Wes Anderson Filmleri: Simetrik Filmlerin Sıra Dışı Yönetmeni

wes anderson filmleri


Wes Anderson, kendine has tarzıyla ve filmleriyle yakın dönem Hollywood sinemasının nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden biri. Yarattığı karakterler ve evrenler, anlattığı hikâyeler ve filmin türü ne olursa olsun kullandığı simetrik çekim tarzı, onu sinema tarihinin apayrı bir köşesine koyuyor.

Biz de Hollywood sinemasının en renkli ve sıra dışı yönetmenlerinden biri olan Wes Anderson’ın filmlerini sizler için derledik.


1. Bottle Rocket (1996) | IMDb: 7.0

bottle rocket Wes Anderson

Yönetmenin filmografisindeki ilk filmi olan Bottle Rocket, akıl hastanesinden taburcu olan Anthony ve arkadaşlarının hikâyesini anlatıyor. Taburcu olduktan sonra boşluğa düşen ve ne yapacağını bilmeyen Anthony, tıpkı kendisi gibi olan arkadaşı Dignan ile yaşamaya başlar. Dignan, hayal dünyası çok geniş olan bir karakterdir. Yine bir gün hayal dünyasında bir suç şebekesi yaratır ve bu şebekenin lideri olur. Anthony’yi de bu hayale inandıran Dignan, komşuları Bob’u da ikna eder ve üç kafadar birlikte bir suç işlerler.

Oyuncular: Owen Wilson, Luke Wilson, Andrew Wilson, Lumi Cavazos, Robert Musgrave

Tür: Komedi, Suç, Dram


2. Rushmore – Çılgın Liseliler (1998) | IMDb: 7.7

rushmore Wes Anderson

Max Fischer, okul gazetesinde editörlük yapan, okuldaki pek çok kulüpte aktif görev alan bir öğrencidir. Ancak derslerinde hiç başarılı değildir. Bu yüzden de Oxford’a yaptığı başvuru reddedilir. Bu ret cevabının ardından eğitim hayatına dair karamsar bir ruh hâline giren Fischer, bu yetmezmiş gibi bir de öğretmenine aşık olur.  Onun için hayat artık çok daha zordur.

Oyuncular: Jason Schwartzman, Bill Murray, Olivia Williams, Luke Wilson, Andrew Wilson

Tür: Komedi, Dram, Romantik


3. The Royal Tenenbaums – Tenenbaum Ailesi (2001) | IMDb: 7.6

the royal tenenbaums Wes Anderson

Royal ve Etheline Tenenbaum, ayrı yaşayan, 3 çocuklu bir çifttir. Çiftin çocukları Margot, Richie ve Chas ise birer dahidir. Margot, oyun yazarlığı yapmaktadır ve daha dokuzuncu sınıftayken 50 bin dolar değerindeki Braverman Ödülü’nü kazanmıştır. Richie, ulusal tenis turnuvalarında uzun yıllar şampiyonluklar kazanmıştır. Chas de emlak alanında kendini kanıtlamış iyi bir finans uzmanıdır. Ancak tüm bu başarılar çok eskide kalmıştır. Ailedeki herkes, özellikle de baba Royal Tenenbaum, yaptığı hatalarla aileyi felaketlere sürüklemiştir. Ailenin tüm üyeleri bir şekilde hayatlarına devam ederken bir gün Royal Tenanbaum ölümcül bir hastalığa yakalanır. Bu yüzden de ölmeden önceki zamanını ailesiyle geçirmek ister. Tenenbaums ailesi, onca yıl sonra yeniden bir araya gelir ve trajikomik olaylar yaşanmaya başlar.

Oyuncular: Gene Hackman, Gwyneth Paltrow, Luke Wilson, Anjelica Huston, Ben Stiller, Owen Wilson, Bill Murray

Tür: Komedi, Dram


4. The Life Aquatic with Steve Zissou – Steve Zissou ile Suda Yaşam (2004) | IMDb: 7.3

The Life Aquatic with Steve Zissou

Steve Zissou, dünyayı dolaşan bir okyanus bilimci ve su altı kâşifidir. Kariyeri boyunca pek çok belgesele imza atan Zissou, yine bir belgesel çekerken ortağı, köpek balığı tarafından öldürülür. Bir yandan ortağını kaybetmenin üzüntüsünü yaşaması diğer yandan da eski parlak günlerini geride bıraktığını düşünmesi yetmezmiş gibi bir de yıllar önce kaybolan oğlu olduğunu iddia eden biri çıkagelir. Tüm bu kafa karışıklığının ve buhranın içinde Zissou, ortağının intikamını almak için onu kaybettiği yere gitmeye karar verir. Karısını, hayat hikâyesini yazan gazeteci Jane’i ve oğlu olduğunu iddia eden Ned’i de yanına alır. Ekip, kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın içinde bulurlar.

Oyuncular: Bill Murray, Owen Wilson, Cate Blanchett, Anjelica Huston

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Romantik, Dram


5. The Darjeeling Limited – Küs Kardeşler Limited Şirketi (2007) | IMDb: 7.2

The Darjeeling Limited

Karakter olarak birbirine hiç benzemeyen üç kardeşin Hindistan’a doğru çıktıkları tren yolculuğuna şahit oluyoruz. Yolculuğun sebebi ise babalarının ölmesi. Kardeşler, yolculukları boyunca hem birbirleriyle yüzleşeceklerdir hem de her biri kendi içsel yolculuğuna çıkacaktır. Yolculuk boyunca başlarına gelecek olaylar ise tam da Wes Anderson tarzı bir kara mizahla izleyicilere aktarılıyor.

Oyuncular: Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman, Bill Murray, Anjelica Huston, Irrfan Khan, Amara Karan

Tür: Macera, Komedi, Dram


6. Fantastic Mr. Fox – Yaman Tilki (2009) | IMDb: 7.9

Fantastic Mr. Fox

Wes Anderson, bu filminde bizleri stop motion tekniğini kullanarak çektiği animasyon dünyasına götürüyor. Fantastic Mr. Fox, aynı isimli bir tilkinin hikâyesini anlatıyor. Ailesinin karnını doyurmak için her akşam üç farklı zengin çiftçiden hindi, tavuk ve ördek çalan Mr. Fox, bir gün yakalanır. Çiftçiler zaten evvelden beri çok sinirlidir ve bir şekilde bu hırsız tilkiyi yakalayıp öldürmek istemektedirler. Ellerine fırsat geçmiştir geçmesine fakat Mr. Fox, hiç de hafife alınmayacak kıvrak bir zekaya sahiptir. Çiftçilerin onu hapsettiği yerden kaçma çalışmalarına çoktan başlamıştır bile.

Seslendirenler: George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman, Bill Murray, Owen Wilson, Wes Anderson, Adrien Brody

Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Suç, Dram, Aile


7. Moonrise Kingdom – Yükselen Ay Krallığı (2012) | IMDb: 7.8

Moonrise Kingdom Wes Anderson filmleri

Yönetmenin The Royal Tenenbaums ile birlikte başyapıtlarından biri olarak kabul edilen film, bizleri bir izci kampına götürüyor. Küçük bir kasabadaki izci kampında birbirine aşık olup, kamptan kaçan iki çocuğu bulmak için hem kamp ekibi hem de kasaba halkı seferber olur. Çocukların ve yetişkinlerin dünyasına çarpıcı bir bakış açısıyla yaklaşan film, sıcak ve samimi kavramlarının tam karşılığı niteliğinde.

Oyuncular: Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, Tilda Swinton, Jared Gilman, Kara Hayward, Jason Schwartzman

Tür: Komedi, Dram, Romantik


8. The Grand Budapest Hotel – Büyük Budapeşte Oteli (2014) | IMDb: 8.1

The Grand Budapest Hotel

Film, 20. yüzyılın başlarında, Zubrowka isimli hayali bir şehirde yer alan Büyük Budapeşte Oteli’nde geçiyor. Otelin işleyişinden sorumlu Gustave, işini profesyonellik çerçevesinde yürüten biridir. Otelde yeni işe başlayan bellboy Zero ile çok iyi anlaşmaktadırlar. Hem otele dair sırlarını hem de kişisel problemlerini birbirleriyle paylaşan bu iki arkadaş, Gustave’ın sevgilisi Madame D. ölünce, cenazeye gitmek üzere birlikte yola çıkarlar. Madame D. yaşlı bir asilzadedir ve arkasında yüklü bir miras bırakır. Gustave ve Zero tam da miras bölüşümünün yapıldığı anda eve girerler. Madame D., paha biçilmez bir Rönesans tablosunu Gustave’a bırakmıştır. Hem Gustave, hem Zero, hem de Madame D.’nin ailesi büyük bir şaşkınlık içindedir. Gustave ve Zero, kendilerini bir anda maceradan maceraya koşarken bulacaktır.

Oyuncular: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Saoirse Ronan, Lea Seydoux, Tilda Swinton, Owen Wilson

Tür: Macera, Komedi, Suç


9. Isle of Dogs – Köpek Adası (2018) | IMDb: 7.9

Isle of Dogs

Wes Anderson, stop motion tekniğini kullandığı bir diğer animasyon filmi olan Isle of Dogs ile seyircileri bu sefer de yakın gelecekteki Japonya’da götürüyor. Megasaki adındaki şehirde köpek gribi ortaya çıkar. Bunun üzerine şehir yönetimi, şehirdeki bütün köpekleri toplayarak bir adaya götürür ve burada karantinaya alır. Karantinaya alınan köpekler arasında 12 yaşındaki Atari Kobayashi’nin köpeği Spots da vardır. Atari, Spots’u bulmak için uçağına binip adaya gider. Adaya geldiğinde adadaki diğer köpekler organize olarak ona yardım etmeye karar verirler. Atari ve adadaki köpekler, yetkililere yakalanmadan Spots’u bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

Seslendirenler: Bryan Cranston, Liev Schreiber, Edward Norton, Koyu Rankin, Bill Murray, Greta Gerwig, Frances McDormand, Scarlett Johansson, Harvey Keitel, Tilda Swinton, Anjelica Huston

Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Dram, Fantastik, Bilim Kurgu


10. The French Dispatch (2021) | IMDb: 7.2

The French Dispatch

Wes Anderson’ın büyük merakla beklenen son filmi olan The French Dispatch, Paris’teki bir Amerikan gazete bürosunda çalışan gazetecilerin başından geçen olayları anlatıyor. Filmin en dikkat çeken özelliği, tüm bu olayların, filme de adını veren The French Dispatch dergisinde bir aşk mektubu şeklinde yayımlanması. Wes Anderson, bir kez daha zengin oyuncu kadrosu ve kendine has anlatım ve çekim tarzıyla seyirciyi heyecanlandırıyor.

Oyuncular: Owen Wilson, Elisabeth Moss, Timothée Chalamet, Saoirse Ronan, Bill Murray, Lea Seydoux, Tilda Swinton, Frances McDormand, Edward Norton, Benicio Del Toro, Christoph Waltz, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jason Schwartzman, Anjelica Huston

Tür: Komedi, Dram, Romantik


Ters Köşe Filmler

Quentin Tarantino Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/