En İyi Morgan Freeman Filmleri: Usta İsmin En Sevilen 10 Filmi (IMDb)

morgan freeman filmleri

Kariyerine birçok sinema oyuncusundan daha geç başlayan Morgan Freeman, tanınmaya başladığında neredeyse 51 yaşındaydı. Bu nedenle, Morgan Freeman filmleri arasında kendisini genç gördüğümüz film neredeyse yok diyebiliriz. Yaşına göre kariyeri bir nebze kısa olan Morgan Freeman, 33 yıllık oyunculuk hayatına 100’ün üzerinde vizyon filmi, onlarca televizyon filmi ve dizi sığdırmış işkolik bir isim. Bu içeriğimizde IMDb puanlarını temel aldığımız en iyi Morgan Freeman filmleri listemize hep birlikte yakından bakıyoruz.


10) Invictus – Yenilmez (2009) | IMDb: 7.3

invictus

Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge

Morgan Freeman’ın efsane olmuş eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela’ya hayat verdiği Invictus 1995 Ragbi Dünya Kupası sırasında geçiyor. Nelson Mandela, göreve geldiği ilk yıllarda ulusunun ırk, dil ve ekonomik olarak ayrımcılığa maruz kaldığının farkındadır. Sporun birleştirici gücüne inanan Mandela ise farklı bir strateji izleyerek Güney Afrika ragbi takımının kaptanıyla 1995 şampiyonası için işbirliği yapmaya karar verir.


9) Driving Miss Daisy – Bayan Daisy ve Şoförü (1989) | IMDb: 7.4

driving miss daisy

Tür: Dram
Yönetmen: Bruce Beresford
Oyuncular: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd

Morgan Freeman’a En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre kazandıran Driving Miss Daisy, Morgan Freeman filmleri denilince ilk aklımıza gelen yapımlardan. Filmde zengin ve yaşlı bir kadın olan Daisy’nin Afro-Amerikan şoförü Hoke ile olan çalkantılı ilişkilerini anlatıyor. Oğlu tarafından işe alınan Hoke’a ihtiyacı olmadığını düşünen Daisy, her ne kadar başta Hoke’u pek sevmese de gün geçtikçe bu ikili arasında sıkı bir bağ oluşuyor. Akademi’den 4 Oscar ile dönen Driving Miss Daisy, ırkçılık üzerine yapılan en iyi eleştirilerden de biri.


8) The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007) | IMDb: 7.4

the bucket list

Tür: Macera, Komedi, Dram
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes

Bir hastalığın pençesine düşmüş birbirinden tamamen farklı iki insanın son zamanlarını anlatan The Bucket List, hem güldüren hem de epey ağlatan bir film. Filmde, farklı çevrelerde büyüyen, farklı ekonomik duruma sahip olan ve farklı ırklardan iki insan, bir gün aynı hastane odasında bir araya gelirler. Bunlardan biri yaşam şartları nedeniyle üniversiteyi bırakıp araba tamirciliği yapmak zorunda kalan Carter, diğeri ise söz konusu hastanenin sahibi zengin fakat mutlu olamayan Edward. Hastalıkları nedeniyle son aylarını yaşayan bu ikili, hayatta yapmak istediklerinden bir liste oluşturarak hem üzücü hem de komik bir maceraya atılırlar.


7) Gone Baby Gone – Kızımı Kurtarın (2007) | IMDb: 7.6

gone baby gone

Tür: Suç, Dram, Gizem
Yönetmen: Ben Affleck
Oyuncular: Morgan Freeman, Ed Harris, Casey Affleck

Mystic River ve Shutter Island başta olmak üzere birçok kitabı sinemaya uyarlanan Dennis Lehane imzalı Gone Baby Gone, ünlü oyuncu Ben Affleck tarafından beyazperdeye taşınıyor. Ben Affleck’in ilk yönetmenlik deneyimi olan bu filmde, bir kaçırma hikâyesi işleniyor. Dört yaşındaki Amanda kaçırılmış, Çocuklara Karşı Suçlar departmanının başındaki Jack Doyle (Morgan Freeman) ise davada pek bir ilerleme kaydedememiştir. Sonuç olarak Amanda’nın ailesi tarafından tutulan iki dedektif de arama çalışmalarına dâhil oluyor. Bu noktadan sonra ise işler epey bir sarpa sarıyor.


6) Lucky Number Slevin – Şanslı Slevin (2006) | IMDb: 7.7

lucky number slevin

Tür: Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen: Paul McGuigan
Oyuncular: Josh Hartnett, Ben Kingsley, Morgan Freeman, Bruce Willis

Karmaşık olay örgülü ve tersk köşe yapan suç filmlerini seviyorsanız, Lucky Number Slevin uzun zamandır aradığınız film olabilir. Slevin Los Angeles’ta yaşayan gelmiş geçmiş en şanssız insanlardan biridir. Sevgilisi tarafından aldatılan, evinden atılan ve kimliğini de çaldıran Slevin, çareyi New York’a geri dönmekte bulur. Eski arkadaşı Nick Fisher’ın dairesini ödünç alan Slevin bu sefer de kendini New York’u yönetmek için savaş hâlinde olan iki mafya babasının ortasında bulur.


5) Glory – Zafer (1989) | IMDb: 7.8

glory

Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Matthew Broderick, Denzel Washington, Cary Elwes

Glory temel olarak, Amerikan İç Savaşı sırasında beyaz bir komutanın tamamı Afro-Amerikan askerlerden oluşan bir birliğin başına gelmesini anlatıyor. Robert G. Shaw isimli bu komutanın ailesine yazdığı mektuplardan uyarlanan Glory, savaşın yıkıcı etkilerini gözler önüne sererken bir yandan da ABD’nin kara lekelerinden olan ırkçılık sorununa da epey bir değiniyor. Filmde kendisine çok farklı askerlerden oluşan birliği ile bağ kurmaya çalışan komutan Shaw, bir yandan da savaşın yıkıcı etkisiyle başa çıkmaya çalışıyor.


4) Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek (2004) | IMDb: 8.1

million dollar baby

Tür: Dram, Spor
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman

Morgan Freeman’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandıran Million Dollar Baby, sinema tarihinin en iyi ve en farklı boks filmlerinden biri desek yanlış olmaz. Spor dünyasındaki ve toplumdaki cinsiyet ayrımcılığını başarılı şekilde eleştiren Milyonluk Bebek, motivasyonu yüksek, sosyal mesajları yerinde bir film.
Filmde, yaşı boks için aslında epey bir geçmiş olan Maggie Fitzgerald’ın hikâyesini izliyoruz. Maggie, bir gün eski antrenör Frankie Dunn’un spor salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. Daha önce kadınları hiç çalıştırmamış olan Frankie, Maggie’nin yaşının da büyük olması nedeniyle kendisi çalıştırmayı reddeder. Fakat yılmayan Maggie her gün salona gelerek kendi kendine çalışmaya başlar.


3) Unforgiven – Affedilmeyen (1992) | IMDb: 8.2

Unforgiven

Tür: Dram, Western
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman

Tim Burton ve Johnny Depp, Tarantino ve Samuel Lee Jackson, Martin Scorsese ve Robert De Niro… Hollywood dünyasında bu tarz birçok birlikte çalışmayı seven yönetmen-oyuncu ikilisi bulunyor. Clint Eastwood ve Morgan Freeman da bu tarz bir ikili. Western filmlerden pek hoşlanmayanları bile ekrana kilitleyebilen Unforgiven, Bill Munny isimli eski kovboyun kabul etmek zorunda kaldığı son bir işi konu alıyor. Konusu hakkında başka ne desek tadını kaçıracağımız Unforgiven, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere 4 Oscar ödülü kazandı.


2) Se7en – Yedi (1995) | IMDb: 8.6

Se7en

Tür: Suç, Dram, Gizem
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey

Polisiye türünün kült filmi Se7en; zekice işlenmiş olay örgüsü, efsane oyunculukları ve David Fincher’ın sinematografisi ile 90’lı yılların en önemli filmlerinden biri. Temel olarak Se7en, 7 ölümcül günah konseptinde cinayet işleyen bir seri katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikâyesini anlatıyor. Daha önce böyle bir seri katil ile karşılaşmayan Mills ve Somerset farkında bile olmadan kendilerini meslek hayatlarının en zorlu sınavının ortasında buluyorlar.


1) The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) | IMDb: 9.3

Tür: Dram
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Morgan Freeman filmleri listesinin en iyi filmi! Stephen King’in sinemaya uyarlanmayan çok az eseri kaldı. Fakat Stephen King’in meşhur novellası Rita Hayworth and Shawshank Redemption’dan uyarlanan Esaretin Bedeli ise bu uyarlamaların arasında özel bir yere sahip. Zira uzun uzun yıllardır IMDb Top 250 listesindeki zirveyi bırakmayan bu film, aynı zamanda IMDb’de en çok oylanan yapım oluyor. The Shawshank Redempiton, karısını ve karısının sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapse çarptırılan bankacı Andy Dufrense ve hapis arkadaşı Red’in hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Özgürlük kavramının demir parmaklıklar ile engellenemeyeceğini anlatan The Shawshank Redemption, her izlediğimizde bambaşka duygular yaşamamıza sebep olan bir film.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

En İyi Tom Hardy Filmleri

Çağan Irmak Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/