Quentin Tarantino Filmleri: Sinemanın Aykırı Yönetmeni

Quentin Tarantino filmleri ile popüler Amerikan sineması ya da Hollywood sineması da diyebileceğimiz sinema kültürü ve tarihi içinde son 30 yılın en aykırı yönetmenlerinden biri kabul ediliyor. Kanın ve vahşetin eksik olmadığı filmleri, popülist kültüre olan karşı duruşu ve gerek hikâyeleri gerek de yönetmenlik tarzıyla kendine has bir isim olan Quentin Tarantino’nun filmlerini yakından tanıyalım.


1) My Best Friend’s Birthday – En İyi Arkadaşımın Doğum Günü (1987) | IMDb: 5.6

Tür: Komedi

Oyuncular: Craig Hamann, Quentin Tarantino, Crystal Shaw

Quentin Tarantino’nun sinema kariyerinde yönettiği ilk filmdir. Orijinal versiyonu 70 dakika olan film, çıkan bir yangında yanmış ve sadece 35 dakikalık bir bölümü kurtarılabilmiştir. O yüzden, filme dair net bir bilgi olmamakla birlikte, bugün de filmin sadece kurtarılan o 35 dakikalık bölümüne erişebiliyoruz.

Konu: Mickey Burnett adındaki karakter, doğum gününde kız arkadaşı tarafından terk edilir. Arkadaşı Clarence de Mickey’i teselli etmek ve ona acısını unutturmak için bir sürpriz hazırlar. Bu sürpriz, Mickey’e unutulmaz bir doğum günü yaşatır.


2) Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri (1992) | IMDb: 8.3

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

Kronolojik sıraya bakıldığında yönetmenin ilk filmi yukarıda bahsettiğimiz My Best Friend’s Birthday olsa da film yandığı için Rezervuar Köpekleri, Quentin Tarantino filmleri arasında ilk filmi kabul ediliyor. O dönemin sinema tarzına tamamen aykırı olan film, bugün bile sinema tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle hemen her sahnesinde bulunun kan ve şiddet sahneleri, bir yandan anlamsız diğer yandan komik diyaloglar, yine o dönem için benzerine çok rastlanmayan karmaşık anlatım, Rezervuar Köpekleri’ni yönetmenin sinema anlayışını en iyi yansıtan filmlerden biri yapıyor.

Konu: Bir elmas mağazasını soymak için büyük bir ekip kuran Joe Cabot, ekibin adını Rezervuar Köpekleri koyar. Ekipte kimse kimsenin ismini bilmez. Bunun yerine herkes kendine bir renk seçer ve ekip üyeleri birbirlerine bu renklerle seslenir. İlk bakışta her biri işinde profesyonel, oldukça kusursuz bir ekip gibi gözükür. Soygun planları hazırlanır, tüm detaylar konuşulur. Ancak hesaba katılmayan bir durum ortaya çıkar: Ekibin içinde bir polis, yani köstebek vardır.

Elmas mağazasına geldiklerinde tuzağa düşen ekip, köstebeğin kim olduğunu ilk başta anlamaz. O yüzden de herkes birbirinden şüphelenir. Silahlar çekilir, çatışma başlar, ortalık bir anda kan gölüne döner. Ekibin bir kısmı çatışmadan kurtularak bir depoya sığınır ve hesaplaşma, depo içinde devam eder.


3) Pulp Fiction – Ucuz Roman (1994) | IMDb: 8.9

Tür: Suç, Drama

Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

En İyi Film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve bu adaylıklar arasından En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı kazanmıştır. Bununla birlikte 1994 yılındaki Cannes Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü almıştır. Pulp Fiction, pek çokları tarafından Qunetin Tarantino filmleri arasında en iyi film olarak kabul edilmekle birlikte sinema tarihinin kült filmleri arasında gösterilir. IMDb’nin tüm zamanların en iyi filmleri listesinde 8.9 puan alan Pulp Fiction filmi 8. sırada yer alır.

Konu: Birbirlerini çok seven çılgın ve soyguncu aşıklar Ringo ve Yolanda, her zaman yaptıklarından farklı olarak daha farklı bir soygun gerçekleştirmek isterler. Jules ve Vincent profesyonel tetikçidirler ve patronları olan Marsellus Wallace’ı dolandıran kişileri öldürmekle görevlendirilirler. Patron Marsellus ise boksör Butch ile bir şike anlaşması yapmıştır. Ancak Butch, bu şikeyi kendine yediremez ve maç esnasında anlaşmayı bozar.

Ardından da kaçma planı yapar. Bu arada profesyonel tetikçilerden biri olan Vincent, patronu Marsellus Wallace’ın karısı Mia ile patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçirmek zorundadır. Patronunun Vincent’tan tek isteği, o Florida’da işlerini hallederken Mia’yı dışarı çıkarıp eğlendirmektir. Gel gelelim, karakterlerden hiçbirinin işi yolunda gitmez ve her biri içinden çıkılamayacak olaylarla yüzleşmek zorunda kalır.


4) Jackie Brown (1997) | IMDb: 7.5

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster

Amerikalı romancı ve aynı zamanda senaryo yazarı olan Elmore Leonard’ın Rum Punch isimli romanından ve 70’li yıllarda yayınlanan Foxy Brown’dan esinlenerek yaratılmıştır. Tarantino filmografisinde diğer filmlere kıyasla her ne kadar arka planda kalmış gibi gözükse de yönetmenin tarzını en iyi yansıtan filmlerden biridir.

Konu: Oldukça sıradan ve küçük bir havayolu firmasında hostes olarak çalışan Jackie Brown, çok yakın zamanda emekli olacaktır. Ancak paraya ihtiyacı olduğu için Ordell adındaki Amerikalı bir silah kaçakçısına yardım eder. Jackie Brown, Ordell için Meksika’dan Amerika’ya para kaçırır. Kaçakçılığı yaptığı esnada polis tarafından deşifre edildiği yetmiyormuş gibi bir süre sonra Ordell de onu suçlu bulur; çünkü ortada kaybolan yarım milyon dolar vardır. Bu parayı elde edebilmek adına hem Ordell hem de Jackie Brown arasında bir mücadele başlar.


5) Kill Bill: Vol. 1 (2003) | IMDb: 8.1

Tür: Aksiyon, Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Uma Thurman, Lucy Liu, David Carradine

Quentin Tarantino filmleri arasında başyapıtlarından biri olarak kabul edilen serinin ilk filmi olan Kill Bill: Vol. 1, sinema tarihinin en ikonik başrol karakterlerinden birini de barındırıyor. Uma Thurman’ın hayat verdiği “The Bride” yani “Gelin” karakteri, özellikle kıyafetleriyle ve ayakkabılarıyla bir dönemin modasına bile yön vermişti. Film, aynı zamanda Uzak Doğu dövüş sanatlarından ve filmlerinden izler taşımasıyla da dikkat çekiyor.

Konu: Her biri olağanüstü yeteneklere sahip kadınlardan oluşan bir ölüm çetesi, yıllar boyu pek çok suikast düzenlemiştir. Bill adındaki karakter tarafından yönetilen çetede yer alan Gelin, bir gün bir arabanın içinde hissiz şekilde uyanır. Tam da düğün gününde kendisine yapılan ihanetleri ve kötülükleri tek tek hatırlamaya başlar. Başta Bill olmak üzere çetedeki eski arkadaşlarından intikam almak için yanıp tutuşan Gelin, uzun, kanlı ve şiddet dolu bir yolculuğa çıkacaktır.


6) Kill Bill: Vol. 2 (2004) | IMDb: 8.0

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen

Serinin devam filmi olan Kill Bill: Vol. 2, seyirciyi bir kez daha intikam, aşk, ihanet, kan ve şiddet çemberinin içine alarak muazzam bir deneyim yaşatıyor. Uzak Doğu dövüş sanatlarının ilk filme kıyasla daha da baskın olması, filmi estetik açıdan da başka bir noktaya taşıyor.

Konu: İlk filmden bir yıl sonra yayınlanan devam filminde Gelin, yarım kalan planlarını tamamlamak üzere yeniden işe koyuluyor. Bill başta olmak üzere listesindeki bazı kişileri henüz öldüremeyen karakter, komadan çıktıktan sonra gücünü toplayıp yeni bir plan yapıyor. İntikam hikâyesinin haricinde Gelin’in Bill ile olan ilişkisine dair detayları da öğrendiğimiz filmde, aynı zamanda Gelin’in neden intikam ateşiyle yanıp tutuştuğuna dair geçmiş olaylar da açığa çıkıyor.


7) Death Proof – Ölüm Geçirmez (2007) | IMDb: 7.0

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Oyuncular: Kurt Russell, Zoe Bell, Rosario Dawson

Death Proof, tıpkı Jackie Brown gibi yönetmenin filmografisinde arka planda kalan bir diğer film. Oysaki Tarantino, bu filmle 1970’lerin Grindhouse adı verilen sinemalarına saygı duruşunda bulunmak istemiştir. Dönemin slasher ve seri katil filmleri başta olmak üzere B filmleri, porno filmler, karate filmleri gibi filmler, ikinci sınıf sinema olarak görülen Grindhouse sinemalarda arka arkaya yayınlanırdı. Tarantino da hem o döneme bir saygı duruşunda bulunarak hem de yine o filmlerden esinlenerek yarattığı Death Proof’u filmografisine ekler.

Konu: Mike adındaki bir dublör, arabasının içine özel bir mekanizma yapar. Death Proof (Ölüm Geçirmez) adını verdiği bu mekanizma sayesinde araba tüm trafik kazalarından hasarsız bir şekilde çıkar. Mike da bu özelliği kullanarak gözüne kestirdiği genç kadınlara saldırılar düzenler ve kısa sürede acımasız bir seri katile dönüşür. Ancak günlerden bir gün, barda 4 kadınla tanışır. Yeni hedefi bu 4 kadındır. Her zamanki gibi kadınları öldürme planı yapan Mike, kadınların kim olduğundan habersizdir ve her zamankinden farklı olarak büyük bir belanın içine girer.


8) Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009) | IMDb: 8.3

Tür: Macera, Dram, Savaş

Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Melanie Laurent

Quentin Tarantino filmleri arasında en unutulmaz filmlerin başında gelir. İtalyan asıllı yönetmen Enzo Girolami Castellari’nin 1978 yılında yayınlanan Quel Maledetto Treno Blindato (Fedailer Alayı) filminden ilham alan yapım, 2. Dünya Savaşı’nda geçiyor. Benzeri 2. Dünya Savaşı filmlerine kıyasla o dönemde yaşanan olaylara ve karakterlere getirdiği özgün yorumla tam bir Tarantino filmi.

En İyi Film de dahil olmak üzere 8 farklı Oscar adaylığı bulunuyor. Ancak filmin parlayan ismi Christoph Waltz oluyor. Hans Landa rolünü canlandıran Christoph Waltz, Oscar, BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Cannes Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Konu: Hikâye, 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgali altındaki Fransa’da geçiyor. Albay Hans Landa’nın başında olduğu bir grup Alman asker tarafından ailesi katledilen Shosanna, Almanlar’dan intikam almak için Paris’e gider ve burada yeni bir kimlik edinip, bir sinema işletmeye başlar. Diğer tarafta ise Naziler’i öldürmekle görevli bir ekip kuran Yahudi Teğmen Aldo Raine ve onun Soysuzlar Çetesi vardır. Shosanna, Soysuzlar Çetesi ve Albay Hans Landa’nın yolları, Shosanna’nın işlettiği sinema salonunda kesişir.


9) Django Unchained – Zincirsiz (2012) | IMDb: 8.4

Tür: Dram, Western

Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio

Tarantino’nun Western hayranlığını gözler önüne seren ve Spagetti Western olarak adlandırılan türün bir örneği olan film, Quentin Tarantino filmleri arasında en yüksek hasılatı elde eden film olma özelliğini taşıyor. Tarantino bu filmle Oscar, BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Senaryo Ödülü’ünü kazanmıştır. Bununla birlikte Inglourious Basterds filmindeki rolüyle ödülden ödüle koşan Christoph Waltz, bu filmde de Oscar, BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Konu: Dönemin Amerikasında geçen film, siyahi köle Django ile Alman asıllı ödül avcısı Doktor King Schultz’un hikâyesini anlatıyor. Django, eski efendisi olan kişiyi ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşma, Django’nun Brittle kardeşleri Schultz’a getirmesini ve bunun karşılığı olarak özgür kalmasını kapsar. Hem Django hem de Schultz verdiği sözü tutar fakat birbirlerinden ayrılmazlar.

Birlikte güneye doğru yolculuk ederek aranan suçluların peşine düşerler. Yolculuk boyunca Schultz, Django’ya bir avcı olmayı öğretir. Django’nun ise tek bir amacı vardır, o da köle ticaretine kaptırdığı eşi Broomhilda’yı bularak onu kurtarmak. İkilinin yolu bu hedef doğrultusunda Candyland isimli bir çiftliğe düşer ve çiftliğin sahibi Calvin Candie ile aralarında sürpriz olaylar gelişir.


10) The Hateful Eight – Nefret Sekizlisi (2015) | IMDb: 7.8

Tür: Suç, Dram, Gizem, Gerilim, Western

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh

Film, Quentin Tarantino filmleri arasında en sansasyonel olan filmlerin başında gelir. Çünkü filmin senaryosu çekimler henüz başlamadan sızdırıldı. Tarantino da bu yüzden filmi iptal etmeye karar verdi. Ancak daha sonra, Tarantino senaryonun tamamını yayınladı ve ardından da filmin çekimlerine başladı. Film, Django Unchained ile birlikte Tarantino’nun filmografisindeki bir diğer Western filmi olma özelliğini taşıyor.

Konu: Amerika’daki İç Savaş bittikten bir süre sonra, 8 kişilik bir grubun Red Rock’a yaptıkları yolculuk anlatılıyor. İçinde cellat John Ruth ve kaçak Daisy Domergue’in bulunduğu bir posta arabası, oldukça sert kış koşulları altında ilerlerken Wyoming’den geçer. Ruth, Domergue’i adalete teslim etmek için Red Rock’a götürmektedir. Yolda iki yabancıyla karşılaşan ve onları arabasına alan iki karakter, tipide yollarını kaybedince bir konaklama yerine sığınırlar. Ancak burada konaklama yerinin sahibi değil, hiç tanımadıkları 4 kişi vardır. Bu 8 kişi arasında başlayan diyalog, kimsenin tahmin edemeyeceği bir noktaya varır.


11) Once Upon a Time in Hollywood – Bir Zamanlar Hollywood’da (2019) | IMDb: 7.6

Tür: Komedi, Dram

Oyuncular: Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie

Film, yönetmenin filmografisindeki son film olma özelliğini taşıyor. Bunun yanı sıra 1960’lardaki Charles Manson cinayetlerini konu alması, filmi ayrıca dikkat çekici kılıyor. Filmin bir diğer önemli özelliği de, Brad Pitt’in kariyerindeki ilk Oscar ödülünü kazanması. Yıldız aktör, canlandırdığı Cliff Booth rolüyle Oscar Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Konu: Film, bir yandan birçok dizide oynamış bir TV aktörünün film sektörüne girmeye çalışmasını, diğer yandan da Charles Manson tarikatının cinayetlerini konu alıyor. Televizyondaki Western dizilerinde oynamaktan sıkılan Rick Dalton, sinemaya geçiş yapmak ister. En büyük destekçisi de dublörü olan Cliff Booth’tur. Bu ikilinin komşusu ise ünlü yönetmen Roman Polanski’nin eşi Sharon Tate’tir. Üç ismin hikâyeleri, Los Angeles’taki bir çiftlikte kurulan ve pek çok kişinin ölümünden sorumlu tutulan Charles Manson tarikatının Sharon Tate’e saldırı düzenlemesiyle kesişir.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Quentin Tarantino Öneriyor: “Bir Zamanlar Hollywood’da” Filminden Önce İzlemeniz Gereken 10 Film

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/