
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93

47. Explained (2018) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Bilim
Netflix’in her hafta yeni bir bölüm eklediği ve uzunluğu 15-25 dakika arasında değişen belgesellerden oluşan bu serisi, belirli konular hakkında özetler vererek izleyicilerini yüzeysel de olsa bilgi sahibi etmeyi amaçlıyor. Siz de hızlı bir şekilde, hap bilgi almayı sevenlerdenseniz bu belgesel serisini mutlaka izlemelisiniz.
Süre: 2 Sezon 30 Bölüm (9 Saat 33 Dakika)
IMDb: 8,0 Google: %86
48. Flint Town (2018) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Belgesel, yoksulluk, suç, mali açıdan sıkıntılı kamu hizmetleri ve Flint su krizi ile mücadele eden Flint, Michigan (resmi olmayan takma adı “Flint Town”) kentsel alanlarını korumaya hizmet eden kadın ve erkeklerin düşünceleri ve çatışan duygularına odaklanıyor. Seri, Kasım 2015’ten başlayarak, 2016 cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte 2017 yılının başına kadar olan zaman dilimini kapsıyor. Bölümler boyunca, polis önemli bir köylü oyu ve finansman konusunda boğucu bir şehir hükümeti ile karşı karşıya kalıyor.
Süre: 1 Sezon 8 Bölüm (6 saat)
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %95 Google: %95

49. Shot in the Dark (2017) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Reality Şov
Her gün televizyon kanallarında veya elimizdeki telefonlarda onlarca haber görüntüsünü izliyoruz. Belki de bazen sadece gördüklerimize bakmıyoruz bile. O görüntüler o haberler nasıl hazırlanıyor? Amerika’da haber kovalamak için maceradan maceraya atlayan üç muhabir. Hangisi olay yerine daha erken giderse, kim en iyi görüntüyü yakalarsa haber kanallarından parayı o alıyor. Belgesel boyunca Los Angeles TV Haber Pazarında faaliyet gösteren üç şirketi takip ediliyor.
Süre: 1 Sezon 8 Bölüm (4 saat 40 dakika)
IMDb: 8,0 Google: %96

50. Street Food: Asya (2019) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Yemek
David Gelb’in sokak lezzetlerini ekrana yansıttığı bir belgesel. Dünyanın en lezzetli bazı sokak yemeklerini araştırmak için yola çıkan Gelb, pek çok yere uğrar. Filipinler, Tayvan, Vietnam gibi pek çok Asya ülkesinden farklı sokak lezzetlerini seyirciyle buluşturan bir belgesel. Arşiv görüntüleri yüz yüze röportajlarla birleştirilir ve sokak gıda şeflerini ve tarihlerini takip eder. Aç karnına izlememenizi tavsiye ederim.
Süre: 1 Sezon 9 Bölüm (4 saat 30 dakika)
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %100 Google: %95

51. Rise of Empires: Ottoman (2020) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Drama, Tarih
Senaryosu profesör Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan önderliğinde Kelly McPherson tarafından yazılan, yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin’in yer aldığı bu belgel dizi tarihi kurgulayarak seyirciyle buluşturuyor. Fatih Sultan Mehmet’i ve İstanbul’un fethini anlatan dizinin başrollerini ise Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün ve Birkan Sokullu paylaşıyor.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (5 saat)
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %93 Google: %91

52. Vicdan Muhasebesi (2019) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Enric Hernández, Luis Mauri, and Albert Solé’nin yaratıcılığını üstlendiği belgeselin yönetmen koltuğuna Albert Sol oturur. Pek çok taciz olayını duyuyor ancak duymamış gibi davranıyoruz. Etrafımızda, okulumuzda, mahallemizde belkide onlarca taciz vakasını görmezlikten geliyoruz. İspanya Katolik Kilisesi’nde de tıpkı diğer pek çok dini kurumda olduğu gibi onlarca taciz olayı yaşanıyor. Ancak bu sefer yaşayanlar sessizliklerini bozarak olayları insanlara göstermek için çabalıyorlar. Mağdurlar, din adamları, gazeteciler ve uzmanlarla yapılan röportajlar sayesinde, farklı vakaların varlığı ortaya çıkıyor.
Süre: 1 Sezon 2 Bölüm (2 saat 30 dakika)
IMDb: 8,0

53. Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (2019) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Bilim, Biyografi
Yönetmen koltuğunda Davis Guggenheim’ın oturduğu 3 bölümlük bu mini belgesel dizisinde Microsoft’un kurucusu, eski CEO’su ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu Bill Gates’in hayatı ve öncelikli motivasyonları araştırılıyor. Bill Gates’in zihninde küçük bir yolculuğa çıkaran yapım, Gates’in teknolojik adımlarla ve inovasyonlar dünyayı nereden nereye getirmek istediğini ortaya koyuyor. Melinda Gates de bu belgeselde önemli rol oynayan isimlerden biri. Serveti nedeniyle insanlardan uzak ve kibirli gibi görünen Bill’in yaşamını anlatıyor.
Süre: 1 Sezon 3 Bölüm (2 saat 30 dakika)
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %50 Google: %92

IMDb puanı 7-8 aralığında olan Netflix belgesel yapımları

54. İkarus (2017) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Film, Spor, Gerilim
netflix belgesel ikarus
Belgesel, adını balmumundan yaptığı kanatlar ile babasının inşa ettiği hapishaneden kaçmaya çalışan Yunan Tanrısı’ndan alıyor. Mitolojide, Icarus‘un babası Daidalos oğluna balmumundan yaptığı kanatların erimemesi için çok yüksekten uçmamasını hem de yeryüzünden görünmemesi için çok alçaktan uçmamasını tembih eder. Belgesele bu ismi vermenin gerçekten doğru bir karar olduğunu izledikten sonra hemen fark edilebiliyor.
Belgeselde, amatör bir bisikletçi olan yönetmen Bryan Fogel, sporda dopingin etkisini araştırmaya başlıyor. Fogel sonrasında kendi üzerinde doping uygulamaya karar veriyor ve bunun için Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte çalışmaya başlıyor. Buraya kadar her şey normalken bir anda işlerin yönü değişiyor ve kendilerini büyük bir doping skandalının içende buluyorlar. Oldukça gerçekçi, şaşırtıcı ve gerilim dolu sahnelerle izleyici için harika bir deneyim yaşatan bu belgesel Netflix belgesel yapımlarının en orijinal olanlarından biri.
Süre: 2 saat 1 dakika
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %94 Google: %90

55. The Staircase (2014) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Dizi, Suç, Gizem
13 bölümden oluşan bu belgesel serisi, Amerikalı roman yazarı Michael Peterson’ın eşi Kathleen Peterson’u öldürmekle suçlanmasını konu alıyor. Kendi hayatının incelenmesini izleyen ve suçsuz olduğunu iddia eden yazar gerçekten katil mi yoksa suçsuz yere hapis mi yattı? Sorunun cevabını merak ediyor ve Gizem ya da suç temalı belgeselleri seviyorsanız, 15 yıldan uzun süredir yapım aşamasında olan bu hikayeye mutlaka göz atın.
Süre: 1 Sezon 13 Bölüm (9 Saat 6 Dakika)
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %94 Google: %88

56. Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi (2016) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Dizi, Macera, Tarih
Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi
Her bölümünde farklı mistik sorulara cevaplar arayan bu National Geographic belgeseli, özellikle din, inanç, yaratılış ve kötülük gibi derin konularla ilgilenen belgesel severler için harika bir seçenek. Belgeseli özel yapan etkenlerden biri de Morgan Freeman. Belgeselin başrolünde bulunan başarılı aktör kendimizi belgeselin içindeymişiz ve onunla beraber geziyormuşuz gibi hissettiriyor.
Şimdilik 2 sezon 9 bölümden oluşan belgeselin bir diğer özelliği de birçok özel mekana ev sahipliği yapması ve her bir cevabın alanında uzman insanlarla aranması diyebiliriz. Kendimizi bazen Mısır’da piramitlerin derinliklerinde bazen de Kudüs’te iki farklı inanışın ortasında bulabiliyoruz. Bazen hapishanede müebbet hapis mahkumuyla konuşurken bazen de budist lamasıyla konuşabiliyoruz. Böylesine çeşitliliğe sahip bu belgesel dizisini izlemek için birçok nedenimiz var desek hiç de yanlış olmaz. Netflix belgeselleri arasında inanç ve din üzerine bir şeyler izlemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz demektir.
Süre: 3 Sezon 15 Bölüm (11 Saat 15 Dakika)
IMDb: 7,9 Google: %95

57. The Game Changers (2019) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Film, Spor
the game changers
Tabulaşmış beslenme düzenlerini yıkıp vegan ve vejetaryen beslenme konusunda akıllardaki soruları cevaplamaya çalışan bu belgesel, bitki temelli beslenen sporcuların ve bir UFC dövüşçüsünün yolculuğunu konu ediniyor. “Ben spor yapıyorum, et yemeden olmaz!” diyenlerdenseniz; güçlü, sağlıklı ya da kaslı olmak için et ürünleri tüketmenin şart olmadığına kanıt niteliğindeki bu belgeseli mutlaka izleyin.
Süre: 1 Saat 25 Dakika
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %70 Google: %92

58. Prenses Diana’nın Kayıp Sırları (2017) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Film, Biyografi
İngiltere’nin sevilen prensesi Diana, hayatıyla olduğu kadar trajik ölümüyle de
dikkatleri üzerine topladı. En çok konuşulan prensesler arasında yerini alan bu zeki ama bahtsız kadının, hayatını daha yakından görmek istiyorsanız, prensesin kişisel kayıtlarından ve arşiv görüntülerinden oluşan bu belgeseli izlemeden geçmeyin.
Süre: 1 Saat 53 Dakika
IMDb: 7,9 Google: %94
59. Fil Dişi Oyunu (2016) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Film, Doğa, Ekoloji
İnsan türü dünyada kendi türüne ve de diğer türlere zarar veren tek canlı. Pek çok hayvanı doğasından eden, derisi için hayvan avlayan, eğlenmek için hayvanları kafese dolduran bu tür filleri de dişleri için öldürüyor. Çin’de yasal bir piyasası olan fil dişi için yılda binlerce fil katlediliyor. Kief Davidson ve Richard Ladkani tarafından yönetilen bu belgeselde ise filleri insanlardan korumaya çalışan gönüllü insanların anlatımları ve görüntüleri yer alıyor.
Süre: 1 Saat 52 Dakika
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %81 Google: %94

60. Jiro Dreams of Sushi (2011) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Film, Kültürel, Yemek
Belgesel, işinizi seçtikten sonra ömrünüzü işinize adamalısınız ve daha başarılı olmak için çok çalışmalısınız diyen 85 yaşındaki ünlü suşi ustasının hayatını konu alıyor. Michelin üç yıldızlı restoranı Sukiyabashi Tokyo metro istasyonunda yer alıyor. Restoran 10 kişiliktir. Jiro’nun iki oğlu da tıpkı onun gibi suşi ustasıdır. Üçünün ve müşterilerin konuşmalarına yer verilen belgeseli izledikten sonra canınız suşi isteyebilir.
Süre: 1 saat 19 dakika
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %99 Google: %89

61. Taco Günlükleri (2019) | IMDb: 7,9

Tür: Belgesel Dizi, Kültürel, Yemek
Meksika’nın en sevdiği lezzetlerden biri olan tacoyu konu alan bu belgesel dizisini
izlerken karnınız acıkabilir. Oldukça güzel görsellere ve iştah açıcı sahnelere sahip olan seri, ayrıca taconun tarihine de değiniyor. Yemekleri aynı zamanda bir sanat olarak görüyor ve kültürünü merak ediyorsanız, bu seriyi izleyerek taco hakkında bilinmeyenleri öğrenebilirsiniz.
Süre: 1 Sezon 6 Bölüm (3 Saat)
IMDb: 7,9

62. Ugly Delicious (2020) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi, Kültürel, Yemek
Ünlü şef David Chang, gezelim yiyelim tadındaki bu belgeselde, izleyicilerine her
bölüm farklı bir yemek çeşidini tanıtmaya çalışıyor. Bu lezzetli yolculuğun sonunda en iyi tadı bulmaya çalışan şefin eğlenceli gezilerine izleyerek siz de katılabilirsiniz. Bu seriyi izlerken, yemeğin sadece bir besinden ibaret olmadığını da fark edeceksiniz.
Süre: 2 Sezon 12 Bölüm (11 Saat)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %100 Google: %88

63. Jane (2017) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Film, Biyografi, Doğa, Ekoloji
1960 yılında, hayvanlara duyduğu yoğun sevgi ile Tanzanya’ya giden 26 yaşındaki Jane şempanzeler üzerinde bir araştırma yapmaya başlar. Belgeselin müzikleri başarılı besteci Philip Glass tarafından yapılır. Jane şempanzelerin aslında akıllı hayvanlar olduğunu ve alet kullanabileceklerini keşfettiğinde kendi şaşkınlığının yanı sıra tüm dünyada da gazete manşetlerini süsler.
Süre: 1 saat 30 dakika
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %98 Google: %85

64. Eczacı (2020) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Eczacı Dan Schneider’ın oğlu öldürülür. Ancak katil ya da katiller bulunamaz. Oğlu için adalet isteyen acılı baba elinden gelen her şeyi ortaya koyarak oğlunun katilini arar. Katili ararken ise pek çok genci zehirleyen hapın dağıtımına tanık olur. Bu dağıtımı ise insanlara yardım etmesi gerek bir doktorun yürüttüğünü öğrenen baba doktora karşı delil bulabilmek için elinden gelen her şeyi yapar.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (3 saat 20 dakika)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

65. The Movies That Made Us (2019) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi
Bazı kült dizilerde her şeyin senaryoya uygun ilerlemiş olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız ne yazık ki yanılıyorsunuz. Bu belgeselde bir zamanlara damgasını vurmuş dizilerde akla yer eden sahnelerin aslında doğaçlama olduklarını göreceksiniz. Bunun yanı sıra o dizilerin nasıl yapıldığına da tanıklık edeceksiniz.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (3 saat)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %83

66. Killer Ratings (2019) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç
netflix belgesel killer ratings
Wallace Souza Brezilya’da bir televizyon sunucusudur. Ülkemizde de pek çok örneği olan kayıp arama, sırları çözme gibi formatı olan bir programla birlikte ülke çapında büyük bir üne kavuşur. Bu ünün ardından vekil olan Wallace hakkında programın reytinglerini artıtırmak için cinayet işlettiğine dair dedikodular çıkar. Wallece bunun diğer siyasetçilerin onu çekemediği için ortaya attığı yalan bir haber olduğunu söylese de dokunulmazlığı kaldırıldığında ortadan kaybolur. Bir sezondan oluşan bu belgesel dizide programa ait pek çok görüntünün yanı sıra farklı insanların yorumlarına da yer veriliyor.
Süre: 1 Sezon 7 Bölüm (5 saat 50 dakika)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %95

67. Teşhis (2019) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Belgesel serisi, New York Times Dergisinde aynı isimle yazan Dr. Lisa Sanders’ın
köşe yazılarından uyarlanmış. Şimdiye kadar teşhis konulamayan, farklı ve nadir hastalıklara çözüm arayan belgesel dizisi, sosyal medyanın ve kitlelerin gücünü de gözler önüne seriyor. Ayrıca seri, hastalıkların tedavi sürecini de içerdiğinden, tıp alanına ilgi duyanlar için faydalı olabilir.
Süre: 1 Sezon 7 Bölüm (5 Saat 43 Dakika)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %100 Google: %95

68. Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy (2019) | IMDb: 7,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç, Biyografi
Ted Bundy’yi duymuş olabilirsiniz. Kendisi etkileyici karakteri, saygıdeğer dış görünüşü ve sosyal iletişim becerileriyle seri katil algısını tamamen yerle bir eden ve bu etkiler sayesinde kolayca gizlenerek 1978 yılında yakalanana kadar otuzdan fazla kadını öldürmüş bir seri katil. Emmy ödüllü yapımcı ve yönetmen Joe Berlinger’in bir yapımı olan bu belgeselde TV kanallarında, internette, radyolarda hiç görülmemiş görüntüler ve hiç duyulmamış konuşmalar başarılı şekilde bir araya getirilmiş. 4 bölümden oluşan bu seri, Ted Bundy’nin zihnine girerek onun dehşet verici dünyasına ve katil psikolojine tüyler ürpertici bir yolculuk niteliğinde.
Süre: 1 Sezon 4 Bölüm (3 Saat 56 Dakika)
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %56 Google: %90
69. Küba’nın Özgürlük Hikayesi (2016) | IMDb: 7,7

Tür: Belgesel Dizi, Tarih
Netflix sadece dizileri değil, belgeselleri ile de gönlümüzü çalmaya başladı. Belgesel-dizi tadındaki “The Cuba Libre Story” (Küba’nın Özgürlük Hikayesi), 50’şer dakikalık 8 bölüm ile Küba’nın fırtınalı tarihini gözler önüne seriyor.
Unesco’nun yaptığı bir araştırmaya göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi olan Küba, rengarenk evleri ve klasik arabalarının yanısıra sosyalist oluşuyla da çekiyor dikkatleri. 1955 yılında Fidel Castro’nun başlattığı 26 Temmuz Hareketi’ne Che Guevara’nın da katılmasıyla ülkede diktatöre karşı bir gerilla savaşı başlıyor ve 1959 yılında Küba sosyalistliğe ilk adımı atıyor.
Almanya, Fransa ve Rusya ortak yapımı olan belgesel, Fidel Castro’nun yükselişine, Che Guevara’nın Küba’ya gelişine, soğuk savaş yıllarında Küba üzerinden dönen entrikalara ve Küba tarihine dair daha nice olaylara ışık tutuyor. Birçok farklı yapıma göre daha objektif olduğunu söyleyebileceğim bu yapım, Küba’nın 500 yılını merak edenler için harika bir tercih.
Süre: 1 Sezon 7 Bölüm (5 Saat 43 Dakika)
IMDb: 7,7 Google: %86

70. FIGHTWORLD (2018) | IMDb: 7,7

Tür: Belgesel Dizi, Sosyal ve Kültürel
Netflix belgesel denildiği anda akıllara hemen ağır bilim ya da sıkıcı tarih gelmesin. Fight World, Amerikalı aktör Frank Grillo’nun anlatımıyla çekilen 5 bölümlük bir Netflix belgeselidir. Belgesel her bir bölümünde izleyiciyi belirli bir ülkenin en önemli dövüş sporu ve bu sporun eğitim dünyasına götürmektedir. Ayrıca Frank Grillo karma dövüş sanatlarında deneyimli olduğu için serinin anlatımında kendi deneyimlerini de izleyicilere aktarmaktadır. Fight World belgeseli, sadece dövüş sanatlarını anlatmakla yetinmeyip çekim yapılan ülkeler hakkındaki kültürel bilgileri de izleyenlerine sunmaktadır. Belgeselde aynı zamanda gösterilen dövüş sporlarının sadece spordan ibaret olmayıp sanatın bir parçası olduğu da vurgulanmaktadır.
Fight World belgeseli, farklı dövüş tarzlarını yoğun bir şekilde işleyen bir dizi değildir aksine ‘Fight World’ isminin yanı sıra dizideki dövüş sahneleri oldukça azdır. Grillo’nun söylemine göre bu belgesel dövüş sporları hakkında değil, insan hakkında çekilmiş bir dizidir, dövüşen insanların hayatları derinlemesine incelenmiş ve onların hayata bakış açıları seyirciye aktarılmıştır. Belgeselde dövüş tekniklerinden ziyade dövüşmenin felsefesi ele alınmış, gelenekler, inançlar ve dövüşmenin sebepleri gibi konular işlenmiştir. Aynı zamanda Netflix belgesel kategorisinde konu bakımından tektir.
Süre: 1 Sezon 5 Bölüm (3 Saat 30 Dakika)
IMDb: 7,7 Google: %93

71. Tuz, Yağ, Asit, Isı (2018) | IMDb: 7,7

Tür: Belgesel Dizi, Yemek
Besin konusunun üstünde duran bu Netflix belgesel dizisi; Samin Nosrat’ın New York Times Best Seller listesine giren ve bu seriyle aynı adı taşıyan yemek kitabından uyarlanıyor. Nosrat; hazırlanma aşamasından tadım kısmına kadar tüm sürece büyüteç tutmak isteyen yemek aşığı bir kadın. Hatta bu arzusuyla her şeyi tatmak ve her şeyi yerinde görmek için dünyayı dolaşıyor. Nosrat’a göre dört temel unsur bir yemeğin lezzetini belirler ve iyi yemek yapmanın ötesinde kusursuz bir aşçı olmak için bu dört bileşenle ustaca dans etmeniz gerekiyor. Ayrıca bu düşüncesinin dünyadaki tüm mutfaklar için geçerli olduğunu savunuyor.
Nosrat, bu dört bileşen için dört farklı ülke geziyor; Japonya, İtalya, Meksika ve ABD. İzlerken Samin Nosrat’ın yemeğe olan tutkusundan doğan araştırma ve keşfetme hevesi direkt hissediliyor. Yaptığı tadımlardan sonra, Nosrat’ın tepkileri o kadar doğal ve eğlenceli ki yediklerinin tadını merak etmemek mümkün değil. Kendisi de oldukça iyi bir aşçı olduğu için izlerken keşke komşum olsaydı diye iç geçirmek kaçınılmaz.
Süre: 2 Sezon 12 Bölüm (11 Saat)
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93

72. Kötülük Dehası (2018) | IMDb: 7,6

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Evil Genius, 2003 yılında boynuna kelepçelenmiş bir bomba ile banka soymaya çalışan pizzacı Brian Wells’in ölümünü ve sonrasında yaşanan tuhaf olayları anlatan Netflix belgesel serisidir. Amerika tarihinin en gizemli ve karmaşık soygunlarından birini anlatan belgesel, 4 bölüm boyunca izleyenleri kendine bağlamayı başarıyor.
Süre: 1 sezon 4 bölüm (3 saat 12 dakika)
IMDb: 7,6 Rotten Tomatoes: %80 Google: %90

73. I AM A KILLER (2018) | IMDb: 7,5

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Her bölümde farklı katillerin hayat hikâyelerinin anlatıldığı bu belgeselde sadece katilin anlattıklarına değil, olayın ilgilileri ve uzmanlarla yapılan röportajlara da yer veriliyor. Her biri 50 dakika olan ve 10 bölümden oluşan belgeselde, yaşanan hayat hikâyelerini katillerin kendi seslerinden sorgularını dinlerken cinayetin arka planını da öğrenebiliyorsunuz.
İzlerken bir katilin psikolojik durumunu anlamaya imkân veren bu yapımda, kimi zaman çocuklukta yaşanan şiddetin ve sevgi eksikliğinin neden olduğu durumları fark ederken kimi zaman da şanssızlığın ya da verilen yanlış kararların hayatı nasıl şekillendirdiğini yaşanmış örneklerden izleyebiliyorsunuz. Cinayetlerin nasıl işlendiğini ve katil psikolojisini merak edenler için soluksuz izlenebilecek bir tercih.
Süre: 2 sezon 20 bölüm (17 saat)
IMDb: 7,5 Google: %91

74. Dünyanın En Sıra Dışı Evleri (2017) | IMDb: 7,5

Tür: Belgesel Dizi, Yaşam Tarzı, Reality
Ev algımızı değiştiren yapıları bizlere mimari ve yapısal özellikleri ile sunan Netflix, bu belgesinde dünyanın dört bir yanına götürüyor. Yeni Zelanda’dan Yunanistan’a doğal ortamlarla evleri bir bütün haline getiren yapıları mimar Piers Taylor’un anlatımından dinleme imkanı bulabiliyorsunuz. Piers ile beraber yolculuk yapan Caroline Quentin ise bizler için evin bir ‘iç sesi’ haline geliyor. Ev sahipleriyle beraber sıra dışı evlerde yaşamanın bundan kaynaklanan avantajların ve dezavantajları ortaya çıkarıyor.
Bir gün sizin de eviniz olursa ve evinize kendinizden bir parça katmak isterseniz işte bu belgesel tam da ‘öznellik’ algısının evlere nasıl yansıdığın bizler için gözler önüne seriyor.
Süre: 2 sezon 12 bölüm (12 saat)
IMDb: 7,5 Google: %97

75. Dope (2017) | IMDb: 7,3

Tür: Belgesel Dizi, Suç
netflix belgesel dope
Dope, İspanyol belgeseli olup uyuşturucunun hangi nedenlerde ortaya çıktığını tacirlerin gözünden, kullananların ise nasıl bağımlı hale geldiklerini ve yaşantılarının geldiği son durumu anlatan bu belgesel, polisin de en ince şekilde uyuşturucu ile mücadelesini, insanların hayatlarını kurtarmak için yaptıkları tehlikeli operasyonları tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor.
Tacirlerin, kullananların ve polisin gözünden anlatan belgesel suçun insan psikolojisinin derinlerinde nelerin yattığına şahit oluyoruz. Önce bir konunun bu kadar derinine inen ve her şeyi göz önüne seren bu belgesel çıkış noktasından son noktaya kadar sadece kaybetmişliğin nedenine bağlı olarak insanın hayatı pahasına neleri göze aldığını da açık bir şekilde anlatıyor.Tacirlerin, kullanıcıların ve polisin bakış açısından çekilen İspanyol dizisi, uyuşturucuya karşı verilen bu mücadelede izleyici de etkisi altına alarak farklı bir bakış açısı sunuyor.
Süre: 3 sezon 12 bölüm (9 saat 36 dakika)
IMDb: 7,3 Google: %87

76. The American Meme (2018) | IMDb: 7,3

Tür: Belgesel Film, Popüler Kültür
Hepimiz sosyal medya fenomenlerini biliyoruz, görüyoruz, takip ediyoruz. Beğeniler, yorumları, sponsorluklar, markalar derken ışıl ışıl bir hayatın içinde gibiler. Fakat aslında işin görünmeyen kısmı fazlasıyla yıpratıcı. Popülerlikleri süresince gerçek dışı bir hayata ve olmadıkları bir karaktere hapsoluyolar. Yapımcıları arasında Paris Hilton’un da olduğu bu yapım ise günümüz sosyal medya ünlülerinin hayatlarını ve ilginç mücadelelerini anlatıyor.
Süre: 1 saat 38 dakika
IMDb: 7,3 Rotten Tomatoes: %94 Google: %83

77. Gıda Suçları (2018) | IMDb: 7,1

Tür: Belgesel Dizi, Sosyal ve Kültürel, Bilim
Netflix belgesel kategorisindeki orijinal yapımlarından olan “Gıda Suçları” belgesel dizi olarak bizi farklı bir serüvene dahil ediyor. Gıda sektörünün arka planında neler yaşandığını merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bu yapım, her bölümünde farklı sektörleri işliyor. Sezon sonunda tavuk üretiminden bal üretimine kadar çeşitli sektörlerin kötü yanlarını görmüş oluyoruz. Belgeseli izlerken karşılaştığınız tatsız gerçekler sizi oldukça etkileyecek.Gıda tedarik zincirinin merkezine kadar giderek bizi gerçeklerle yüzleştiren belgeselin bölüm adları sektörel konulara göre seçilmiş. İlk bölümde arıcılık ve bal üretiminden bahsediliyor. İkinci bölümde ise yer fıstığı ve gıda alerjileri hakkında bizleri bilgilendiriyor. Üçüncü bölümde sarımsak sektörü hakkındaki gerçekleri öğreniyoruz. Dördüncü bölüm ise biraz üzücü, tavuk üretiminin acımasız yanlarına şahit oluyoruz. Beşinci bölümde süt üretiminin sansasyonel boyutunu izliyoruz. Altıncı bölümde ise balıkçılık sektöründe yer alan sahtekar patronlar, şüpheli ithalatlar ve karşı çıkılan düzenlemeler gibi sektörel krizlerden bahsederken bir yandan da balık rezervlerini nasıl azalttığımızdan bahsediliyor.Gıda sektörlerinin bu kadar vahim durumlarda olduğunu gördükten sonra, neleri yiyip içeceğinize karar verirken arka planda dönen birçok şeyi düşünmeden edemeyeceksiniz.
Süre: 2 sezon 13 bölüm (11 saat)
IMDb: 7,1 Rotten Tomatoes: %86 Google: %88

IMDb puanı 7’nin altında olan Netflix belgesel yapımları

78. Uyuşturucu Baronları (2018) | IMDb: 6,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç
İllegal olmasına rağmen dünyanın en bilinen isimleri arasında birçok uyuşturucu baronu da yer alır. Uluslararası düzeyde en tanınanlarının anlatılmasını amaçlayan Uyuşturucu Baronları’nın (Drug Lords) her bölümü 45 dakikadan oluşuyor ve Pablo Escobar, Christopher Coke, El Chapo Guzman, Cali Karteli gibi isimlerin hayatı anlatılıyor. Tarihin en büyük patronları arasındaki isimlerin yaşadığı ilginç anıların ve zorlu yaşamların yanı sıra aile hayatlarının da anlatıldığı belgeselde diğer kartel üyelerinin röportajları da bulunuyor. Bu kadar büyük şebekelerin nerelerden geldiği ve nasıl oluştuğuna ayna tutan belgesel, aynı zamanda bu çeteleri yakalamak için gece gündüz uğraşan CIA ve dedektiflerin bakış açısından da konuyu ele alıyor. Uyuşturucunun yasal olmamasına rağmen, bu kadar büyük baronlar haline geldiğini merak edenler için güzel bir seçenek olan diziyi izlediğinizde pişman olmayacaksınız.
Süre: 1 sezon 4 bölüm (3 saat 12 dakika)
IMDb: 7,6 Rotten Tomatoes: %80 Google: %90

79. Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri (2016) | IMDb: 6,8

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Netflix belgesel alanına giriş yaptığı ilk yıllardan bu yana popülerliğini koruyan bu yapım da dünyada ün salmış, gaddarlığın hüküm sürdüğü zorlu hapishaneleri anlatıyor. İlk sezonunu araştırmacı gazeteci Paul Connolly, diğer sezonlarını ise suçsuz olduğu halde Birleşik Krallık’ta 13 yıl hapis yatmış olan araştırmacı gazeteci Raphael Rowe sunuyor ve mahkumlarla iletişim kurmada gerçekten başarılı. mahkum gibi bir hafta yaşayan sunucu, onların ne şartlarda yaşadıklarını deneyimliyor.
Süre: 3 sezon 12 bölüm (8 saat 48 dakika)
IMDb: 6,8

80. Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2016) | IMDb: 6,7

Tür: Belgesel Film, Yaşam Tarzı, Sosyal ve Kültürel
Minimalizm kelimesini son senelerde oldukça sık duymaya başladık. “Less is more.” (Az çoktur.) diyerek hayatlarında daha az eşya kullanan minimalistlerin felsefelerine yakından bakan bir belgesel, Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel.
Joshua Fields Millburn ve yakın arkadaşı Ryan Nicodemus, minimalizme gönül vermiş iki isim. Birlikte “The Minimalists” isimli blogu kuran ikili, minimalizm hakkında bir kitap yazıyor, Minimaliz: Anlamlı Bir Yaşam. Kurumsal şirketteki işlerinden ayrılan Joshua ve Ryan, kendilerini minimalizme adıyor ve bu belgeseli çekmeye karar veriyorlar. 2016’da yayına giren Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel, hem Joshua ve Ryan’ın hem de diğer minimalistlerin hikayelerini anlatırken minimalizm felsefesini bize tanıtıyor.
Süre: 1 saat 18 dakika
IMDb: 6,7 Google: %92

81. Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim (2016) | IMDb: 6,7

Tür: Belgesel Film, Kişisel Gelişim
Tony Robbins popüler bir motivasyon konuşmacısı! Kendisi 1 yıl içinde 200.000’den fazla insanla görüşüyor ve yılda sadece bir kere seminer veriyor. Bu seminer yaklaşık 6 gün ve günlük 12 saatten fazla sürüyor. Katılım ücreti 5,000$’dan fazla olan seminere insanlar dünyanın her tarafından akın ediyor. Hatta katılım sağlayabilmek için eşyalarını satan birçok insan da mevcut. Seminer oldukça interaktif geçiyor, hatta bazı katılımcılar Robbins ile kendi hikayelerini paylaşıp birebir dialoglar da kurabiliyor. “Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim” adlı yapımda da bu 6 günlük seminerden önemli kesitler etkileyici bir şekilde bir araya getirilmiş. Bu notları daha önce CEOtudent’ta bir araya getirmiştik. O içeriğe de buradan⇗ ulaşabilirsiniz. Kişisel gelişim üzerine bir Netflix belgeseli arıyorsanız, Tony Robbins size bunun yolunu gösterecektir.
Süre: 1 saat 55 dakika
IMDb: 7,6 Rotten Tomatoes: %45 Google: %92

82. Take Your Pills (2018) | IMDb: 6,4

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Rekabet duygunuzun sizi yönlendirdiği bir dünya da ayakta kalmak ne kadar kolay olabilir? Destek almanız gerektiği zaman yakınınızdakilerin yetmediğini düşündüğünüz de nelere başvurabilirsiniz? Take Your Pills sizin için cevap veriyor: Adderall.
Özellikle Amerikalı gençlerin ‘bağımlılık’ derecesinde kullandığı bu ilaç, odaklanmayı yüksek tutarak sizleri yaptığınız her işte en iyisi olabileceğinize inandırıyor. Ancak bu ilaç sanıldığı kadar masum olmayabilir. Belgesel de kullanan kişiler tarafından tecrübeleri bizlere aktarılıyor. Kullanıcıların ağzından ilacın onlar için ne anlama geldiğini öğreniyorsunuz. Bir taraftan asıl gerçeklikten uzaklaşmış kullanıcılar varken bir tarafta ilacın bilimsel olarak yan etkilerini dinliyor olacaksınız. Hırsınız uğruna yapacaklarınız size zarar veriyor olsa da ‘en iyisi’ olmak vazgeçilmez midir, izledikten sonra belki bir cevap bulabiliriz.
Süre: 1 sezon 4 bölüm (3 saat 12 dakika)
IMDb: 6,4 Rotten Tomatoes: %62 Google: %75

83. Seksi Kızlar Aranıyor (2015) | IMDb: 6,1

Tür: Belgesel Film, Erotik
hot girls wanted
2015 yapımı olan bu belgeselde genç kadınların porno sektörüne dahil olma süreçleri ele alınıyor. Bu genç kadınlar arasında yaşananlar, ailelerinin konuya yaklaşımları ve insanların bu mesleği seçme nedenleri detaylıca anlatılıyor. Belgesel porno sektörünü dijital dünyadaki gidişatı üzerinden de ele alıyor. İnternetin yaşamımıza dahil olmasıyla birlikte çokça değişen porno sektörünün şu sıralar aslında ne kadar korkunç bir hal aldığını gözler önüne seriyor. Gerçek bireyler ve hikayeleri üzerinden ilerleyen belgesel, porno sektörüne dair dünden bugüne aklımızda yer etmiş olan soru işaretlerini de gideriyor. Belgesel dışında Netflix’te bir de “Seksi Kızlar Aranıyor: Açık Açık” adı altında 6 bölümlük bir mini dizi yer alıyor. Aynı zamanda bu belgesel, objektifliği konusunda en çok tartışılan Netflix belgesel filmleri arasında.
Süre: 1 saat 24 dakika
IMDb: 6,1 Rotten Tomatoes: %82 Google: %67

84. Masonlar (2017) | IMDb: 5,5

Tür: Belgesel Dizi, Reality
Dünya üzerinde birçok bilinmezlik ve sır yer alıyor. Bu bilinmezliklerden en çok merak edilenlerden biri olan ve bilinmediği için de büyük bir önyargıyla karşılanan Masonlar, Masonlar (Inside the Freemasons) belgeselinde tanıtılmaya çalışılıyor. Masonluğun doğuş noktası olduğuna inanılan İngiltere’nin çeşitli localarına konuk olan belgesel, Masonların geçmişini ve ritüellerini oldukça açık şekilde anlatıyor. Gizlenmesi gereken ritüellerin bir kısmını dahi görebiliyoruz. Belgeselde bazı masonların kişisel hikayelerine de konuk oluyor ve onların hayatlarını, seçimlerini de izliyoruz.
Medyada yer alan masonlar hakkında yayılan mitlerinin hatalı olduğunu belirten Masonlara kendilerini daha iyi tanıtma şansı veren belgesel, merak edilen birçok soruya cevap niteliğinde. Gizliliği koruma amacıyla törenlerin yalnızca küçük parçalarına yer verebilen belgeselde, ritüellere, makamlara, sembollere dair önemli bilgiler elde edilebiliyor. Özellikle, hikayelerin arasında, kamu spotu gibi çıkan birkaç bilgiyle masonluğu, masonik erdemleri ve ilkeleri daha yakından tanıyabiliyoruz. Zaman zaman eğlenceli de olan belgesel, masonları merak edenler için güzel bir öğrenme kaynağı.
Süre: 1 sezon 5 bölüm (3 saat 40 dakika)
IMDb: 5,5

85. Suçlu Zihinlere Yolculuk (2017) | IMDb: 5,4

Tür: Belgesel Dizi, Suç
Suç ve suçun unsurlarını, suç işlemiş insanlar üzerinde ölçülendiriyor. Psikolojik unsurlar suç işleme aşamasında etkisini ve gözden kaçırılan her detayın aslında olay da ne kadar büyük bir bütünlük oluşturduğunu görüyorsunuz. Görmek, duymak, bilmek istemeyeceğin olayların arka planları sizi olayın içine sokuyor. Suçlu bir zihnin nasıl çalıştığını görüyor, kendi değer yargılarınızla karşı karşıya geliyorsunuz. Belki de bilmediğiniz ortak yönleriniz ortaya çıkıyor. Suç işlemenin nasıl bu kadar farklı boyutu olabileceğini görüyorsunuz.
Kullanılan dokümanlar, ses kayıtları ve delil oluşturabilecek çoğu materyaller olayın akışına uygun bir zeminde hazırlanmış bu sayede belgeselin akıcılığına kapılıyorsunuz. İnsanların neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorum diyorsanız, suçlu zihinlere yolculuğa çıktıktan sonra bir daha düşünmek isteyebilirsiniz.
Süre: 1 sezon 4 bölüm (3 saat 28 dakika)
IMDb: 5,4
86. Esrarengiz Hastalıklar (2018) | IMDb: 4,9

Tür: Belgesel Dizi, Suç
netflix belgesel Esrarengiz Hastalıklar
Esrarengiz hastalığı olan 7 kişi, karmaşık belirtiler, bir türlü konulamayan teşhisler ve pahalı tedavilerle baş etmeye çalışırken bir yandan da bu hastalıklarının gerçek olmadığını, zihinlerinin bir oyunu olduğunu söyleyen sevdikleri ve doktorlar ile uğraşmak zorunda kalır.
Süre: 1 sezon 7 bölüm (5 saat 15 dakika)
IMDb: 4,9 Google: %66

87. Follow This (2018) | IMDb: 4,8

Tür: Belgesel Dizi, Sosyal ve Kültürel
Kalıplara uyma zorunluluğu bizleri gün geçtikçe daha çok içine çekmeye başladı. Bağımlılık seviyemizin artığı bu dönemlerde araştırmacı yazarların her bölümde bizleri şaşırtıcı gerçeklerle bir araya getiriyor.
İnternet bağımlılarından madde bağımlılarına kadar farklı sesleri bir araya getiren belgeselde kendiniz de bir parça bulabiliyorsunuz. Sosyal medya gerçekçiliğin önünü kapamışken bizim gördüklerimiz ve görmek istediklerimiz ‘nedir’ sorusuna cevap buluyorsunuz. İsteklerimizle şekillendiğimiz son yıllarda ‘aslında’ istediğimizin sahip olduklarımızla benzer şeyler olup olmayacağının farkına varıyorsunuz.
Süre: 3 sezon 20 bölüm (6 saat 40 dakika)
IMDb: 4,8 Google: %63

Son güncelleme: 10 Temmuz 2020

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/