İçinizi Kıpır Kıpır Edecek Dans Filmleri

Dans filmleri izlerken bazen ekran karşısında oturup sadece izlemeyi değil de eşlik etmeyi isteyebilirsiniz. Dans etmek için müzikaller var evet lakin her sokak başında da oturup müzikal izlemek mümkün olmuyor. Bunun için müzikal tadında olan ve beyaz perdeye taşınan dans filmlerini sizin için bulduk ve bir liste yaptık. İyi seyirler dileriz.


1) Singin’ in the Rain – Yağmur Altında (1952) | IMDb: 8.3dans filmleri

Yönetmen: Stanley Donen, Gene Kelly

Oyuncular: Jean Hagen, Gene Kelly, Debbie Reynolds

Yağmur Altında, dans filmleri arasındaki baş yapıtlardan birisidir. Don Lockwood, yeteneklerini geliştirerek geldiği bu son noktada beyazperdede en çok aranan ve parlayan yıldızlardan biri olmayı başarmıştır. Ulaştığı ve sağlamlaştırdığı yerinde güvenini kıracak kişi ise aktörleri birer birer reddeden Kathy Selden olur. Don, kendisine yapılanların üstesinden elbette gelir ama bu sırada Kathy’e aşık olur. Diğer yandan Lina Lamont da Don’a aşıktır ve onu kendisi için ister. Yalnızca döneminin değil sinemanın önemli eserlerinden biri olan film, aynı zamanda başrollerden de olan Gene Kelly tarafından yönetilmiştir.


2) The Red Shoes – Kırmızı Pabuçlar  (1948) | IMDb: 8.1

dans filmleri

Yönetmen: Michael Powell, Emeric Pressburger

Oyuncular: Anton Walbrook, Marius Goring, Moira Shearer

Tanınmamış genç balerin Vicky Page, halasının verdiği bir partide Lermontov Balesi’nin otoriter impresaryosu Boris Lermontov’la tanıştırılır. Boris, sanatçılarından baleye, kendisine ve mensubu olduğu kuruma mutlak bağlılık ve sadakat ister. Ona göre özel hayat bile baleden sonra gelir. İlk zamanlar Vicky’i çok önemsemez. Sonradan onun eşsiz yeteneğinin farkına varır ve yeni yazılan “Kırmızı Pabuçlar” adlı balede başrol oynamasını ister. Ancak Vicky’nin kompozitör Julian’a aşık olması Boris’i çileden çıkarır.


3) And Then We Danced – Ve Sonra Dans Ettik (2019) | IMDb: 7.7

dans filmleri

Yönetmen: Levan Akin

Oyuncular: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakhiskvili

Film, kendini keşfetme çabası içindeki bir genci konu alıyor. Çocukluğundan itibaren dansa ilgili olan Merab, bir Gürcü topluluğuyla çalışır. Tutkusu olan dans sayesinde hayatındaki sorunlardan uzaklaşmak istediği için, en iyisi olabilmek adına usanmadan çalışır. Ancak hayatı, gruba katılan yeni dansçı yüzünden bambaşka bir hal almak üzeredir.

Yeni üye Irakli’yi başta kendine bir rakip olarak gören Merab, zamanla kendi içinde bir duygu değişimi hisseder. Irakli’ye beslediği bu yeni duygularla birlikte kendisini ve bedenini tanımaya başladığı bir döneme girer. Vizyona girmeden önce de girdikten sonra da Gürcistan’ın aşırı sağcı kesimi tarafından şiddetle kınanan bu film, mutlaka listelerde bulunması gerekenlerden….


4) Black Swan – Siyah Kuğu (2010) | IMDb: 8.0 

dans filmleri

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Dans filmleri denince akla gelen ilk filmlerden olan Siyah Kuğu balerin Nina’nın hikayesini konu alır. Genç ve yetenekli balerin Nina, eski bir balerin olan ve dans konusundaki hırsını kendisine de aktarmış olan annesiyle birlikte New York’ta yaşar. Hayatı baleden ibarettir. Yönetmen Thomas Leroy, Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmek istediğine karar verir. Zarif ve masum Beyaz Kuğu’yla şehvetin ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda hayata geçirebilecek birini arar. Bunun için ilk tercihi Nina olur.

Rolü almak için varıyla yoğuyla çalışan Nina’nın karşısında güçlü bir rakip bulunur. Beyaz Kuğu rolü için harikalar yaratsa da Siyah Kuğu’da istediği performansı veremez. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu için iyi bir performans sergiler. Lily ve Nina’nın rekabeti zaman geçtikçe güzel bir dostluğa dönüşür. Fakat Nina bu süreçte aynı zamanda hayatının mahvolmasına sebep olacak karanlık tarafıyla da yüzleşir.


5) La La Land – Aşıklar Şehri (2016) | IMDb: 8.0

dans filmleri

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend

Son zamanların en beğenilen dans filmleri arasında yer alır La La Land. Sebastian ve Mia’nın yolları kalabalık ve sıkışık Los Angeles trafiğinde kesişir. Her ikisi de sanat tutkunu olan iki insanın hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlediği bir yol vardır. Sebastian’ın geleneksel caz müzikleri çaldığı bir kulüp açma hayali, Mia’nın da girdiği milyonlarca seçmelerin birinden kabul alıp oyuncu olma hayali vardır. Bu iki kişinin birbirine karşı olan hisleri değişmeye başladığında hayatları da değişime uğrayacaktır. Çünkü yakınlaştıkça ortaya çıkan manzara, onları yavaş yavaş hayallerinden uzaklaştırmaya başlar.


6) Billy Elliot (2000) | IMDb: 7.7

Billy Elliot

Yönetmen: Stephen Daldry

Oyuncular: Jamie Bell, Julie Walters, Gary Lewis

Billy Elliot, 1984 yılı İngiltere’sinde, madencilerin çalıştırılma koşulları nedeniyle uyguladığı greve katılan 11 yaşındaki küçük bir çocuktur. Billy her zaman bir yetişkin gibi karar almaya çalışır. Bundan dolayı bir gün yaptığı boks sporunu bırakıp bale yapmak istediğini ailesine açıklar. Fakat ailesi buna karşı çıkar. Karşı çıkanlar olduğu gibi destekleyenler de olur. 3 dalda Oscar adaylığı bulunan film aynı zamanda Jamie Bell ve Julie Walters’a BAFTA ödülleri de kazandırdı.


7) West Side Story – Batı Yakasının Hikayesi (1961) | IMDb: 7.5

West Side Story

Yönetmen: Robert Wise, Jerome Robbins

Oyuncular: Natalie Wood, Richard Beymer, George Chakiris

Dans filmleri ve müzikal film türünde başı çeken ve kült bir film olan Batı Yakasının Hikayesi, müthiş şarkılar, başarılı kareografiler ve trajediye sahip bir film. Birbirine düşman olan iki sokak çetesi Köpekbalıkları ve Jetler ve bu karşı çetelerde bulunan bir kız ve bir erkeğin aşkları ve kavuşamama hikayelerini izliyoruz. Bu yönüyle adeta modern bir Romeo ve Juliet uyarlamasının müzikal hale getirilmiş versiyonunu izliyoruz diyebiliriz!


8) Grease (1978) | IMDb: 7.2

Grease

Yönetmen: Randal Kleiser

Oyuncular: John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing

Sandy ve Danny efsanevi bir yaz aşkı yaşar. Ancak yaz eninde sonunda biter ve bu ikili ayrılıp okullarına döner. Danny okula döndüğü ilk günde mensubu olduğu deri ceketli bir çetenin başına döner. Döndüğü günden itibaren sürekli yazın geçirdiği güzel günlerden bahsedip durur. Bilmediği şeyse Sandy’nin de aynı gruba kaydolmuş olmasıdır. Üstelik bu ikili birbirine düşman farklı gruplarda yer almaktadır. Mükemmel şarkılar ve danslarla dolu bu müzikali izlediğinizde hiç unutamayacak ve hep o ilk gün hissettiğiniz heyecanla izlemek isteyeceksiniz!


9) Dirty Dancing – İlk Aşk, İlk Dans (1987) | IMDb: 7.0

dans filmleri

Yönetmen: Emile Ardolino

Oyuncular: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Jerry Orbach

Bir yaz kampında dans eğitmenliği yapan Johnny Castle, işten arta kalan zamanlarında arkadaşlarıyla efsanevi dans partileri verir. Bu partilerden birine yanlışlıkla giren misafirlerden biri olan Baby, Johnny’e aşık olur. Belirli sebeplerle dans partnerini kaybeden ve bir gösteri için partnere ihtiyacı olan Johnny’nin yardımına Baby koşar. İkili, başlarda anlaşamaz ve daha sonra da ikisi için konulan yasaklar sebebiyle bir türlü kavuşamaz. Fakat gösteri günü gelir ve Johnny Baby’le günü kurtarır. 80’li yıllara damga vuran yapım, 1988’de en iyi şarkı dalında Oscar ödülünü The Time of My Life şarkısıyla kazandı.


10) Footloose – Yasak Dans (1984) | IMDb: 6.6

dans filmleri

Yönetmen: Craig Brewer

Oyuncular: Kevin Bacon, Sarah Jessica Parker, Lori Singer

Küçük bir kasaba olan Bomont’taki akrabalarının yanına gelen Ren, ufak çaplı bir kültür şoku yaşar. Birkaç yıl önce kasabadaki beş genç, gece dışarıda takıldıktan sonra bir kazada ölür. Oradaki topluluğu oldukça sarsan bu kaza sonrası konsey üyeleri ve Rahip Shaw, gürültülü müzik ve dansı yasaklar. Bu durumu değiştirmek isteyen Ren yasağa karşı çıkıp kasabayı yeniden canlandırır. Bunu yaparken de rahibin kızı Ariel’e aşık olur.


11) Step Up – Sokak Dansı (2006) | IMDb: 6.5

dans filmleri

Yönetmen: Anne Fletcher

Oyuncular: Channing Tatum, Jenna Dewan, Rachel Grriffiths

Yaşadığımız kötü olaylar, bazen hayatta aşmak istediğimiz engellerin araçlarıdır. Asi ruhlu bir adamın kanunla başını derde sokması, bir zaman sonra dolaylı yollardan onu amacına kadar taşır. Tyler dansı çok seven biridir ve bir süre önce kamu hizmeti vermek üzere Baltimore sanat okuluna gönderilir. Burada Nora adında oldukça yetenekli bir öğrenciyle tanışır. Harika bir dansçı olan Nora ile yollarının kesişmesi her ikisinin hayatında da umutların yeşermesine sebep olur. Filmin yönetmeni Anne Fletcher aynı zaman da koreograftır. Film daha sonra serileşmiştir ve toplamda 6 adet film bulunur.


12) Chicago (2002) | IMDb: 7.2

dans filmleri

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Queen Latifah, Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones

1929 yılında Chicago’da bir hapishanedeyiz. Biri kocasını öldürmekten diğeri de sevgilisinin ölümüne sebebiyet vermekten suçlu iki kadın… Kısa süre sonra düştükleri bu mahkumiyetten kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar. Bunun için bir avukat tutarlar. Bu avukatta cinayet davalarından kazandığı ünle çevrelerinin en ünlü yüzlerinden biri olacaktır. Efsane müzikal yaratıcısı Bob Fosse’un müzikalinden uyarlanan film, bu türdeki en yaratıcı ve en sevilen örneklerden biri olmayı başarmış durumda!


13) Mouling Rouge – Kırmızı Değirmen (2001) | IMDb: 7.6

dans filmleri

Yönetmen: Baz Luhrmann

Oyuncular: Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo

Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un başrollerini paylaştığı dans filmleri arasında en beğenilenlerden birisi olan Kırmızı Değirmen seyirciden tam not aldı. Yetenekli şair Christian, müdavimi olduğu gece kulübü Moulin rouge’da çalışan dansçılardan birine sırılsıklam aşık olur. Fakat bu aşkın ortasında büyük bir engel vardır. Oldukça kıskanç biri olan bir Dük de aynı kişiye aşıktır. Bunun sonucu olarak müzikal tonlara çalan bir düello başlamak üzeredir. Belli olan şey şudur ki, iyi olan kazanır! Yönetmen Baz Luhrmann filmde düşüncesini açıkça belli eder; acısız aşk yoktur. Çünkü Christian Dük’e dansçı Satine’nin onu sevmediğini söyler ve sevgilisini kaybeder.


14) Suspiria (2018) | IMDb: 6.7

dans filmleri

Yönetmen: Luca Guadagnino

Oyuncular: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth

1977 yılında çekilen aynı adlı filmin yeniden uyarlanmış halidir. Berlin’de geçen hikayede Amerikalı genç kadın Susie Bannion, ünlü dans okulu Markos Tanz Company’e katılır. Susie’nin okula geldiği sıralarda okulun bir başka üyesi Jessica gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Devrimci sanat yönetmeni Madame Blanc’ın eşliğinde büyük ilerleme kaydeden Susie aynı zamanda kendine Sara isimli birini de arkadaş edinir. Zaman ilerledikçe bu iki arkadaş öğrencisi oldukları bu prestijli okulun karanlık bir sır sakladığından şüphelenmeye başlar.


15) Flashdance (1983) | IMDb: 6.2

Flashdance

Yönetmen: Adrian Lyne

Oyuncular: Jennifer Beals, Michael Nouri, Belinda Bauer

Alex köpeğiyle birlikte Pittsburg’ta yaşayan 18 yaşında bir genç kızdır. Gündüzleri bir inşaat şirketinde kaynakçı olarak çalışırken geceleri Maxby’s isimli kulüpte dansçı olarak çalışır. En büyük hayali de profesyonel bir dansçı olmaktır. Fakat bu alanda hiçbir eğitimi bulunmaz. Bu onu durdurmayacak ve ailesi olmayan bu genç kız arkadaşlarının verdiği destekler ve kendi inancıyla büyük başarılar elde etmeye odaklanacaktır. Vizyona girdiği yıl müzikleriyle büyük ses getiren ve bu alanda Oscar almayı başaran film, eleştirmenlerden yetersiz puan almıştır. Buna rağmen geniş bir izleyici kitlesi tarafından çok sevilmiştir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/