Hapishane Dizileri: Suça ve Maceraya Ortak Olmaya Hazır Mısınız?

Hapishane dizileri ile suç dünyasına giriş yapmaya hazır mısınız? Üzerine suç atılanlar, gerçekten psikopat olanlar, işlediği suçtan pişman olanlar ve daha pek çok farklı mahkumun aynı koğuşta yıllarını geçirdiği bir dünya… Herkesin bambaşka bir hikayesi var. Bu hikayelerin derlendiği gelmiş geçmiş en çok beğenilen hapishane dizilerini sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Alcatraz (2012) | IMDb: 7.0

hapishane dizileri

Tür: Suç, Aksiyon, Dram

Oyuncular: Sarah Jones, Jorge Garcia, Jonny Coyne

Rebecca Madsen, San Francisco Polis teşkilatında çalışan bir dedektiftir. Bir cinayet mahallinde aldığı parmak izi yüzünden hayatı bir anda değişir. Bu parmak izi ile oldukça ilginç bulgulara ulaşır. Parmak izinin sahibi Jack Slyvanne’dir. Ancak Jack, 50 sene önce Alcatraz’da ölmüştür. Büyük bir şok yaşayan Madsen, bu işte yardım almak için Alcatraz uzmanı Dr. Diego Soto’yla konuşur. İkili Slyvanne’nin peşine düşer. Ancak bu oldukça zorlu bir iştir. Çünkü ölmüş birini aramaktadırlar. Madsen ve Soto, hükümetin örtbas ettiği olaylarla yüzleşirken ajan Hauser ve asistanı Lucy ile işbirliği yapar.


2) El Recluso (2018-) | IMDb: 7.0

hapishane dizileri

Tür: Dram

Oyuncular: Ignacio Serricchio, Ana Claudia Talancon, Flavio Medina

Amerikalı bir yargıcın kızı çok büyük bir suç çetesi tarafından kaçırılır. Kıza dair tek bir iz bulamazlar. Bir ipucu bulabilmenin tek yolu suç çetesinin içine girmektir. Bunun üzerine eski bir deniz piyadesi hapishaneye girerek suç çetesinin içine karışmaya çalışır. Ancak bu oldukça zorlu bir görevdir. Hapishane ortamı tahmin edildiğinden daha zorlu koşullara sahiptir. Üstelik bu büyük suç çetesinin arasına karışmak da pek kolay değildir. Deniz piyadesi, yargıcın kızını kurtarabilmek için bu zorlu koşullara katlanmak zorundadır.


3) Jailbirds (2019-) | IMDb: 7.1

hapishane dizileri

Tür: Reality-TV

Oyuncular: Gaylon Beason, Taylor Coatney, Andrea Gunderson

Sacramento Bölge Hapishanesi’nde günler entrikalarla geçmektedir.Entrikaların yanı sıra burada kalan mahkumların arasında kurdukları dostlukların, kavgaların ve tutkulu aşkların konu alındığı bir dizidir. Kadın mahkumlar el altında illegal yollarla erkek mahkumlarla iletişime geçerler. Bu iletişimi sağlayabilen kadınlar çok daha rahat bir süreç geçirirler.


4) Unite 9 (2012-2019) | IMDb: 7.7

hapishane dizileri

Tür: Dram

Oyuncular: Eve Landry, Guylaine Tremblay, François Papineau

Hapishane dizileri denilince akla gelen ilk dizilerden birisi Unite 9’dur. Quebecois, babasıyla arası oldukça kötü olan bir kadındır. Bir gün babasıyla tartışmaya başladığı esnada talihsiz bir kaza yaşanır. Bu kaza sonucunda ise babası vefat eder. Bu kaza üzerine Qubecois hapse girer. Hapishanede 7 yıl kalan Qubecois’in burada kurduğu arkadaşlıklar yaşadığı talihsiz olaylar konu alınıyor.


5) For Life (2020-2021) | IMDb: 7.7

for life

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Oyuncular: Nicholas Pinnock, Indira Varma, Joy Bryant

İşlemediğiniz bir suçtan dolayı yıllarınızı hapishanede geçirmeniz gerektiğini düşünün. Düşüncesi bile korkunç değil mi? Oldukça prestijli bir iş insanı işlemediği bir suç yüzünden ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Ne yaparsa yapsın o suçu onun işlemediğini kanıtlayamaz. Kendinin yetersiz kaldığını düşündüğü noktada bir avukatın ona yardımcı olabileceğini düşünür. Kendini en iyi bilen kişi olarak avukat olmaya karar verir. Bu sayede kendine yardım edecek en güçlü kişi yine kendi olacaktır. Hapishanede sıkı bir çalışma ile avukat olur. Mahkemeye başvurur ve özgürlüğünü geri kazanmak için amansız bir hukuk mücadelesi vermeye başlar.


6) Prisoner (1979-1986) | IMDb: 8.2

Prisoner

Tür: Suç, Dram

Oyuncular: Elspeth Ballantyne, Betty Bobbitt, Sheila Florance

Bea, Doreen ve Lizzie Wenworth Hapishanesi’nde kalan üç mahkumdur. Dizi boyunca mahkumların hapishaneye giriş hikayeleri ve burada yaşadıkları anlar konu alınır. Mahkumlar arasında yaşanan tartışmalar nasıl birbirlerinin hayatına mal olur? Bir kişi nasıl bir cinnet geçirir de gözü kapalı cinayet işleyebilir?


7) Orange Is The New Blackberry (2013-2019) | IMDb: 8.1

hapishane dizileri

Tür: Komedi, Suç, Dram 

Oyuncular: Taylor Schilling, Kate Mulgrew, Uzo Aduba

Orange Is The New Blackberry, Hapishane dizileri arasında son dönemde en çok ses getiren dizilerin başında gelir. Piper Chapman, zengin bir ailenin iyi eğitim görmüş, istediği her şeye ulaşabilen kızıdır. Başarılı bir şekilde sürdürdüğü üniversite yaşantısında hiç beklenmedik bir durum yaşanır. Burada işlediği bir suç yüzünden yıllar sonra konfor alanının dışına çıkarak hapse girmek zorunda kalır. Ailesini ve sevdiklerini ardında bırakarak girdiği hapishanede beklediği gibi bir yaşam yoktur. İlk zamanlarında oldukça zorlansa da gün geçtikçe hapishaneye ve buradaki ortamına alışmaya başlar. Hapishanenin kendine has bir kültürü vardır. Piper günden güne bu kültürü anlamaya ve benimsemeye başlar. Burada kurduğu dostluklar sayesinde dışarıdaki hayatını ve yaptıklarını sorgulamaya başlar.


8) Escape at Dannemora (2018-) | IMDb: 8.0

hapisahene dizileri

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Oyuncular: Benicio Del Toro, Patricia Arquette, Paul Dano

Hapishane dizileri genel olarak hapishaneden kaçış planları çevresinde dönen dizilerdir. Escape at Dannemora da hapishaneden kaçış planı çevresinde ilerleyen bir dizidir. Hapisten kaçmak mahkumların kendi aralarında yapabilecekleri bir şey değildir. Bir noktada hapishane personelleri de bu planlara dahil edilirler. Richard ve birkaç arkadaşı kaçış için planlarını en ince ayrıntısına kadar hazırlarlar. Bu planı hazırlarken görevlilerden birini de içlerine katmaya çalışırlar. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan bu ekip gerçekten hapishaneden kaçabilecekler mi?


9) Vis a Vis (2015-2019) | IMDb: 8.2

Vis a Vis

Tür: Aksiyon, Dram

Oyuncular: Alba Flores, María Isabel Díaz Lago, Marta Aledo

Macarena Ferreira, patronuna deliler gibi aşıktır. Bir gün zimmetine para geçirmek suçu ile tutuklanır. Ancak Macarena’nın böyle bir paradan haberi yoktur. Tüm suç erkek arkadaşınındır ancak cezayı çeken Macarena olur. 7 yıllık hapis cezası alır. İlk günlerinde hapishane yaşantısı onu oldukça zora sokar. Cruz Del Sur Hapishanesi tabiri caiz ise tam bir kurtlar sofrasıdır. Macarena bu zorlu ortamda hayatta kalabilmek için acımasız olmak zorundadır. Her ne kadar zorlansa da günden güne bu dünyanın bir parçası haline gelir.


10) Prison Break (2005-2017) | IMdb: 8.3

hapisahene dizileri

Tür: Macera, Suç, Dram

Oyuncular: Dominic Purcell, Wenworth Miller, Amaury Nolasco

Prison Break, hapishane dizileri denilince akla gelen ilk dizi olabilir. Yayınlandığı süre boyunca en beğenilen dizilerin başında gelen Prison Break yayından kalktıktan sonra da en çok konuşulan yapımlardan birisidir. Lincoln Vurrows’un üzerine işlemediği bir cinayet yıkılır. Çok büyük bir tuzağın içine düşen Lincoln için zorlu bir süreç başlar. Hüküm giydikten birkaç gün sonra idam edilecek olan Lincoln için her saniyenin önemi vardır. Michael Scofields, abisi Lincoln’ü kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapar ancak yeterli olamaz. Bunun üzerine abisi yerine o hapse girerek abisini kurtarmayı dener. Hapishanede kalıp ölümü bekleyecek değildi elbette. Tarihin gelmiş geçmiş en büyük kaçış planı işte tam da şimdi başlıyor.


11) Locked Up Abroad (2007-) | IMDb: 8.2

Locked Up Abroad

Tür: Belgesel, Dram

Oyuncular: Manuel Villasenor, Jerry Murillo, Tato Alexander

Locked Up Abroad, hapishane dizileri arasında belgesel serisi olarak da geçen bir örnektir. Yurtdışına kaçarken yasadışı işler yapan pek çok insan vardır. Peki, yakalandıklarında başlarına ne geliyor? Bu sorunun cevabını bulacağınız bir belgesel serisi sizi bekliyor. Yurtdışına kaçarken yasadışı işler yapan ve yurtdışına kaçırılan kişilerin yaşamları yüm ayrıntılarıyla anlatılıyor.


12) Prison Playbook (2017-) | IMDb: 8.4

Prison Playbook

Tür: Dram, Komedi

Oyuncular: Park Hae-soo, Jung Kyung-ho, Krystal Jung

Prison Playbook, en beğenilen Kore yapımı hapishane dizileri arasındadır. Kariyer basamaklarında oldukça hızlı ilerleyen genç etrafının gözdesidir. Başarılı bir beyzbol oyuncusu olan genç için hayat normal akışında ilerlerken hiç beklemediği bir olayla karşılaşır. İsmi bir suçla anılır ve hapishaneye girmek zorunda kalır. Bambaşka hayat koşullarında yaşamaya alışık olan bu genç için hapishane oldukça farklı bir deneyimdir. Bilmediği bu hayata alışabilmek için var gücüyle mücadele etmeye başlar.


13) The Night Of (2016-) | IMDb: 8.5

the night of

Tür: Suç, Dram, Gizem

Oyuncular: John Turturro, Riz Ahmed, Bill Camp

New York’ta işlenen bir cinayetin ardından polis teşkilatı tarafından cinayeti işlediği düşünülen kişi tutuklanır. Tutuklamanın ardından mahkemeye çıkmak için bekleyen fail bir avukat ile tanışır. Bu tanışma ile hareketli günler başlar. Avukata kendini anlatmaya başlayan fail ve avukat arasında güçlü bir bağ oluşur. Birlikte amansız bir maceranın içine atlarlar.


14) Making a Murderer (2015-2018) | IMDb: 8.6

making a murderer

Tür: Belgesel, Suç

Oyuncular: Steven Avery, Dolores Avery, Laura Nirider

Çekimleri yaklaşık 10 yıl boyunca süren belgesel serisi olan Making a Murderer, Steven Avery’nin yaşam hikyesini konu alır. Hapishane dizileri arasında en çok ses getiren ve beğenilenlerinden olan dizi bambaşka bir dünyanın kapılarını sizin için aralayacak. Steven Avery, ağabeyi ile birlikte babasının hurdalığında çalışırken hayatı değişir. Sahile giden bir kadın tecavüze uğrar ve darp edilerek yaranılır. Ancak DNA teknolojisi henüz o dönemde yeterince gelişmediği için tecavüzcünün kim olduğu kanıtlanamaz. Ancak ortaya bir suçlu atılmalıdır ve bu kişi Steven Avery olur. Bu suçlama ile hapis cezasına mahkum edilir. 18 yıl boyunca suçsuz yere hapishanede kalan Steven sonunda suçsuz olduğunu kanıtlar. Ancak bu sefer de hakkında bambaşka bir suçtan açılan dava ile karşılaşır.


15) Wentworth (2013-2021) | IMDb: 8.6

hapishane dizileri

Tür: Suç, Dram

Oyuncular: Kate Atkinson, Katrina Milosevic, Robbie Magasiva

Bea Smith, küçük kızını dışarıda bırakıp hapishaneye girmek zorunda kalan bir kadındır. Hem kızından ayrı kalmış olmak hem de hapishanedeki yaşama alışmak Bea’yı oldukça zorlamaktadır. Hapishane dizilerinden alışık olduğumuz hapishane liderliği çekişmeleri pek tabi Wentworth’da da karşımıza çıkıyor. Frankie Doyle ve Jacos Holt, hapishane liderliği için kıyasıya bir mücadelenin içinde olan iki mahkumdur. Bea Smith ise hapishaneye yeni girmiş birisi olarak bu iki grup arasındaki çekişmeyi tam olarak kavrayamadan kendini olayların içerisinde bulur. Hangi liderin peşinden gitmelidir?


16) The Oz (1997-2003) | IMDb: 8.7

hapishane dizileri

Tür: Suç, Dram

Oyuncular: Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen

The Oz, hapishane dizileri arasında yayınlandığı süre boyunca en beğenilen yapımların başında gelir. Her bölüm hangi mahkumun başının derde gireceği henüz bölümün ilk dakikasında sunum yapan bir başka mahkumdan öğrenebilirsiniz. Ancak başının nasıl derde gireceğini neler olduğunu öğrenmenin tek yolu diziyi sonuna kadar izlemektir. Uyuşturucu, kumar ve güç savaşlarının doruklarda yaşandığı bir hapishaneyi uzaktan izlemeye ne dersiniz?


17) Porridge (1974-1977) | IMDb: 8.2

hapishane dizilieri

Tür: Komedi, Suç

Oyuncular: Ronnie Barker, Brian Wilde, Fulton Mackay

Fletcher, hapishaneye girdikten sonra kendine bir amaç belirler. Oldukça sorunsuz bir süreç geçirmek. Hiçbir kavgaya tartışmaya katılmadan 5 yıl geçirecektir. Lenny, Fletcher’in hücre arkadaşıdır ve oldukça saf birisidir. Mr. Mackay ise şeytandan hallice olan hapishane görevlisidir. Hapishanede kendince koyduğu kuralları uygulamaya çalışır. Olaylar espirili bir dille anlatılır.


18) Colditz (1972-1974) | IMDb: 8.4

hapishane dizileri

Tür: Dram, Tarih, Savaş

Oyuncular: David McCallum, Richard Heffer, Paul Chapman

Eski bir yapım olamasına rağmen Colditz, hapishane dizileri arasında hala en çok beğenilen dizilerin başındadır. Senaryosu pek çok gerçek olaydan uyarlanmıştır. Colditz Kalesi’nde yaşamakta olan bir mahkumun içler acısı hayat öyküsü izleyenleri bekliyor. Colditz Kalesi Naziler tarafından yaptırılmış olup yüksek risk taşıyan mahkumların hapsedildiği bir yerdir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/