Hacker Filmleri: Sanal Suç Dünyasının Kapılarını Aralayacak 15 Film

Hacker filmleri ile suç dünyasının kapılarını aralamak ister misiniz? Gelmiş geçmiş en beğenilen hacker filmlerini sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.

hacker filmleri


1) Signal – Sinyal (2014) | IMDb:6.1

hacker filmleri

Tür: Dram, Bilim-Kurgu, Gizem

Yönetmen: William Eubank

Oyuncular: Brenton Twaites, Olivia Cooke, Beau Knapp

Nick ve Jonah üniversitede ilk yıllarında olan öğrencilerdir. En büyük hayalleri bilişim teknolojisinde uzmanlaşmak ve harika birer yazılımcı olmaktır. Ellerinden gelenin en iyisini yaparak çalışmaya başlarlar. Bu çalışmaları Göçmen lakaplı bir korsan tarafından fark edilir. Göçmen bu ikiliyi takip ederek peşlerine düşer. Bu takibi öğrenen ikili, Göçmen ile çöl ortasında ayarlanan bir görüşmeye katılmak için yola çıkar. Ancak bu görüşme hiç de bekledikleri gibi sonuçlanmaz. Kendilerini hapishaneden hallice bir mekanda bulurlar. Göçmen’in kendilerinden ne istediğini anlamaları uzun sürmez.


2) Untraceable – Öldür.com (2008) | IMDb: 6.2

Untraceable

Tür: Suç, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Gregory Hoblit

Oyuncular: Diane Lane, Colin Hanks, Joseph Cross

Hacker filmleri listesinin olmazsa olmazı olan filmlerden birisi Öldür.com’dur. Gizli servis ajanının görevi siber katili yakalamaktır. Ancak bu oldukça zorlu bir görevdir. Aralarında büyük bir kovalamaca vardır. Siber katil ilk önce kurbanlarını seçer. Ardından ise kurbanlarına yapmış olduğu işkenceleri canlı yayınlayarak herkesin izlemesini sağlar. Bu korkunç katili yakalamak Ajan Jennifer Marsh’ın tek görevi haline gelir. Macera ve aksiyon dolu bir film sizi bekliyor.


3) Hacker (2016) | IMDb: 6.2

hacker

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Akan Satayev

Oyuncular: Callan McAuliffe, Lorraine Nicholson, Daniel Eric Gold

Ailesinin maddi durumu oldukça kötü olan Ukraynalı genç Alex, elinden geldiğince onlara yardım etmek ister. Bildiği en iyi şey ise internettir. Bunun üzerine internette yasadışı işler yapmaya başlar. Alex’in arkadaşı Sye ise bir karaborsacıdır ve Alex’e yardım etmektedir. Kira, FBI için köstebeklik yapan genç bir bilgisayar uzmanıdır. Yasadışı işlerin yürüdüğü sitelere girerek FBI için veri biriktirir. Kira, Alex ve Sye beklemedikleri anda büyük bir başarıya ulaşırlar. Üçünün başarısı finansal piyasada büyük bir kaosa sebep olur. Bu başarının ardından Z isimli gizemli karakter işin içine karışır.


4) Hackers – Bilgisayar Korsanları (1995) | IMDb: 6.3

bilgisayar korsanları

Tür: Komedi, Suç, Dram

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Jonny Lee Miller, Angelina Jolie, Jesse Bradford

Hacker filmleri listesinin en beğenilen filmlerinden birisi Bilgisayar Korsanları’dır. Başrollerinde Angelina Jolie’nin de olduğu film vizyona girdiği döneme damgasını vurmuştu. Henüz küçük yaşlarda yazdığı bir virüs programı yüzünden ABD Gizli Servisi tarafından tutuklanan gencin 18 yaşına kadar bilgisayar kullanması yasaklanır. 18 yaşına kadar bilgisayarına kavuşmayı bekleyen genç ve ekibi sonunda bilgisayarına kavuşur. Ancak bu kavuşma şaşırtıcı olur. Çünkü bir bilgisayar virüsü ile karşılaşırlar. Bu virüsü durdurmaya çalışan ekip bu sefer sadece Gizli Servis’in değil diğer bilgisayar korsanlarının da hedefi haline gelir.


5) Transcendence – Evrim (2014) | IMDb: 6.2

evrim

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Wally Pfister

Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman

Will Caster, kendisini her alanda tamamıyla bilgisayara entegre etmiş etrafı tarafından çılgın olarak nitelendirilen bir doktordur. Kendini terörist grupların ağlarını hacklemeye adamıştır. Bilgi ağlarına girerek yapmayı planladıkları saldırıların önüne geçer. Ancak bu süreç düzgün ilerlemez. Bir gün her şey sarpa sarar.


6) Swordfish – Kod Adı: Kılıçbalığı (2001) | IMDb: 6.5

Swordfish

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Dominic Sena

Oyuncular: John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry

DEA Amerika Birleşik Devletleri çapında uyuşturucu ile mücadele eden bir ekiptir. 1986 yılında “Kılıçbalığı” isimli operasyonu iptal eder ve 400 milyon dolar değerindeki kara para açıkta kalır. 15 yıl boyunca faizler sebebiyle bu paranın değeri 9.5 milyara çıkar. Bu birikimden haberdar olanların gözü paranın üzerindedir. Özellikle Gabriel Shear bu parayı kullanmak için planlar yapar. Shear, Kara Hücre isimli bir anti-terör örgütünün lideri olarak bu paranın teröre karşı verecekleri mücadelede kullanılmasını istemektedir. Bu paranın kullanılabilmesi için özel güvenlik kodunun kırılması gerekmektedir. Shear bu kodu kırması için Stanley Jobson’ı zorlar. Jobson’ın ise hayattaki tek arzusu kızına kavuşabilmektir. Kızına kavuşabilmek için bu işten kazanacağı paraya ihtiyacı vardır.


7) Eagle Eye – Kartal Göz (2008) | IMDb: 6.6

hacker filmleri

Tür: Aksiyon, Gizem

Yönetmen: D.J. Caruso

Oyuncular: Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson

Jerry ve Rachel hiç tanımadıkları bir kadın tarafından rehin alınırlar. Uzun süre geçmeden bir terör örgütü tarafından kaçırıldıklarını anlarlar. Buradan en kısa sürede kurtulabilmek için iş birliği yapmak için harekete geçerler. Oldukça zorlu bir sürecin ardından bu terör örgütünün devletin Eagle Eye isimli projesi olduğunu öğrenirler.


8) The Cyberbully – Siber Zorbalık (2015) | IMDb: 6.8

hacker filmleri

Tür: Suç, Dram, Gizem

Yönetmen: Ben Chanan

Oyuncular: Maisie Williams, Ella Purnell, Wilson Haagens

Casey’in hayatı bir bilgisayar korsanının eline geçen özel fotoğrafları ile alt üst olur. Casey büyük bir tehdit ile karşı karşıyadır. Hacker, Casey’e bir teklif sunar: Kız istekleri yerine getirecek ve fotoğraflar gizli kalacaktır. Ancak eğer emirleri uygulamazsa fotoğraflar sayfa sayfa her yerde paylaşılacaktır. Ne yapacağını bilemez halde kalan Casey teklifi kabul eder. Hacker isteklerini dile getirmeye başlar. Bu istekler günden güne zorlaşmaya başlar. Artık Casey için bu süreç ölüm kalım meselesi haline gelir.


9) The Italian Job – İtalyan İşi (2003) | IMDb: 7.0

hacker filmleri

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: F. Gary Gray

Oyuncular: Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton

Lyle, oldukça iyi bir hackerdır. Hırsızların işini kolaylaştırabilmek için çalışan Lyle, daha rahat hareket edebilmeleri için trafik ışıklarını hackler. Ele geçirdiği tek sistem trafik ışıkları değildir. Daha pek çok sisteme girerek işlerin gidişatını değiştir. Ancak aynı zamanda büyük bir kovalamacanın içinde bulur kendini.


10) Live Free or Die Hard – Zor Ölüm 4 (2007) | IMDb: 7.1

Live Free or Die Hard

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Len Wiseman

Oyuncular: Bruve Willis, Justin Long, Timothy Olyphant

Hackerlar sadece bilgisayar başında hayatı zindan etmez. Kimi zaman tehlike dolu aksiyonlara karışmanıza sebep olabilirler. Bir hacker, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv’ine girmeyi başararak milyonlarca doları çalar. Bu hackerla ajanlar arasında büyük bir kovalamaca başlar. Aksiyonun bol olduğu bir hacker filmi sizi bekliyor.


11) Snowden (2016) | IMDb: 7.3

snowden

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

Hacker filmleri listesinde en iyi filmlerden olan Snowden, eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden’in hayatını konu alır. Snowden yaptığı çalışmalar sonucunda CIA’in kanun dışı takip tekniklerini fark eder. Üstelik kanun dışı olan tek şey bu teknikler değildir. CIA dünyadaki herkesi akıllı aygıtlar sayesinde takip etmektedir. Snowden ise bunu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.


12) Who Am I – Ben Kimim (2014) | IMDb: 7.5

hacker filmleri

Tür: Suç, Dram, Gizem

Yönetmen: Baran bo Odar

Oyuncular: Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring

Alman yapımı hacker filmleri arasında olan Ben Kimim filmi bir hiç olarak yaşamakta olan Benjamin’in hayatı çevresinde döner. Benjamin bir gün karizmatik birisi olan Max ile tanışır. İkisinin ortak bir ilgili alanı vardır: hackerlık. El ele verip en iyisini yapmaya çalışan bir hacker grubu oluştururlar. Bu hacker grubu yeni nesil tarafından tanınır ve pek çok genç grubun etkisi altına girer.


13) 23 (1998) | IMDb: 7.3

23

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen: Hans-Christian Schmid

Oyuncular: August Diehl, Fabian Busch, Dieter Landuris

23 filminin senaryosu, Hannoverli bir grup hackerin gerçek hikayesinden uyarlanır. 1980’lerin sonlarında Karl Koch isimli kimsesiz mirasını araştırmak üzere bilgisayar başına kurulur. Bu arayışın yanı sıra R.A. Wilson’ın romanı Illluminatus’tan ilham alır ve komplo teorilerini araştırmaya başlar. İnternet forumlarına saran Koch burada arkadaş edinmeye başlar. İnternete iyice sarmış olan Koch ve ev arkadaşı David hükümet ve ordu bilgisayarlarına sızmayı başarır ve hikaye başlar. Hikaye Doğu Berlin’e sıçrar ve işin içinde artık KGB de girer.


14) Disconnect – Sanal Hayatlar (2012) | IMDb: 7.5

saklı hayatlar

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Henry Alex Rubin

Oyuncular: Jason Bateman, Jonah Bobo, Haley Ramm

İnternet pek çok farklı yaşama sahip insanın ortak noktasıdır. Hacker filmleri listesinin en beğenilenlerinden olan Sanal Hayatlar’da bambaşka yaşamlara sahip olan insanların hayat hikayeleri konu alınır. İlk karakter oldukça işkolik olduğu için ailesine bir türlü vakit ayıramayan bir avukattır. Gizli kalması için ellerinden geleni yapsalar da tüm sırları internet alemine yayılan bir çift, kariyeri için varını yoğunu ortaya koyan ve bu yolda yetişkin siteleri ile amansız bir mücadeleye giren gazeteci ve internet üzerinden arkadaşlarına zorbalıklar yapan bir genci eğitmeye çalışan emekli bir albayın hikayesini izleyeceksiniz. Bu karakterlerin tek ortak noktası ise internet.


15) The Matrix (1999) | IMDb: 8.7

matrix

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Walchowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Hacker filmleri listesnin olmazsa olmazı tabii ki Matrix’dir. Yaşam tek boyutlu değildir. Yaşamın ötesinde de bir gerçeklik mevcuttur. Morpheus oldukça tehlikeli bir adamdır. Neo ise Morpheus’un gerçeği bildiğine inanarak onu takip etmektedir. Neo, bir gün kendisini diğer dünyaya götürebileceğine inandığı Trinity isimli bir kızla tanışır. Neo, gideceği bu dünyada Morpheus’u bulmayı hedefler. Onu bulduğunda Matrix hakkındaki bilmediklerini öğrenecektir. Artık yaşam için tek bir amacı vardır. “Matrix nedir?” sorusunun cevabını bulmak.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/