En Uzun Dizi Unvanı Hiç Bu Kadar Yakışmamıştı: 72 Sezon

En uzun dizi olarak akıllara kazınan “Guiding Light” isimli serinin sezon sayısını yeni öğrenenler âdeta hayrete düşüyor. Yayın hayatına radyoda başlayan ve ardından televizyonlara taşınan bu dizi, Guinness Rekorlar Kitabı’nda dahi kendisine yer bulmuş hâlde. Dünyanın en uzun süre yayınlanan dizisi unvanıyla akıllara kazınan bu seri, aynı zamanda pembe dizinin ilk temsilcisi sayılabilir. Âdeta seyircileriyle yaş alan oyuncuları sayesinde izleyiciler, bu diziyi gerçekten hayatlarından bir parça hâline getirmişlerdi. Uzun yıllar süren yayın hayatına, ciddi oranda izleyici kaybetmesi sonucunda veda eden Guiding Light, tam 72 sezon boyunca sevenleriyle buluştu.


Dünyanın En Uzun Dizisinin Bölüm Sayısı Dudak Uçuklatıyor

en uzun dizi

Türkçeye “Yol Gösteren Işık” olarak çevrilebilecek Guiding Light isimli dizi, yayın hayatına radyoda başladı. Yayınlandığı ilk zamanlarda 15 dakikalık radyo tiyatrosu olarak dinleyenlerin hayatına giren bu yapım, o dönemlerde oldukça sevildi. 1937 senesinde NBC tiyatrosunda ilk defa yayınlanmaya başlayan bu dizinin hikâyesi herkesin dikkatini çekmişti. Her bölümü entrika ve romantizmle yoğrulmuş Guiding Light isimli seriye karşı ilgi, yıllar boyu devam ettiği için de yayın hayatı onlarca yıl sürdü.

1937 senesinde radyoda başlayan serüven, 1952’ye gelindiğinde televizyona taşındı. Yayın hayatına televizyon aracılığıyla devam eden Guiding Light isimli bu pembe dizi, 72 sezon boyunca devam etti. Radyoda yayınlanan kısımları da eklendiğinde toplam 18262 bölümden oluşan listesiyle bu dizi, yeni öğrenenlerin hâlâ şaşkınlığını gizleyemediği bir rekora sahip. Guinness Rekorlar Kitabı’nda bu bölüm sayısıyla kendisine yer bulan Guiding Light, yayınlandığı dönemde izleyicilerini âdeta esir eden bir efsaneydi.


En Uzun Dizinin Konusu Nedir? Neden Yayın Hayatına Veda Etti?

en uzun dizi

Guiding Light, her bölümü farklı bir entrikaya şahitlik etmemizi sağlayan dizilerden birisiydi. Birçok aşk üçgeninin heyecanlı şekilde işlenen konusu sayesinde izleyenleri ekran başına kilitleyen bu dizi, tam 72 sezon boyunca devam etti. Hâlâ dünya rekorunu elinde bulunduran bu pembe dizi, seneler boyu birçok konu işledi. Kurgusal bir kasaba olan Springfield’de geçen tüm hikâyeler, o denli heyecan doluydu ki sevenleri bir sonraki bölümün gelmesini hep dört gözle bekliyordu. Entrikanın eksik olmadığı bölümlerine tuhaf cinayetler de eklenince seyircilerin meraklı bakışları bir an olsun sönmüyordu.

Seneler boyu yayın hayatına devam eden Guiding Light dizisi, birçok oyuncuyu da ağırlayan bir seri. Grant Aleksander, Kim Zimmer, Robert Newman, Kevin Bacon gibi isimleri ağırlayan bu dizi, seneler boyu onlarca oyuncuyu konuk etti. 1937 senesinde sevenleriyle buluşan Guiding Light isimli en uzun dizi, 2009 senesinde izleyicilerin ilgisini yitirdiği bir seri hâline geldi. Bu noktadan sonra dönüşü olmayan Guiding Light, rekabetçi televizyon piyasasında daha fazla tutunamadı ve rekoru elinde bulundurarak efsaneler arasında yerini aldı. Böylece 72 yıl boyunca sönmeyen “Yol Gösteren Işık” yayın hayatına son vermiş oldu.
Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/