Mahsun Kırmızıgül Filmleri: Hayatın İçinden 7 Film

Mahsun Kırmızıgül filmleri ile sinema sektörüne giren önemli isimlerden birisidir. 1969 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelir. 1981 yılında müzik çalışmalarına başlayan Kırmızıgül, Haluk Levent, Özcan Deniz ve Gülşen gibi başarılı şarkıcıların çalışmalarında bulunur. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı Şan Bölümü mezunu olan sanatçı müzik sektöründen film sektörüne geçiş yapar.

Ülkenin sorunlarını ekrana taşımak için sinema filmleri yazıp yönetmeye başlar. Çocukluk yıllarında tutkulu olduğu sinema sektörüne 2007 yılında Beyaz Melek filmi ile giriş yapar. Güneş’i Gördüm filmi Türkiye’nin Oscar aday adayı olur. Mahsun Kırmızıgül’ün senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı filmleri sizin için derledik:


1) Beyaz Melek (2007) | IMDb: 6.4

Oyuncular: Aziz Acar, Cansu Aktay, Sarp Apak

Mahsun Kırmızıgül filmleri denilince akla ilk gelen film Beyaz Melek’tir. Film kanser hastası babaları Ahmet’i arayan Ali ve Reşat’ın İstanbul’a gelmesiyle başlar. Ahmet çok ağır bir tedaviye tabi tutulur. Ancak bu acıya dayanmak istemez ve evden kaçar. Bir huzurevine gider ve orada yaşayan diğer yaşlılar Ahmet’in çocuklarını suçlamaya başlar. Çünkü Ahmet konuşamamaktadır ve etrafındakiler bunun sebebi olarak çocuklarını görürler.

Ali ve Reşat aramaları sonucu babalarını bulurlar. Ancak son günlerini yaşayan babalarının orada mutlu olduğunu görürler ve kalmasına izin verirler. Ahmet’le birlikte diğer sakinlerin hikayeleri son derece dokunaklı bir şekilde seyirciye aktarılır.


2) Güneşi Gördüm (2009) | IMDb: 6.5

Oyuncular: Demet Evgar, Murat Ünalmış, Yıldız Kültür

Askeri bir emirle köylerini terk etmek zorunda kalan bir ailenin hikayesi konu alınır. Ailenin belli bir kısmı İstanbul’a gitmeyi tercih ederken diğer kısmı Norveç’e yerleşir. İstanbul’da kalan Ramo’yu karısı Havar’ın hastalığıyla zor günler bekler. Filmde yurtlarından kopan bir ailenin hiç bilmedikleri bir ortamda bilmedikleri kültürler ve yaşam biçimleriyle karşılaşmaları anlatılır.


3) Gecenin Kanatları (2009) | IMDb: 4.7

Oyuncular: Beren Saat, Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya

Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazdığı Gecenin Kanatları filmi siyasi bir filmdir. Henüz çok küçük yaşlardayken polis baskınında ailesi öldürülen Gece bir örgüte katılır. Bu örgütte canlı bomba eylemcisi olacaktır. Bakan İstanbul’da konuşma yapacağı esnada kalabalığın arasında kendini havaya uçurmayı planlar. İstanbul’da kaldığı apartmanda kapıcının oğluna aşık olur ve bu aşk onun hayatını değiştirir. Ne olursa olsun eylemi gerçekleştirmeyi kafasına koyan Gece eylemi gerçekleştireceği esnada hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşır.


4) New York’ta Beş Minare (2010) | IMDb: 5.8

Oyuncular: Haluk Bilginer, Danny Glover, Gina Gershon

Başrollerde Haluk Bilginer ve Mustafa Sandal’ın da yer aldığı New York’ta Beş Minare filmi “En İyi Açılış Gişeleri” sıralamasında 7. olur. Deccal kod adlı dinci bir örgütün lideri olan ve kırmızı bültenle aranan suçlu Amerika’da yakalanır. Teşkilatın başarılı iki polisi Amerika’ya Deccal’ı teslim almaya giderler. Ancak bu süreç pek de kolay değildir. Çünkü 11 Eylül sonrası Amerika’da yoğun bir İslamafobi başlamıştır. Film New York, İstanbul ve Bitlis üçgeninde geçer.


5) Mucize (2015) | IMDb: 7.6 

Oyuncular: Talat Bulut, Şenay Gürler

Mahsun Kırmızıgül filmleri arasında en yüksek IMDb puanına sahip olan film 1960’lı yıllarda geçer. İzmir’den sürgünle Anadolu’nun ücra bir köyüne yollanan Mahir’in yaşadıklarını konu alır. Zor koşullardan kaçmak yerine savaşmayı tercih eden Mahir öğretmen kendi cebinden verdiği parayla köye okul yaptırır. Bu okulda köyün kızlarının da eğitim alabilmesi için elinden geleni yapar.
Mahir öğretmenin başlarda deli olduğu için korktuğu Aziz’in aslında korkmaması gerektiği bir insan olduğunu fark eder. Ona önce konuşmayı sonra da okuma yazmayı öğretir. Aziz için de diğer gençlere olduğu gibi bir kız istenir. Ancak kız o kadar güzeldir ki köyün baskılarına maruz kalırlar. Bu baskılardan kaçan Aziz ve eşi 7 yıl sonra bambaşka bir şekilde köye geri döner.


6) Vezir Parmağı (2017) | IMDb: 3.9

Oyuncular: Selim Bayraktar, Talat Bulut, Gülben Ergen

Yüzyıllardır kilometrelerce toprağa hükmeden Osmanlı İmparatorluğu savaştan savaşa girmektedir. Savaşlar bir türlü bitmez, bittiği an bir yenisi başlar. İmparatorluğun toprağı olan koca coğrafyanın her tarafından askere alınmak için erkekler seçilir. 5 ayrı bölgeden orduya katılmak üzere yola çıkan hamalların hikayesi konu alınır.


7) Mucize 2: Aşk (2019) | IMDb: 7.2

Oyuncular: Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz

Mucize filminin devamı olan Mucize 2: Aşk’ta köyü terk eden Aziz ve eşi Mızgın’ın hikayesi anlatılır. Batı’da bir kasabaya yerleşen Aziz ve eşi burada da önyargılara maruz kalır. Aziz karısını çok sever. Onu mutlu edebilmek için canını dişine takarak çalışır. Onun hayatına dokunan Mahir öğretmeni hiç unutmayan Aziz’in elinden Mahir öğretmen bir kez daha tutar.
 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/