Matt Damon Filmleri: Başarılı Oyuncunun En İyi 15 Performansı

matt damon filmleri

Matt Damon, (tam adı Matthew Paige Damon), 08.10.1970 ABD doğumlu aktördür. Yer aldığı filmin türü, içeriği, yönetmeni kim olursa olsun kendini ve filmi bir şekilde izlettirmeyi başaran mütevaziliğiyle ve sosyal konulardaki duyarlılığıyla gönüllerde taht kuran bir oyuncudur. Oyunculuğuyla değil fakat senaryosunu yakın arkadaşı Ben Affleck ile birlikte yazdığı Good Will Hunting filmiyle ödül almıştır. Matt Damon filmleri denilince akla gelen birçok kaliteli film bulunuyor. Biz de sizler için her haliyle kalpleri fetheden aktörün filmlerini derlediğimiz bir liste hazırladık. Gelin, Matt Damon filmleri listemize yakından yakından bakalım.


1) Good Will Haunting – Can Dostum (1998) | IMDb: 8.3

good will hunting

 • Tür: Dram

Matt Damon filmde, Will Hunting isimli normal insan IQ’sunun çok üzerinde bir seviyeye sahip, MIT’de temizlik yapan genç bir çocuğu canlandırmaktadır. Temizlik yaptığı sınıfların birinde, tahtada yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözmenin imkânsız olduğu düşünülen bu problemi kolaylıkla çözen Will, ortadan kaybolur. Problemi tahtaya yazan profesör tarafından fark edilen Will, imkansız olduğu düşünülen diğer problemleri de çözmeye başlayacaktır.

Fakat bir kavga nedeniyle başı belaya giren bu gencin hapisten kurtulması için profesörün yardımına ihtiyacı olacaktır. Oldukça etkileyici bir başarı öyküsünü muhteşem bir sinematografi ile anlatan film, Ben Affleck ve Matt Damon’ın birlikte yazdığı bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri’nde kazandığı Oscar heykeliyle de taçlandırmıştır.


2) Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) | IMDb: 8.6

er ryan'ı kurtarmak

 • Tür: Savaş Filmi, Dram

Filmde dört çocuğu olan bir anne, İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından oldukça büyük yaralar almıştır. Bu nedenle hayatta kalan tek oğlunun (James Ryan – Matt Damon) savaştan sağ salim dönmesini tüm kalbiyle istemektedir. Ne hikmetse Başkan tarafından verilen bir emre göre James Ryan’ın o savaştan ne olursa olsun sağ çıkması sağlanması gerektiği söylenir.

Sekiz kişiden oluşan bir askeri ekip, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu ekip, savaşın oldukça kanlı yaşandığı bu zorlu ortamda tek bir askeri kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının ne kadar doğru olduğunu sorgulayacaktır.


3) The Talented Mr. Ripley – Yetenekli Bay Ripley (2000) | IMDb: 7.4

the talented mr. ripley

 • Tür: Dram, Gerilim

Matt Damon filmde hayatta daha iyi bir yere gelmek için başka birinin hayatını çalmaktan çekinmeyen pragmatist bir adam olan Tom Ripley isimli karakteri canlandırmaktadır. Bir gün Dickie isimli bir çocuğu Amerika’ya geri getirmek için zengin bir adam tarafından İtalya’ya gönderilir. Her şeyden bihaber sevdiği kadınla huzurlu, mutlu bir hayat sürmeye çalışan Dickie, bundan sonra atılacağı maceradan da tamamen habersizdir.


4) The Departed – Köstebek (2006) | IMDb: 8.5

the departed matt damon filmleri

Matt Damon filmleri arasında en göze çarpan yapımlardan biri The Departed oluyor. Dört dalda Oscar sahibi film, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Mafya tarafında oldukça uzun zamandır, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar artık teşkilat bünyesinde son derece iyi pozisyonlara gelmişlerdir. Yalnızca mafyanın değil polislerin de mafya içine soktukları ajanlar o karanlık dünyanın tam göbeğindedirler Fakat her şeyin açığa çıkma vakti gelmiştir. Her iki taraftaki ajanlar için ölümün kıyısına gelecekleri mücadele başlamıştır.


5) The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam (2002) | IMDb: 7.9

the bourne identity matt damon filmleri

 • Tür: Aksiyon, Gerilim

Denizin ortasında tek başına hayatta kalma savaşı veren bir adam tanımadığı balıkçılar tarafından kurtarılır. Kendine gelmeye başladığında geçmişine ve kendisine ait hiçbir şey hatırlamadığı anlaşılır. Kim olduğunu hatırlamak adına kendisi hakkında bir araştırma yapmaya koyulu ve hakkında yeni bilgiler edindikçe, benzersiz ve oldukça özel yetenekleri de ortaya çıkmaya başlayacaktır. Geçmişi olmayan adamın peşinde ise, onun hayatına son vermek isteyen azılı katiller vardır.


6) The Bourne Supremacy – Medusa Darbesi (2004) | IMDb: 7.7

the bourne supremacy

 • Tür: Aksiyon, Casusluk

Beklenmeyen bir vakitte ve oldukça sansasyonel bir biçimde Çin’in Başbakan yardımcısı, arkasında birçok soru işareti bırakarak katledilir. Yapılan araştırmalar sonunda şüpheli zanlı olarak meşhur CIA tetikçisi Jason Bourne ismi ortaya atılır. Fakat bir sorun vardır. Gerçekte öyle biri yoktur.

Jason Bourne ismi, David Webb adında bir suikastçının kullandığı bir isimdir. Adını kullanarak cinayetler işleyen birinin olduğunu anlayan David Webb, kendini istemeden de olsa olayların ortasında bulur. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de sevdiği kadın kimliği belirsiz kişilerce kaçırılır. Böylece casuslar arasında, aksiyon dolu bir savaş başlar.


7) The Bourne Ultimatum – Son Ültimatom (2007) | IMDb: 8.0

the bourne ultimatum

 • Tür: Aksiyon, Casusluk

Serinin son filminde, Jason Bourne geçmişinin izini sürmeye devam ediyordur. Jason Bourne Amerika’nın kirli işlerinde kullandığı ajanlardan sadece biridir. Tüm dünyadan gizli olarak sürdürülen bir projenin kobayı olan ajan, deha zekasına ve üstün bir savaşma kabiliyetine sahiptir. Hafızasının en ücra bölgelerinde canlanan anıları birleştirerek kim olduğunu hatırlamaya çalışan Bourne, bu süreçte peşindeki yaratıcılarından da kurtulamayacaktır.

Bu üstün yetenekli ajanı elinden kaçırmak istemeyen yaratıcılar, Bourne’un geçmişini öğrenmesini engellemeyi başarabilecekler midir? Yazar Robert Ludlum’un romanından uyarlanan Bourne serisi, ajan filmleri türünün en sevilenlerindendir. Bilhassa üçüncü filmi olan bu film için serinin en kusursuz filmi diyebiliriz.


8) Jason Bourne – Jason Bourne (2016) | IMDb: 6.6

jason bourne matt damon filmleri

 • Tür: Aksiyon, Casusluk

CIA’in en tehlikeli ve eski ajanının karanlıktan çıkışını konu alan Bourne serisinin yeni bölümünde 2004 yılında gözden kaybolan Jason Bourne yeniden ortaya çıkıyor. Artık kim olduğunu hatırlayan Jason Bourne, geçmişinde kalan karanlık noktaları ve sırları keşfetmeye başlar. Babasının ölümü hakkındaki gerçekleri aydınlatmak için girdiği tehlikeli ve dolambaçlı yolda onu durdurmak için çok güçlü düşmanlar karşısına çıkıyor.


9) Ocean’s Eleven – Ocean’s Eleven (2002) | IMDb: 7.7

ocean’s eleven

 • Tür: Suç, Komedi, Gerilim

Matt Damon filmleri denilince ilk akla gelenlerden biri Ocean’s Eleven oluyor. Filmdeki baş rolümüz Danny Ocean, tam bir aksiyon adamıdır. New Jersey hapishanesinden şartlı tahliye edilmesine 24 saat kalmışken bile, bir sonraki planına son dokunuşları yapmaktadır. Kendine ait üç kuralı uygulamak kaydıyla – kimseye zarar verme, hak etmeyenden çalma ve kaybedecek hiçbir şeyin yokmuş gibi davran – Danny tarihteki en incelikle hazırlanmış kumarhane soygununun şefliğini yapacaktır.

Danny bu soygun için 11 kişiyi özenle seçer. Biri de Matt Damon’ın hayat verdiği Linus Caldwell karakteridir. Bir gece yarısı Danny ve özenle seçtiği bu 11 adamı Danny’nin eski karısı Tess ile çıkmaya başlayan Terry Benedict’in Los Angeles’da sahip olduğu üç kumarhaneden toplamda 150 milyon USD çalacaklardır. Danny istediği tutardaki parayı alabilmek için hem hayatını hem de Tess ile yeniden barışma ihtimalini riske atacaktır. Fakat her şey Danny’nin ince eleyip sık dokuduğu planına uygun gelişirse bu iki arzusu arasında seçim yapması da gerekmeyecektir.


10) Ocean’s Twelve – Ocean’s 12 (2005) | IMDb: 6.5

ocean's twelve

 • Tür: Suç, Komedi, Gerilim

Gelmiş geçmiş en sofistike soygunlardan birini gerçekleştirerek Las Vegas’ta üç kumarhaneyi soyan Danny Ocean’ın çetesi bir kez daha iş başındadır. Ellerine geçen paranın tadını çıkartacaklarını düşünürlerken başkalarının farklı planları vardır. Terry Benedict, kumarhanesinin soyulmasının ardından oldukça sinirli bir şekilde parasını geri istemektedir. Ekip kaybettikleri parayı yeniden kazanamazlarsa hapsi boylamak zorunda kalacaktır. 


11) Ocean’s Thirteen – Ocean’s 13 (2007) | IMDb: 6.9

ocean’s thirteen

 • Tür: Suç, Komedi, Gerilim

Sevilen ekip iş başında. En bilinen soyguncu çetelerinden biri haline gelen Danny Ocean ve takımı kendilerine ait kumarhanenin içinde gerçekleşen maceralarıyla yine karşımıza çıkıyor. Çete artık bir yandın soygun yapıp bir yandan da kendi kumarhanelerini de korumak zorundadırlar. Takım üyesi Rueben Tishkoff, kumarhaneci Willie Banks’ten sağlam bir darbe almıştır. İntikam zamanı gelmiştir ve bu intikam takımın hazırlanması gereken en büyük soygun olacaktır.


12) True Grit – İz Peşinde (2010) | IMDb: 7.6

true grit

 • Tür: Dram, Western, Macera

Charles Portis’in aynı isimli romanından uyarlanan İz Peşinde, 1870 iç savaşından çıkmış Amerikan topraklarındaki bir intikam hikayesi anlatıyor. Mattie Ross, babasını öldürdüğü söylenen Tom Chaney’in peşinden, onu bulmak ve babasının intikamını almak için Arkansas/Fort Smith’e gelir. Mattie, Tom Chaney’den babasının intikamını almak için, ülkedeki en acımasız asker olarak nam salmış Rooster Cogburn’ü, kiralar. Yolda karşılaştıkları polis LaBoeuf (Matt Damon) de Chaney’i yakalayıp Texas’a geri götürmek istiyordur.

Bu birbirinden farklı üç kişi bir kovalamacanın etrafında bir araya gelir. Grubun her üyesi oldukça dik başlı, inatçı, kendi ahlâk değerlerinin izini süren insanlardan oluşmaktadır. Bu hesaplaşmanın peşinde koşarken ise kendilerini birden zalimlik ve kötülük, hayal kırıklığı ve cesaret, azim ve saf aşkın olduğu bir efsanenin içine düşmüş olarak bulurlar.


13) The Adjustment Bureau – Kader Ajanları (2011) | IMDb: 7.0

kader ajanları matt damon

 • Tür: Bilim Kurgu, Romantik

Yazar Philip K. Dick’in öyküsünden uyarlanan film, ilginç hikayesi ve aksiyon dolu temposuyla dikkatleri üzerine çekmiştir. ABD senatosuna girmeyi hedefleyen hırslı politikacı David Norris tanıştığı hiçbir kadına benzemeyen, özel ve güzel dansçı Elise Sellas’la tanıştığında hayatının tamamen değişeceğinin farkında değildir. Elise’e âşık olmaya başladığını fark ettiği anda ise, başka bir zamandan gelmişe benzeyen gizemli adamlar bu tatlı çifti ayırmak ve aşklarını engellemek için karşılarına çıkmaya başlarlar.

Sahip oldukları gizemli güçlerle David ve Elisa’nın bir araya gelmesine engel olmak için ellerinden geleni yapan bu adamların ısrarcı baskılarına rağmen vazgeçmeyen ve sevdiği kadınla birlikte olmak için kaderini karşına alan David, kendini yolundan sapmış bir halde oldukça büyük bir tehlikenin tam ortasında bulur.


14) Elysium – Elysium : Yeni Cennet (2013) | IMDb: 6.6

elysium matt damon filmleri

 • Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim

2154 yılındaki çökmüş dünyayı ve elbette insanoğlunu daha temiz bir dünyaya taşım görevini anlatan film, Yunan mitolojisine ait çok fazla öğe içermektedir. O yıllarda dünyada hala var olabilen iki sınıfın çatışması temel alınmaktadır. Zengin ve şanslı “egemenler” teknoloji alanında oldukça ileri bir noktada olan gezegenlerinde lüks içerisinde yaşarken; bu şanslı kesim dışında kalan oldukça kalabalık bir kitle çürümüş dünyada en temel ihtiyaçları için dahi Elysium’a ihtiyaç duymaktadır. Fakat yapılan antlaşmalar neticesinde ne olursa olsun bu kalabalık kitlenin Elysium’a girmeleri kesinlikle yasaktır. Ta ki Max isimli sıradan bir adamın Elysium’a gitmesinin gerekeceği bir durum ortaya çıkana dek.


15) The Martian- Marslı (2015) | IMDb: 8.0

the martian

 • Tür: Bilim Kurgu

Mark Watney (Matt Damon) isimli astronot Mars’taki görevi esnasında şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından gezegende terk edilmek zorunda kalır. Fakat Mark Watney aslında hayattadır ve bir anda kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki çok az şeyle, zekâsını ve dayanma gücünü bir araya getirip hala yaşadığına dair dünyaya bir işaret göndermeye çalışır. NASA ve orada bilim için çalışan insanlar gezegende mahsur kalan “marslının” eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelir.


Matt Damon filmleri listesinden sonra göz atabileceğiniz diğer film listelerimiz:

Gary Oldman Filmleri

Christian Bale Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/