Tom Holland Filmleri: Yıldızı Yükselen Genç Oyuncunun En İyi 10 Filmi

tom holland filmleri

Tom Holland filmleri denilince ilk olarak aklımıza Spider-Man geliyor. Zira Holland, birçoğumuzun hayatına Captain America: Civil War filmi ile “yeni” Spider-Man olarak hayatımıza girmişti. Genç yaşına rağmen son dönemlerin en çok hasılat yapan filmlerinde oynayan Tom Holland, aslında Örümcek Adam’dan ibaret değil.

Kariyerine çocuk oyuncu olarak başlayan Tom Holland, The Impossible filmi ile kendini kanıtlamıştı. Bu içeriğimizde, genç oyuncunun Avengers dışındaki yapımlarını bir araya getirdiğimiz en iyi Tom Holland filmleri listemize yakından bakıyoruz.


10) The Current War – Elektrik Savaşları (2017) | IMDb: 6.5

The Current War

 • Tür: Biyografi, Dram, Tarih
 • Google puanı: %80

Hepimiz Nicolas Tesla ile Thomas Edison arasındaki efsanevi çekişmeyi biliyoruz. Peki ya Thomas Edison ile George Westinghouse arasında geçen “elektrik savaşlarını” hiç duymuş muydunuz? The Current War, bir yandan iki ismin biyografisi niteliğinde karşımıza çıkarken bir yandan da o dönemde yaşanmış olayları beyazperdeye aktarıyor.

Bu savaşın odak noktası ise “Hangi ismin elektrik sistemi modern dünyaya enerji sağlayacak?” oluyor. Tom Holland’ın da ortalama bir role sahip olduğu filmde,  Edison’ı Benedict Cumberbatch canlandırıyor.


9) How I Live Now – Seninle Yaşıyorum (2013) | IMDb: 6.5

How I Live Now

 • Tür: Aksiyon, Dram, Romantik
 • Google puanı: %80

How I Live Now, distopya ile bilim kurgu arasında gidip gelen ilginç bir yapım. Meg Rosoff’un aynı isimli romanından uyarlanan filmde, Daisy isimli genç kızımız ABD’den İngiltere’ye akrabalarının yanına yaz tatiline geliyor. Burada genç ve yakışıklı Edmund ile tanışan Daisy, aşk dolu bir maceraya doğru yelken açmaya başlıyor.

Her şey sıcak, aşk temalı bir yaz filmi tadında ilerlerken birden kurgusal Üçüncü Dünya Savaşı patlak veriyor. Nükleer bombaların baş düşman olduğu bu savaşta, masum ve sıradan hayat yaşayan bireylerin hayatı bir anda altüst oluyor.


8) The Lost City of Z – Kayıp Şehir Z (2016) | IMDb: 6.6

The Lost City of Z

 • Tür: Biyografi, Dram, Macera
 • Google puanı: %76

The Lost City of Z, David Grann’in aynı isimli biyografik romanından beyazperdeye aktarılıyor. Filmde, 20. yüzyılda yaşamış İngiliz kâşif Percy Fawcett’in Amazon ormanlarındaki keşfi sırasında başına gelenler anlatılıyor. Tom Holland ise ünlü kâşifin oğlu Jack Fawcett rolünde karşımıza çıkıyor.

20. yüzyılın en önemli kâşiflerinden biri olan Percy Fawcett, 1920 yılında gittiği Amazon’da garip bir şekilde kayıplara karışmıştı. Percy, Amazon’un derinliklerinde ileri seviye medeniyetlerden kalmış olduğu iddia edilen gizemli bir şehir buluyor. Bu keşfin ardından garip bir şekilde ortadan kayboluyor. 57 yaşında kaybolan kâşifin izine ise bir daha rastlanılamadı.


7) Cherry (2021) | IMDb: 6.6

cherry tom holland filmleri

 • Tür: Suç, Dram
 • Google puanı: %86

Cherry, savaşın genç bireyler ve çevresindeki kişiler üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne seren bir film. Filmde Cherry isimli bir genç, sevgilisinin başka şehre okumaya gitmesi üzerine orduya sıhhiye olarak yazılıyor. Fakat sevgilisi Emily son anda kararından vazgeçiyor. Durum böyle olunca Cherry, Irak’a gitmeden önce Emily ile evleniyor.

Irak’taki görevi boyunca sayısız ölüme ve yıkıma tanık olan Cherry, Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ndan muzdarip bir şekilde bambaşka biri olarak geri döner. Yaşadığı travmalarla baş etmeye çalışan Cherry, çok süre geçmeden uyuşturucu bağımlısı hâline gelir. Cherry aynı zamanda Nico Walker’ın aynı isimdeki başarılı romanından uyarlanıyor. Cherry bir süre, Tom Holland filmleri denilince akla gelen ilk yapımlardan biri olacağa benziyor. 


6) Spies in Disguise – Ajanlar İş Başında (2019) | IMDb: 6.8

Spies in Disguise

 • Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera
 • Google puanı: %77

Tom Holland filmleri listesi hazırlarken birkaç animasyon filmini de dahil etmek gerekiyor. Zira Tom Holland oyunculuğunun yanı sıra oldukça başarılı bir seslendirme sanatçısı. Will Smith ile başrolleri paylaştıkları Spies in Disguise filminde, bir ajan ve bir bilim insanının heyecan dolu maceralarını izliyoruz.

Filmde, deneyimli ajan Lance dünyayı kurtarmak için genç bilim insanı Walter’dan yardım almak durumunda kalıyor. Genç ve oldukça hevesli olan Walter ise Lance’e yardım etmek için kendi gibi “nerd” olan takımı ile üstün zekâsını konuşturuyor.


5) In the Heart of the Sea – Denizin Ortasında (2015) | IMDb: 6.9

In the Heart of the Sea

 • Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi
 • Google puanı: %85

Tom Holland, Marvel evrenine Spider-Man olarak dahil olmadan önce Thor Chris Hemsworth ile bu filmde tanışıyor. Bu filmden sonra Chris Hemsworth, Marvel stüdyolarına Spider-Man rolü için Tom Holland’ı öneriyor. In the Heart of the Sea filmine geldiğimizde ise filmde epey aşina olduğumuz bir olay işleniyor.

1820 yılında geçen film, Moby Dick romanına da ilham kaynağı olan Nantucket isimli balina gemisinin hikâyesini anlatıyor. Daha önce görülmemiş büyüklükte bir balina ile karşılaşan tayfa, okyanusun ortasında ölüm kalım savaşı veriyor. 


4) The Devil All the Time (2020) | IMDb: 7.1

The Devil All the Time

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Google puanı: %81

The Devil All the Time, Tom Holland’ın yeni Batman Robert Pattinson ile başrolleri paylaştığı popüler Netflix filmi. Donald Ray Pollock’un romanından uyarlanan film, açıkçası oldukça garip bir kurguya ve olay örgüsüne sahip. Filmin bu karmaşık ama bir o kadar zekice işlenmiş olay örgüsü ise The Devil All the Time’ı kendine has bir yapım hâline getiriyor.

Filmde, garip geçmişlerden gelen bir grup insanın yollarının kesişmesi işleniyor. Film dönem olarak ise İkinci Dünya Savaşı sonrası Vietnam Savaşı öncesindeki ara dönemde geçiyor. Filmin dönemi nedeniyle paranoyanın hâkim olduğu Soğuk Savaş dönemi atmosferi de oldukça fazla hissediliyor.


3) Onward – Hadi Gidelim (2020) | IMDb: 7.4

onward tom holland filmleri

 • Tür: Animasyon, Macera, Komedi
 • Google puanı: %84

Tom Holland ve Chris Pratt’in başrollerini paylaştığı Onward, iki elf kardeşin maceralarını anlatıyor. Ian ve Barley isimli iki elf kardeş, Dumb and Dumber filmi havasında bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu yolculuğun amacı ise oldukça ilginç.

İki elf kardeşe, ölen babaları ile bir gün geçirebilmeleri için özel bir sihirli güç veriliyor. Başları beladan eksik olmayan Lightfoot kardeşler daha en baştan her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmayı başarıyor. Tüm bunların ardından iki kardeş, kalan sürelerini babaları ile geçirebilmek için eğlenceli ve heyecanlı bir yolculuğa çıkıyorlar.


2) Spider-Man: Homecoming – Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017) | IMDb: 7.4

spiderman homecoming

 • Tür: Aksiyon, Macera
 • Google puanı: %83

Spider-Man: Homecoming, şüphesiz birçoğumuzun Tom Holland ile tanıştığı film. Tabii Captain America: Civil War filmini saymazsak… Spider-Man: Homecoming’in önemi Andrew Garfield’ın Peter Parker olduğu İnanılmaz Örümcek Adam serisinin sorunlu bitmesi diyebiliriz. Zira bu üç filmlik başarısız seriden sonra Örümcek Adam neredeyse unutulmaya yüz tutmuştu.

Spider-Man: Homecoming ve Tom Holland ile çocukluğumuzun süper kahramanına yeniden kavuşmuş olduk. Spider-Man’in bu denli önemli olmasının nedeni ise aslında çok basit. 2002 yılında Sam Raimi yönetmenliğinde başlayan ilk seri, Avengers dahil birçok süper-kahraman filminin öncüsü olmuştu. Yeni Spider-Man serisinin ise bir filmi daha çıkacak. Bu filmde Tom Holland, Tobey Maguire ve Andrew Garfield Örümcek Adam olarak bir araya gelecek. 


1) The Impossible – Kıyamet Günü (2012) | IMDb: 7.6

The Impossible tom holland filmleri

 • Tür: Dram, Tarih, Gerilim
 • Google puanı: %91

En iyi doğal afet filmleri listemizde de yer verdiğimiz The Impossible, yaşanmış büyük bir felaketi konu alıyor. Holland’ın henüz küçük bir çocuk olduğu filmde, 2004 yılında yaşanan  tsunami ve deprem faciası işleniyor. 26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda başlayan deprem ve ardından gelen tsunami Endonezya ve  Tayland başta olmak üzere birçok ülkeyi etkilemişti.

Filmde 230 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği felaketin ortasında kalan bir ailenin başına gelenler işleniyor. Film, gerçekten felaketi yaşayan Bennett ailesinin başına gelenleri beyazperdeye aktarıyor. 


Tom Holland filmleri listemizden sonra bu film listelerimize de göz atabilirsiniz: 

En İyi Doğa Temalı Filmler

X-Men Filmleri İzleme Sırası

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/