Yazar Filmleri: Yazmak Kavramını ve Yazarlığı Konu Alan 17 Film

Yazma eylemi ve yazmanın tutkusuna kapılmak bazı insanlar için çok fazla şey ifade edebilir. Hatta yazma tutkusu bazıları için bir saplantı haline bile gelebilir. Yazar filmleri içeriğimiz; yazma tutkusu fazla olan insanların hayatlarına, ünlü yazarların yaşamlarına, hayatındaki en önemli şeyin yazmak olduğu insanların hayatlarına odaklanıyor. İşte yazarları ve onların yaşadıklarını konu alan, yazmakla alakalı birbirinden değerli 17 film.


1) The Words – Çalıntı Hayat (2012) | IMDb: 7.0

yazar filmleri

 • Yönetmen: Brian Klugman, Lee Sternthal
 • Oyuncular: Bradley Cooper, Dennis Quaid, Olivia Wilde

Rory Jansen yazdığı ilk kitabıyla bir anda ünlenen genç bir yazardır. Kendisine has dili ve orijinal üslubuyla yıldızı parlayan yazar, yaşadığı dönemdeki önemli edebiyatçıların arasına girmeyi başarır. Yazdığı kitap sadece ülkesinde değil, tüm dünyada tanınan hatta eleştirmenler tarafından tam not alan bir şaheserdir.

Elde ettiği bu büyük başarının ve ünün tadını âşık olduğu ve çok sevdiği karısıyla geçirmektedir. Fakat her şeyin mükemmel olduğu bir anda hayatına giren, esrarengiz ve yaşlı bir adam Jansen’in yazdığı roman için bir iddia da bulunacaktır…


2) The Hours – Saatler ( 2002) | IMDb: 7.5

yazar filmleri

 • Yönetmen: Stephen Daldry
 • Oyuncular: Merly Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Stephen Dillane, Miranda Richardson

İngiliz Edebiyatı’nın ünlü isimlerinden Virginia Woolf’un hayatına ve trajik ölümüne değinen bu film, Woolf’un önemli romanlarından biri olan “Bayan Dalloway” i konu ediniyor. Filmde bir yanda çok zorlu bir depresyon sürecinde olan ve yazdığı romanı tamamlamaya çabalayan Virginia Woolf, öteki tarafta romanın yazılmasından yıllar geçtikten sonra satın alan ve heyecanla okuyan ev kadını Laura Brown ve New York’ta yaşayan editör Clarissa Vaughan var. Film üç farklı zaman dilimde, üç kadının hayatlarında yaşadıkları olayları seyircilerle buluşturuyor. Mrs. Dalloway ekseninde aktarılan bu film, 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.


3) Adaptation – Tersyüz (2002) | IMDb: 7.7

yazar filmleri

 • Yönetmen: Spike Jonze
 • Oyuncular: Nicholes Cage, Tilda Swinton, Merly Streep, Chris Cooper, Jay Tavare

Charlie Kaufman’dan, o zamanların en ünlü kitabı olan Orkide Hırsızı’nı senaryo haline getirmesini talep ederler. Kaufman senaryoyu yazmak için çok çabalar, fakat senaryo haline getirme aşamasında bir türlü ilerleyemez. İlerleyememesi bir çabaladığı her dakika daha da fazla gerilemeye başlar.

Kaufman tüm bu sıkıntılar arasında bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşi Charlie ile uğraşmaktadır. İçinde bulunduğu buhranı senaryosuna yansıtmaya karar veren Charlie, herkesin hayatını etkileyecektir.


4) Stranger Than Fiction – Lütfen Beni Öldürme (2006) | IMDb: 7.5

yazar filmleri

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: March Forster
 • Oyuncular: Will Ferrell, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah, Tony Hale

Sıradan ve sıkıcı bir yaşamı olan IRS ajanı Harold Crick’in başına gelenleri anlatıyor. Yazar olan Karen Eiffel adında birisi senelerdir süren romanını bitirmek üzeredir. Karen kitabının ana karakteri olan Harold Crick’i ne şekilde öldüreceğini planlarken IRS ajanı olan Harold sahiden de yazarın kaleminden dökülen her bir cümleyi birebir yaşadığından habersizdir.

Fakat bir gün Harold kafasında onun hayatını kaleme döken yazarın sesini duymaya başlar ve olayları fark eder. Kendisini ölümden kurtarmak için ise onun hikâyesini anlatan yazarı bulup, kendisini öldürmemesi için onu ikna etmeyi planlar.


5) Ghost Writer – Hayalet Yazar ( 2010) | IMDb: 7.2

yazar filmleri

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: Roman Polanski
 • Oyuncular: Ewan McGregor, John Bernthal, Tim Preece, Jim Belushi, Timothy Hutton, Anna Botting

Robert Harris’in çok satan “Hayalet Yazar” adlı kitabından uyarlanan bu film, eski bir İngiliz Başbakanı’nın hatıralarını yazmakla görevlendirilmiş bir yazarı anlatıyor. Yazar araştırmalar yaparken ve gerçekleri açığa çıkarken bir anda CIA’den Beyaz Saray’a ve oradan da Downing Street 10 adresine kadar ilerleyen korkutucu bir ağın içerisine düşüyor.

Anılarını yazdığı eski Başbakan da görevde bulunduğu zamanlarda, terörle mücadele kapsamında, mimlediği birçok İngiliz vatandaşın gizli saklı CIA’e teslim edilmesine onay veriyor ve yakalanan bu İngiliz vatandaşlarının birtakım işkence görmelerine göz yummakla suçlanıyor.


6) In the House – Evde ( 2012) | IMDb: 7.4

yazar filmleri

 • Yönetmen: François Ozon
 • Oyuncular: Fabrice Luchini, Vincent Schmitt, Ernst Umhauer, Kristin Scott Thomas, Emmanuelle Seigner, Bastien Ughetto

On altı yaşında bir erkek çocuğu olan Claude kimse tarafından fark edilmeyen ve okulda hep en arka sıralarda oturan bir öğrencidir; fakat arkadaşlarına ve kendi yaşındakilere kıyasla inanılmaz bir gözlemleme yeteneği ve yazım yeteneğine sahiptir. Fransızca dersinde, bir kompozisyon yazması gereken Claude, kompozisyonunda Ralph adında bir arkadaşının ailesi hakkında gizli bir konuyu ele alır.

Bu kompozisyonu Fransızca öğretmenine teslim ettiğinde ise öğretmeni etik anlamda bir şüpheye düşer, fakat bu enteresan ve kıvrak zekâlı öğrencisinin yazdıklarının tadını çıkarmaya karar verir. Kompozisyondaki yazılan olaylardan kimseye bahsetmez. Fakat öğretmenin verdiği bu karar bir sürü sorun yaratacaktır.


7) Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı (2011) | IMDb: 7.7

yazar filmleri

 • Yönetmen: Woody Allen
 • Oyuncular: Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates, Kurt Fuller, Mimi Kennedy, Michael Sheen, Nina Arianda

Sonbahar’da evlenecek olan Amerikalı çift Gill ve Inez, Inez’in babasının işi için Paris’te olacağını bahane ederek kendilerine kısa bir tatil fırsatı yaratmak isterler; büyüleyici bir aşk şehri olan Paris’e doğru yola koyulurlar.

Şehri dolaştıkça Paris’e olan tutkusu artan ve bu sebeple de yazma isteği tetiklenen Gill, yazacağı romana ilham olmasını düşündüğü için, bir gece yarısı kendisini Paris sokaklarına atar ve kendisini büyüleyici bir dünyanın içinde bulur.

Gill birden 1920’li yılların Paris’ine gider. Bu gerçek dışı ortamda Scott Fitzgerald, T.S. Eliot, Ernest Hemingway vb. birçok ünlü isimle tanışır. Ayrıca Adriana adında çekici bir kadınla tanışmasıyla da işler iyice karmaşık bir hale gelir.


8) Secret Window – Gizli Pencere (2004) | IMDb: 6.5

yazar filmleri

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: David Koepp
 • Oyuncular: Johnny Depp, John Turturro, Maria Bello, Timothy Hutton, Charles S. Dutton, Len Cariou

Gerilim ve korku romanlarıyla ünlü Stephen King’in hikâyesinden esinlenen filmde, işinde başarılı bir gerilim yazarı olan Mort Rainey bulunuyor. Mort Rainey karısının kendisini aldatması üzerine büyük bir depresyona sürükleniyor. Karısından boşanan ve yaşadığı psikolojik buhran yüzünden ilhamını kaybeden Rainey, yeni çıkaracağı kitabına odaklanabilmek ve içinde bulunduğu buhrandan kurtulmak amacıyla New York’un sakin ve sessiz kabası olan Tashmore gölüne taşınıyor.

Zor günler içerisinde bulunan Rainey’in kapısını bir gün, tuhaf bir adam olan John Shooter çalar ve onu kendi hikâyelerini çalmakla itham eder. İlk zamanlar bu adamı çok fazla umursamayan Rainey, zaman geçtikçe olayın çok tehlikeli bir yere sürüklendiğinin farkına varır…


9) Becoming Jane – Aşkın Kitabı (2007) | IMDb: 7.0

yazar filmleri

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: Julian Jarrold
 • Oyuncular: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell, Maggie Smith, Anna Maxwell Martin

Becoming Jane, kitapları birçok kez uyarlanan Jane Austen’in ünlü bir yazar olmadan önceki yaşadığı tutkulu bir aşkın hikâyesini anlatıyor.

Austen, fakir bir ailede yetişmiştir. Buna rağmen yazma ve yazarlık konusunda insanları etkileyebilecek birçok yeteneğe de sahiptir. Fakat ona yazma konusundaki yeteneklerinin, bir kadın olduğu için, hiçbir değeri olmadığı söylenmektedir. Kadın olduğu için yetenekleri toplum tarafından kabul görmeyen Austen, kendisini kurtarmanın ve yeteneklerini rahat rahat sergileyebilmesinin tek yolunun maddi durumu çok iyi olan Wisley ile evlenmesi olduğu fikrine karşı çıkar.

Ailesinin tüm zorbalıklarına karşı direnen Jane, kendine güvenen ve genç bir avukat olan Tom Lefroy ile tanışacak; ona âşık olacaktır. Birbirlerine duydukları bu aşk,  her şeyi duymazdan gelip,  yeni bir yaşama başlamaları için bir kıvılcım olacaktır.


10) Capote (2005) | IMDb: 7.3

yazar filmleri

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: Bennett Miller
 • Oyuncular: Allie Mickelson, Kelci Stephenson, Philip Seymour Hoffman, Craig Archibald, Bronwen Coleman, Kate Shindle

Capote, Amerikan edebiyatı tarihindeki en değerli eseri olan Soğukkanlılıkla adlı kitabın yayımlanmasından önceki olayları konu alıyor.

Bir dergide çalışan Truman Capote, bir gün okuduğu bir gazetedeki cinayet haberlerinden çok etkilenir ve araştırmak amacıyla Bülbülü Öldürmek adlı kitabın yazarı Harper Lee ile beraber Kansas’a doğru yola çıkar. Yazar, tarihe en acımasız cinayet olarak geçecek türden olan bu vakanın başlangıcından çözüm sürecine kadar araştırmalar yapar.

Senelerce süren görüşmelerden ve mahkûmların söylediklerinden etkilenen yazar bu konuyla alakalı bir kitap yazmayı kafasına koyar. Bu kitap yaşanmış bir hikâyeden ilham alan ilk eser olduğundan Amerikan edebiyatında önemli bir yer tutar.


11) Quills –  Düşlerin Efendisi (2000) | IMDb: 7.3

Quills

 • Yönetmen: Philip Kaufman
 • Oyuncular: Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine, Billie Whitelaw, Patrick Malahide

Doug Wright’a ait bir tiyatro oyununu anlatan Quills, yaşamının son on yılında hapis gibi olan bir akıl hastanesinde geçiren Marquis de Sade’in yaşadıklarını anlatıyor.

Sadizm ile alakalı yazdıklarıyla toplum tarafından eleştirilen De Sade, hastanede yazılarını yazmaya devam eder. De Sade’e arzu duyan akıl hastanesinde çalışan çamaşırcı kadın Madeleine, De Sade’in kaleme aldığı hikâyeleri gizli saklı hastane dışında dağıtmaya başlar. Bu yazılardan birini okuyan Napolyon sinir krizi geçirir ve muhafazakâr bir doktor olan Royer Collar’ı, De Sade’yi iyileştirmesi için akıl hastanesine yönlendirir.


12) Anonymous – Anonim (2011) | IMDb: 6.9

Anonymous

 • Yönetmen: Roland Emmerich
 • Oyuncular: David Thewlis, Rhys Ifans, Venessa Redgrave, Joely Richardson, Edward Hogg

Kraliçe Elizabeth zamanı İngiltere’sinde yaşanan bu hikâye can alıcı bir soruya parmak basıyor: İngiliz Edebiyatı tarihinin en ünlü isimlerinden olan William Shakespeare’in eserlerinin sahibi kimdi? Yazdığı o nadide eserler başka birisinin olabilir miydi?

Konu hakkında durmak bilmeksizin araştırmalar yapan uzmanlar, yazıların binlerce kitap ve ortaya atılan birçok teoriden sonra bu filmle yönetmen, İngiliz Edebiyatı tarihinin cevapsız kalmış sorununa değiniyor.


13) Ruby Sparks – Hayalimdeki Aşk (2012) | IMDb: 7.2

Ruby Sparks

 • Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris
 • Oyuncular: Paul Dano, Zoe Kazan, Annette Bening, Chris Messina, Antonio Banderas, Aasif Mandvi

Calvin genç yaşta ünlenmiş bir yazardır. Fakat hızlı yükselen Calvin kariyerinde yerinde saymaya başlamıştır. İlhamını geri kazanmak için aklına çok enteresan bir fikir gelir. Kendini baştan yarattığı bir hikâyenin içine sokmayı kafasına koyar ve kendisine âşık olacağını tasarladığı bir kadın yaratır.

Kadının adını ise Ruby koyar. İşin ilginç yanı, tam bir hafta sonra Calvin, salonun koltuğunda Ruby’i canlı bir şekilde karşısında bulur! Calvin yazdıklarının gerçek bir kişiye dönüştüğünü görünce ne yapması gerektiğini bilemez.


14) Deconstructing Harry –  Yaramaz Harry (1997) | IMDb: 7.4

Deconstructing Harry

 • Yönetmen: Woody Allen
 • Oyuncular: Woody Allen, Judy Davis, Julia Louis – Drefus, Stephanie Roth Haberle, Dan Frazer

Bu film, bir yazarın yaratıcılık ve cinsellikle dolu yaşamını anlatmaktadır. Harry Block artık orya yaşlarında, fakat ruhu hâlâ genç olan bir yazardır. Kitabını yayınlayacak yayıncıdan, yazacağı bir sonraki kitabının parasını avans olarak istemiş ve bu parayı da bir güzel harcamıştır. Fakat yeni bir kitap yazacak bir ruh halinde de hissetmiyordur.

Harry’nin daha önceden boşandığı 3 tane eski karısı ve çok fazla sevgilisi vardır; bu sebeple de kendisinin bir “seks hastası” olduğunu düşünmektedir. Bir gün, bir ödül almak için başka bir yere gitmesi gereken Harry, şehirden ayrılırken yanında kendisiyle beraber yolculuk yapacak ve ona eşlik edecek birisini arar; fakat bulamaz. Ve bu yaptığı arama dostları, çocukları, hayatına giren sevgilileri ve eski karıları ile birtakım münakaşalarda bulunmasına sebep olacaktır.


15) Sylvia (2003) | IMDb: 6.3

yazar filmleri Sylvia

Yazar Filmleri

 • Yönetmen: Christine Jeffs
 • Oyuncular: David Birkin, Alison Bruce, Amira Casar, Daniel Craig, Blythe Danner, Lucy Davenport

Daha ünlü olmayan, fakat ileride herkes tarafından tanınan bir şair ve yazar olacak olan Sylvia Plath 1956 yılında, İngiltere’de, şair Ted Hughes ile tanışır. Sylvia, daha öncesinde onun şiirlerinden fazlasıyla etkilenip, onu birebir tanımadan önce âşık olmuştur. Ve bir gün onunla tanışma fırsatı bulduğunda hislerine karşılık bulur ve Ted ile evlenir. Fakat Slyvia daha sonradan bir şey fark eder. Kocasının yazdığı şiirlere, karizmasına, yakışıklılığına ve zekâsına bayılan, kocasından etkilenen başka kadınların da olduğunu görür.

Sylvia kocasının gölgesinde kendisini bir hiç gibi hissetmeye başlar ve kendini ön plana çıkarma çabalarına girişir; fakat yazma ile alakalı konularda kocası kadar doğal bir başarısı olmadığını fark eder. Tüm bu düşüncelerin yanı sıra Ted’in başka kadınlarla birlikte olduğunu düşünerek birtakım paranoyalar da yapar. İçinde bulunduğu bu psikolojik ikilemler sonucunda yıpranan duyguları ile başa çıkamayıp intihar etmeyi bile dener Sylvia…


16) Barton Fink (1991) | IMDb: 7.7

Barton Fink

 • Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
 • Oyuncular: John Turturro, John Goodman, Judy Davis, Michael Lerner, John Mahoney

New York’ta ünlü olmuş bir oyun yazarı olan Barton Fink, hiç aklında dahi olmayan, beklenmedik bir teklifle karşılaşır. Kendisinden New York’tan ayrılıp, Los Angeles’e gelmesi ve burada bir senaryo yazması talebinde bulunulur. İlk başlarda bunu olumlu karşılasa da, görüşmeler yapıldıkça kendisinden yazması istenilen senaryonun oldukça bayağı ve yoz olduğunu fark eder.

Bu tarz bir senaryo kendi tarzına çok uzak olduğu içinde yazarken zorlanmalar yaşar. Konakladığı otelde Charlie Meadows ile tanışır. Charlie çenesi inanılmaz düşük bir pazarlamacıdır. Fink’in Charlie dışında hayatına birçok insan dahil olur, fakat hiçbiri ona gereken ilhamı vermezler. Fink tüm sıkıntılarının ayaklandığı bu dönemde kendisini hiç beklemediği birtakım olayların içerisinde bulur.


17) Chinese Coffee – Çin Kahvesi (2000) | IMDb: 7.1

Chinese Coffee

Yazar Filmleri

Yönetmen: Al Pacino

Oyuncular: Al Pacino, Jerry Orbach, Susan Floyd, Ellen McElduff

Harry bir yazardır ve hayatını kapıcılık yaparak döndürür. Kitaplarını da zorluklarla yazmaktadır. Maddi sıkıntılarını hafifletmek için kendisine borcu olan eski arkadaşı Jake’e gider. Jake bir sanat fotoğrafçısıdır; parası yoktur. Daha sonra bu iki arkadaş meslekleri, aşkları ve hayatları hakkında bir gece konuşması yaparlar.


Ters Köşe Filmler

Okul Filmleri

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/