Görevimiz Tehlike Filmleri: Kronolojik Sırasına Göre Tüm Filmler

görevimiz-tehlike-filmleri
Görevimiz Tehlike filmleri dediğimizde şüphesiz ki hepimizin aklına Tom Cruise beliriyor değil mi? Evet namıdiğer efsane Görevimiz Tehlike serisinden bahsediyoruz. Yılların eskitmediği, her seri devam filminin başka bir heyecan ve macera kapısını araladığı tüm zamanların en çok izlenen aksiyon filmlerinden. Etkisi ve bilinirliği devam eden ve zaman zaman yenilenen başarısı sayesinde bugüne kadar dünya çapında 3,5 milyar doları aşan hasılata ulaşmış ve tüm zamanların en çok izlenen 16. filmi olarak yerini almış olan film sinemanın en iyilerden biri olarak gösteriliyor.

Toplamda yayınlanmış 6 film bulunuyor ve serinin 7. filminin 30 Eylül 2022’de vizyona girmesi bekleniyor. Hatta Görevimiz Tehlike filmleri serisinin 8.olası filmi ise 2023 yılında vizyonda olabileceği bilgisi şimdiden duyuruldu bile. İlk kez izleyecekler sinemaseverlerin Görevimiz Tehlike filmlerini izlemek için en iyi sıralama nedir sorusuna cevap olmaya geldik.


Kronolojik Sırası ile Görevimiz Tehlike Filmleri

Görevimiz Tehlike filmlerini, çıkış yılı sıralamasına göre yönetmen ve kısa özetleriyle birlikte sizler için derledik.


1) Mission: Impossible – Görevimiz Tehlike (1996) | IMDb: 7.1

mission impossible görevimiz tehlike filmleri

  • Yönetmen: Brian De Palma

Serinin ilk filmi yani her şeyin başladığı yer. Aynı adlı televizyon dizisinin devamı niteliğindeki olay örgüsü, yeni bir ajan olan Ethan Hunt’ı ve onun tüm IMF ekibinin cinayetlerinden sorumlu olan köstebeği ortaya çıkarma serüvenini anlatıyor. Ethan Hunt’ı Prag’daki başarısız bir görev sırasında tanımaya başlıyoruz.

Hunt burada IMF ekibini öldürmekle ve hükümet sırlarını Max kod adıyla bilinen bir silah tüccarına satmakla suçlanıyor. Ethan bir yandan kaçarken diğer yandan adını temize çıkarmak için gerçek haini ortaya bulmaya çalışır.


2) Mission: Impossible II – Görevimiz Tehlike II (2000) | IMDb: 6.1

Mission Impossible II

  • Yönetmen: John Woo

Bir stil değişikliğine gidildi ve serinin ikinci filmi John Woo tarafından yönetildi. Bu sebeple bolca ağır çekim sahnesi izliyoruz bu seride. Tıpkı ilk seferdeki gibi, şaşırtıcı derecede iyi bir oyuncu kadrosu ile karşımıza çıkıyor ve içerdiği gizem tartışmasız serinin en az zorlayıcı olanı olarak yorumlanıyor.

Yine baş kahramanımız Ethan yine tehlikeli ve de önemli bir görev için harekete geçer ve bu sefer profesyonel hırsız Nyah Nordoff-Hall (Thandiwe Newton) ile birlikte çalışır. İkili, elinde oldukça ölümcül bir virüs ve virüsün panzeri elinde bulunan IMF ajanı Sean Ambrose (Dougray Scott) peşine düşerler.


3) Mission: Impossible III – Görevimiz Tehlike III (2006) | IMDb: 6.9

Mission Impossible III

  • Yönetmen: J.J. Abrams

Bu sefer yönetmen koltuğunda J.J. Abrams oturuyor ve olayları şaşırtıcı derecede karanlık bir yöne çekiyor. Köprüdeki unutulmaz ve cesur kaçırma sahneleri dahil olmak üzere bolca aksiyon var ve her şey her zamanki gibi yüksek teknoloji içeriyor. Ethan filmde, gerçek işinden bir haber olan Julia Meade ile nişanlanmıştır. “Tavşan Ayağı” olarak bilinen gizemli ve tehlikeli bir nesneyi satmayı planlayan zor silah ve bilgi komisyoncusu Owen Davian (Philip Seymour Hoffman) ile yüzleşmek için bir ekip kurar.


4) Mission: Impossible  Ghost Protocol – Görevimiz Tehlike 4 Hayalet Protokol (2011) | IMDb: 7.4

Ghost Protocol görevimiz tehlike filmleri

  • Yönetmen: Brad Bird

Brad Bird’ün yönetmesi için yönetmen koltuğuna seçildiği Hayalet Protokolü (Ghost Protocol) Görevimiz Tehlike serisi için yeni bir şafağın başlangıcı olacaktı ve başrol oyuncumuz bayrağını Jeremy Renner’a devretti. Film 2011 yılında gösterime girdi ve serideki en fazla hasılata sahip olan filmi oldu. Ethan ve tüm IMF, sadece “Kobalt” (Michael Nyqvist) olarak bilinen bir kişiyi araştırırken Kremlin’in bombalanmasından sorumlu tutulur.

O ve diğer üç ajan, onu küresel bir nükleer savaş başlatmaktan alıkonur ve Ethan kendini bir hastanede Rus federalleri tarafından kelepçelenmiş halde bulur. Kahramanımız bulunduğu durumdan kurtulmak ve gerçek suçluları bulmak zorundadır. Dubai’deki Burj Khalifa’nın tepesindeki sahne ve onu takip eden kum fırtınası, aksiyon filmi hayranlarının hafızasından uzun süre silinmedi. 


5) Mission: Impossible – Rogue Nation (2015) | IMDb: 7.4

Mission Impossible Rogue Nation

  • Yönetmen: Christopher McQuarrie

Görevimiz Tehlike serisinin yönetmenliğini bu filmde de Christopher McQuarrie üstlenmeye devam ediyor. Ethan Hunt, Sendika tarafından tehdit edilmektedir. IMF’nin dağılmasıyla karşı karşıya kalan Hunt, birçok eski istihbarat görevlisinden oluşan gizemli bir küresel serbest terörist grup olan Syndicate’in varlığını kanıtlamak ve örgütü gereken her şekilde yıkmak için ekibini bir araya getirir.

Mission: Impossible Rogue Nation, geçmiş filmlerin oyuncu kadrosunu büyük ölçüde koruyor. Filmde Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Rebecca Ferguson,Ving Rhames, Alec Baldwin, Sean Harris, Simon McBurney ve Tom Hollander serinin önceki filmlerindeki rollerini yeniden canlandırıyor.


6) Mission: Impossible  Fallout – Yansımalar (2018) | IMDb: 7.7

Mission Impossible Fallout

  • Yönetmen: Christopher McQuarrie

Görevimiz Tehlike filmleri arasında Fallout’u serinin en iyilerinden sayabiliriz. Bize göre bugüne kadarki en iyi Mission Impossible filmi ve yıllar içinde piyasaya sürülen en iyi aksiyon filmlerinden biri. Serinin 6. filminde kadroya katılan Henry Cavill’in destansı yakışıklılığı da filme bambaşka bir hava katıyor desek yalan olmaz. Her sahnede inanılmaz akrobasi sahneleri, her şeyi büyük ölçüde değiştiren çoklu dönüşler filme büyük bir ivme kazandırıyor. IMF’nin plütonyumu kurtarma görevi kötü bir şekilde sona erer.

Bir yandan dünya ise Sendika’nın eski üyelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş bir terör örgütü olan Havariler’in tehdidiyle karşı karşıyadır. Ethan Hunt asıl görevi yerine getirmeyi kendine görev edinirken, CIA onun sadakatini ve amaçlarını sorgulamaya başlayacaktır.

Zekice yazan ve kusursuz bir şekilde yöneten McQuarrie, başarı bayrağını elinde tutmaya kararlı gibi görünüyor. O kadar iyi ki, McQuarrie ve Cruise’un yedinci ve sekizinci film için kontratlarını hemen netleştirdiği biliyor ve nasıl bir çılgınlık yarattıklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.


Ters Köşe Filmler

En İyi Film Serileri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/