Mafya Filmleri: Suç Dünyasından Macera Dolu 15 Film

Mafya filmleri ile suç aleminin macera dolu dünyasına adım atmak ister misiniz? Gelmiş geçmiş en beğenilen mafya filmlerini sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Kill The Irishman – İrlandalıyı Öldür (2011) | IMDb: 7.1

mafya filmleri

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Jonathan Hensleigh

Oyuncular: Ray Stevenson, Christopher Walken, Vincent D’Onofrio

Mafya filmleri listesinin en beğenilenlerinden olan İrlandalıyı Öldür gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanır. Dany Greene, 1970’lerin sonlarında Cleveland’te mafya için çalışan bir katildir. İrlandalı olan Danny Greene, etrafındakilere korku salmaktadır. Ancak o da pek güvende sayılmaz.


2) Mean Streets – Arka Sokaklar (1973) | IMDb: 7.2

Mean Streets

Tür: Suç, Gerilim, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Harvey Keitel, David Proval

New York’ta küçük İtalya olarak tanımlanan bölgede yaşayan gençlerin hayat hikayeleri konu alınır. Tony ve Michale için hava hoştur. Gelecekleri oldukça parlak görünmektedir. Ancak Charlie için durum hiç de parlak değildir. Charlie amcası Giovanni’nin yanında çalışmakta aynı zamanda da sürekli didişmektedir. Sevgilisi Teresa sayesinde Johnny Boy isimli biriyle tanışır. Giovanni, bir gün Charlie’ye büyük bir iş teklif eder. Restoran işletmeyi teklif eder ancak bu Charlie için oldukça zorlu bir tekliftir.


3) Sexy Beast (2000) | IMDb: 7.3

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Jonathan Glazer

Oyuncular: Ray Winstone, Ben Kingsley, Ian McShane

Gary Dove, İspanya ve İngiltere arasında mekik dokumak zorunda kalan bir adamdır. İspanya’nın cennet olarak tanımlanabilecek bir köşesinde ailesi ile birlikte yazlık evinde yaşamaktadır. Yazlıkta çok sevdiği eşi ile harika zaman geçirmektedir. Gary’nin kasabaya gelen arkadaşı John Logan ile birlikte tüm yaşamları mahvolur. Gary, oldukça büyük bir soygun için Londra’ya gitmek için hazırlanmaya başlar. Her ne kadar bu soyguna katılmak istemese de canından çok sevdiği kadını yani eşini korumak için elinden gelenin en iyisini yapmak için yola çıkar.


4) The Friends of Eddie Coyle (1973) | IMDb: 7.5

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Peter Yates

Oyuncular: Robert Mitchum, Peter Boyle, Richard Jordan

Pek çok suçun birleşiminden dolayı oldukça uzun bir hapis cezasına çarptırılan Boston Ganster bu cezanın en aza indirilebilmesi için bir yol aramaya başlar. Bu bağlamda bulduğu yol ise cezanın azaltılması için polislerle işbirliği yapmak olur. Polise pek çok şeyi itiraf eder. Ancak itiraf olarak görülen bu söylemler arkadaşlarına attığı iftiralardır.


5) Celda 211 – Hücre 211 (2009) | IMDb: 7.6

Celda 211

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

Yönetmen: Daniel Monzon

Oyuncular: Luis Tosar, Alberto Ammann, Antonio Resines

Juan gardiyan olmak üzere olan bir gençtir. Gardiyan olma yolunda ilerlerken iki meslektaşı Juan’a hapishaneyi gezdirmeye karar verir. Her şey normal ilerlerken anlık meydana gelen bir kaza sonucu işler sarpa sarar. Tavandan düşen bir parça Juan’ın kafasına isabet eder. Bayılan Juan’ı arkadaşları o an boş olan 211 numaralı hücreye taşırlar. Orada kendine gelmesini beklerlerken hapishanede işler karışır. Mahkumlar ayaklanır ve büyük bir kaos başlar. Juan uyandığında kendini mahkumların ortasında bulur. Canını korumak için yapması gereken mahkum gibi davranmaktır. Gardiyan olma yolunda ilerleyen Juan bir anda mahkum olarak davranmaya başlar.


6) The Long Good Friday (1980) | IMDb: 7.6

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: John Mackenzie

Oyuncular: Bob Hoskins, Helen Mirren, Paul Freeman

Mafya filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi de The Long Good Friday filmidir. Gayrı menkul işinin içine girmeye çalışan Harold, bir gangsterdir. İşlerini yoluna sokmak için ortakları ile buluşacağı gün şehrin belli yerlerinde eş zamanlı patlamalar meydana gelir. Bombaların patlaması her şeyi daha da zora sokar. Harold, yaşanan bu olaylar üzerine bombaların sebebini ve kimin yaptırdığını bulmak için araştırma yapmaya başlar. Olayların arkasındaki isimleri hemen bulur. Ancak bu isimleri bulmak ne olayları bitirir ne de içini rahatlatır. Asıl olaylar şimdi başlıyordur.


7) Drunkel Angel – Sarhoş Melek (1948) | IMDb: 7.7

Drunkel Angel

Tür: Suç, Dram, Romantik

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Takashi Shimura, Toshiro Mifune, Reizaburo Yamamoto

Sanada, savaşın ardından Japanyo’da yer alan bir gecekondu mahallesinde çalışan alkolik bir doktordur. Matsunaga girdiği bir kavgada yaralanır. Kurşunla vurulan Matsunaga, Kurşunu çıkartması için Sanada’ya gider. Matsunaga’nın tek sorunu kurşun değildir. Aynı zamanda veremdir de. Bu teşhisi koyan Sanada, Matsunaga’nın alkolü bırakması ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için elinden geleni yapar. Bunun üzerine Sanada ve Matsunaga iki yakın dost olur. 

Matsunaga’nın bir zamanlar içinde olduğu çetenin ele başı hapisten çıkar ve çeteyi tekrar toplamaya karar verir. Çetenin ele başı Okada, aynı zamanda Sanada’nın asistanının takıntılı eski sevgilisidir. Okada önce Matsunaga’yı çeteye katılmaya zorlar. Onunla dost olduğunu düşünen Matsunaga eski kötü alışkanlıklarına geri döner. Okada, eski sevgilisine ulaşmak için Matsunaga’yı zorlamaya başlar. Kullanıldığını anlayan Matsunaga için işler günden güne zorlaşmaya başlar.


8) Training Day – İlk Gün (2001) | IMDb: 7.7

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Antonie Fuqua

Oyuncular: Denzel Washington, Ethan Hawke, Scott Glenn

İlk Gün, mafya fimleri arasında en beğenilenlerden birisidir. Henüz polisliğe yeni başlayan Jake Hoyt, Los Angeles polis merkezine atanır. Jake’in en büyük hayali Los Angeles’de çalışan ünlü dedektif Alonzo Harris ve oldukça başarılı ekibinin içinde yer alabilmektir. Ancak bu hayal kolaylıkla ulaşılabilecek bir hayal değildir. Jake, belli başlı deneme görevlerine tabi tutulur. 24 saat içerisinde ekibin ona verdiği görevleri başarıyla yerine getirebilirse ekibe kabul edilecektir. Ancak bu 24 saatte yaşadıkları hem ekibe hem de Alonzo Harris’e bakışını değiştirir.


9) Road to Perdition – Azap Yolu (2002) | IMDb: 7.7

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Sam Mendes

Oyuncular: Tom Hanks, Tyler Hoechlin, Rob Maxey

Mafya filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi de Azap Yolu’dur. Michael Sullivan, John Rooney adına çalışmakta olan bir keskin nişancıdır. Patronunun oğlu, Sullivan’dan hiç hoşlanmamaktadır. Çünkü Sullivan babasıyla çok yakındır. Yoğun bir kıskançlığın pençesinde olan genç Sullivan’a komplo kurmaya karar verir. Sullivan ya komployu tamamen bozacak ya da kendi oğlunun canını kurtarmak için bu komploya göz yumacaktır. Oğlunun hayatı her şeyden daha mühim olduğu için kirli işlere bulaşır. Muguire isimli suikastçı Sullivan’ın peşine düşer ve olaylar daha da karmaşıklaşır.


10) Drive – Sürücü (2011) | IMDb: 7.8

sürücü

Tür: Aksiyon, Dram

Yönetmen: Nicolas Winding Refn

Oyuncular: Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston

Sürücü, Hollywood’un ışıltılı dünyasında dublörlük yapan aynı zamanda da çok keskin araba kullanabildiği için geceleri soygunlara katılan bir gencin hayatını konu alır. Sürücünün aslında oldukça yasa dışı bir hayatı vardır. Komşusu Irene’nin eşi hapishanededir. Irene kocasına yardım etmesi için sürücü ile anlaşır ve sürücünün hayatı daha da tehlikeli bir hal alır. Yardım edeyim derken kendini Los Angels’ın gözü pek tehlikeli adamlarının hedef listesinde bulur. Üstelik artık koruması gereken can sadece kendi canı değildir. Hem Irene hem de oğlunun hayatını da korumak zorundadır.


11) Donnie Brasco – Köstebek (1997) | IMDb: 7.7

Donnie Brasco

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Mike Newell

Oyuncular: Al Pacino, Johnny Depp, Michael Madsen

Baş rollerini Al Pacino ve Johnny Deep’in paylaştığı Köstebek En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilir. Joe Pistone’nin kendi yazdığı kitaptan uyarlanan film en iyi mafya filmleri arasındadır. İşini çok seven bir FBI ajanı olan Joe Pistone, üzerinde çalıştığı bir iş gereği yaklaşık 6 yıldır belli zamanlarda mücevher hırsızlığı yapmaktadır. Hırsızlık yaptığı çevrede ise Donnie Brasco olarak tanınmaktadır. Günden güne rolün içine kendini tamamen kaptıran Joe, artık kendini Donnie Brasco olarak görmeye başlar. Donnie Brasco olarak yeraltı dünyasının içine girer ve kendine orada bir yer edinir. Eski kimliğini unutmasıyla yaşam artık onun için koca bir macera haline gelir. 


12) American Gangster – Amerikan Gangsteri (2007) | IMDb: 7.8

mafya filmleri

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor

Frank Lucas, patronu ve mentoru olan Bumpy Johnsonun ölümü üzerine kendini Harlem bölgesinde yaşanan eroin ithalatının esas ismi olarak tanımlar. Alımı direkt Güney Doğu Asya’dan gerçekleştirir. Bu alımların gerçekleşmesi için farklı yöntemler denemeye başlar. Bu yöntem sayesinde sokakta satılan mallar arasında üstünlük kuracaktır. Aynı zamanda New York mafyası ile de bir anlaşma yaparak mafyayı arkasına alır.


13) Carlito’s Way – Carlito Yolu (1993) | IMDb: 7.9

mafya filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller

Carlito Brigante, uyuşturucu yüzünden yargılanır ve mahkum edilir. Onu, yakın bir arkadaşı kurtarır. Artık yeni bir hayatı vardır ve bu hayatı gerçekten düzgün yaşayacaktır. Yeni hayatının ilk planı ise eski sevgilisine ulaşmaktır. Eski sevgilisini unutamamıştır ve hayatını onunla devam ettirmek istemektedir. Gelecek planlarında eski sevgilisini de yanına alıp Bahamalar’da düzgün ve yalandan uzak bir yaşam sürmek vardır.


14) On The Waterfront – Rıhtımlar Üzerinde (1954) | IMDb: 8.1

On The Waterfront

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Elia Kazan

Oyuncular: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb

Eski bir boksör olan Terry Mallon, liman işçisi olarak çalışmaktadır. Liman işçisi olarak çok zor koşullarda çalışırken ağır bir depresyona girer. Ringlerin şampiyonluğundan nasıl liman işçiliğine düştüğünü sorgulayarak geçirir günlerini. Çalıştığı limanın patronu olan Johnny Friendly sadece bir iş yapmamaktadır. Aslında illegal işlerin içerisinde yer almaktadır. Bu illegal işlerden birisi Terry’nin başını belaya sokar. Friendly’nin emriyle Terry’nin çocukluk arkadaşı öldürülür. Üstelik hiçbir suçu yokken bu olayın suçlusu konumuna Terry gelir. Yaşanan diğer olaylarla birlikte liman işçileri ayaklanır ve büyük bir mücadele başlar.


15) Elitw Squad – Özel Tim (2007) | IMDb: 8.0

mafya filmleri

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: José Padilha

Oyuncular: Wagner Moura, André Ramiro, Caio Junqueria

Özel Tim, mafya filmleri listesinin olmazsa olmaz filmidir. Papalık kurumunun Vatikan’dan sonra en sık ziyaret ettiği konum Latin Amerika’dır. 1997 yılında Papa Jean Paul II, Rio de Janerio’yu ziyaret edecektir. Papa’nın ziyareti yaklaştıkça Rio de Janerio’nun banliyölerinde hareketlenmeler başlar. Yüzbaşı Nascimento, Özel Polis Operasyonları Timi lideri olarak Papa’nın gidebileceği olası yerleri önceden gezerek güvenliği sağlamaya çalışır. Nascimento, bu görevden sonra teşkilattan ayrılacaktır. Çünkü yakın gelecekte baba olacaktır ve amacı çocuğunu beladan uzak bir şekilde büyütmektir. Nascimento, yerine geçecek kişiyi seçmek zorundadır. Bu oldukça zorlu ve detaylı bir iştir.

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/