Aşk 101 Karakterleri, Oyuncu Kadrosu, Dizi Konusu

Aşk 101 karakterleri ve konusuyla son zamanlarda Netflix’in Türk dizileri arasından öne çıkan yapımlardan biri. Öyle ki daha yayına bile girmeden bazı kesimler tarafından oldukça eleştirilen dizi, konusu kadar karakterleriyle de dikkat çekiyor.
Biz de tanınmış isimlerin yer aldığı Aşk 101 karakterlerini ve dizinin konusunu ele alalım istedik. Yapımcılığını Ay Yapım’ın, senaristliğini ise Kiralık Aşk ve Ufak Tefek Cinayetler’den tanıdığımız Meriç Acemi’nin üstlendiği bu Türk yapımı dizi, aslında hangi karakterler üzerine kurulu ve ne anlatıyor gelin, birlikte inceleyelim.

 
 

Aşk 101 dizi konusu

aşk 101 konusu
Rtük’ten CİMER’e kadar pek çok yere şikayet edilen Aşk 101 dizisinin konusu ile başlayalım. Dizi Eda, Kerem, Sinan, Osman ve Işık isimli 5 lise öğrencisi üzerine kurulu. Bu isimlerden Işık dışındaki diğer tüm karakterler, okulun son derece haylaz, yaramaz ve asi tipleri. Okulda işledikleri disiplin suçları nedeniyle öğrenciler devamlı okuldan atılmanın eşiğine geliyorlar fakat kurulda, onları destekleyen bir hoca var: Burcu öğretmen.
Burcu öğretmen son derece yardımsever ve güler yüzlü. Son derece iyi niyetli olan bu hocanın, kurulda hep ret oyu kullanması nedeniyle çocuklar, okuldan atılamıyor. Böylece Burcu öğretmen, adeta gençlerin koruyucu meleği haline geliyor. Ta ki Burcu’nun tayininin çıktığını öğrenene dek.
Çocuklar okuldan atılmamakta kararlılar. Bu nedenle Burcu öğretmenin tayinine engel olmak için bir araya geliyorlar. Burcu öğretmenin okulda kalabilmesi için onu, okula yeni gelen yakışıklı ve karizmatik spor hocası Kemal’e aşık etme planları kuran gençler, sınıfın hem çalışkan öğrencisi hem de aşktan anladığını düşündükleri Işık’tan yardım alıyorlar. Böylece Işık’ın kadroya dahil olmasıyla birlikte çocukların hem arkadaşlık hem de aşk sınavı verecekleri olaylar dizisi başlamış oluyor. Ayrıca 20 yıl sonra yeniden bir araya gelmek için sözleşen gençler, Işık’ın doğum gününde, Sinan’ın tam da yıkılmakta olan evinde buluşacaklardır.

Aşk 101 dizisi neden tepki aldı?

aşk 101 rtük
2020 yılı 24 Nisan’da yayına giren dizi, tam da o tarihlerde Türkiye’de ramazan ayına denk geliyor. Dizideki karakterlerin gerek asi tutumları gerek küfürlü konuşmaları gerekse de alkol tüketmeleri, toplumdaki bir kısmın tepkisine yol açtı. Ayrıca dizide yer alan Osman karakterinin bir eşcinsel olduğu düşüncesi, tepkilerin doruğa çıkmasındaki ana neden. Ancak Netflix ve diziyi izleyen eleştirmenler tarafından, eşcinsellik mevzusunun gerçeği yansıtmadığı bilgisi de verildi. Öte yandan savcılığa kadar şikayet edilen dizi, 7 Mayıs tarihli alınan karar gereğince, dizinin kamuya açık bir alanda değil, ücretli bir platformda yayınlanması ve bu nedenle kişinin izleyip izlememe özgürlüğüne sahip olması nedeniyle soruşturmaya yer olmadığı belirtildi.
Gelelim, dizideki toplumun belirli bir kısmını rahatsız eden bu davranış ve tutumların ana nedenine. Netflix’in yakın bir zamanda içerisinde Aşk 101’in de yer aldığı Türk yapımlarını, 90’dan fazla ülkede gösterime açtığını biliyoruz. Zaten globalde yayınlanmak üzere çekildiği bilinen bir dizide, bu tip öğelere rastlamak çok da garip değil aslında. Özetle biz de pek çoğu gibi burada, globaldeki izleyici kitlesini yakalamak üzere bir hamle yapıldığını düşünüyoruz.
 

Aşk 101 Karakterleri ve Oyuncu Kadrosu

aşk 101 karakterleri
Gelelim Aşk 101 karakterleri ve oyuncu kadrosu kısmına. Hikayenin anlatıcısı Işık ile başlayalım.

1) Işık (İpek Filiz Yıldız)

aşk 101 ışık
Aşk 101 karakterleri yazımıza hikayenin anlatıcısı olan Işık karakteri ile başlıyoruz. Aynı zamanda grubun en sevimlisi ve birleştiricisi rolüyle karşımıza çıkıyor. Işık, ailesi tarafından iyi bir terbiyeyle yetiştirilmiş bir kız ve sınıfın da en çalışkan, rol model öğrencisi. Ailesinin kurallarına göre yaşayan Işık, bu zamana kadar onlara hiç karşı çıkmamış. Adeta onların doğrularıyla yaşıyor. Ancak yaşantısından ne kadar mutlu, orası tartışılır. Gruba en son dahil olan Işık karakteri, diğerlerinin okuldan atılmaması için elinden geleni yapacaktır. Fakat bu esnada kendisinin de değişimine tanık olacaktır. Sinan’a aşıktır ve 20 yıl sonra yeniden bir araya gelme fikri kendisinden çıkar. Karakterin yetişkin halini Bade İşçil canlandırmaktadır.

2) Sinan (Mert Yazıcıoğlu)

aşk 101 sinan
Sınıfın en yalnız ve alkolik çocuğu. Dedesiyle birlikte derme çatma bir evde yaşıyor. Ailesi tarafından, dedeye bırakılarak terk edilmiş. Bu nedenle sevgiye çok aç bir çocuk. Sevgisizliğinin acısını ise alkol ile bastırmaya çalışıyor. Bu nedenle intihara da meyilli. Hikayede tam bir aile draması yaşayan tek karakter de diyebiliriz.
Işık’ın ona göstereceği karşılıksız sevgi ve ilgi karşısında oldukça bocalayan Sinan, önce Işık’tan kendini uzak tutmaya çalışsa da sonraları bu çekime karşı koyamayacaktır. Çünkü kimseden görmediği gerçek sevgi tam karşısında, Işık’tadır. Yetişkin halini henüz yayınlanan sezon içerisinde göremedik. 2. sezonda kimin canlandıracağını merakla bekliyoruz.

3) Eda (Alina Boz)

aşk 101 eda
Okulun güzelliğiyle baş döndüren karakteri. Üstelik bunu her yerde kullanmaktan da çekinmiyor. Öyle ki dersi geçebilmek için hocalarına dahi kur yapacak kadar ileri gidebilen bir karakter. Bu yüzden de başı hep belaya giriyor. Hem güzel hem de asi olan Eda’ya okulun neredeyse tüm öğrencileri aşık. Ailesi tarafından da bu güzelliği hep tasdiklenmiş bir karakter.
Yani güzelliğinin ona açmayacak hiçbir kapının olmadığı düşüncesini ailesinin ona aşıladığını söyleyebiliriz. Hayalindeki meslek, bir gün grafik tasarımcı olabilmek fakat aile bu konuda kendisine pek destekçi değil. Aşka inanmayan Eda, karşısına Kerem çıkana kadar bu düşüncesini korumaya devam edecektir. 20 yıl sonra gördüğümüz yetişkin Eda’ya ise Tuba Ünsal hayat vermektedir.

4) Kerem (Kubilay Aka)

aşk 101 kerem
Grubun en asi, en kavgacı karakteri. Okulda da sergilediği agresif davranışları ile biliniyor. En büyük tutkusu basketbol, fakat kavga ettiği için takımdan uzaklaştırılmış. Kerem varlıklı bir ailenin çocuğu ancak tıpkı Sinan gibi o da çok yalnız. Özellikle de babasıyla arası hiç iyi değil. Çünkü babası, sevgisini ve ilgisini Kerem’den hep esirgemiş. Ona göre, her istediği alınmış bir çocuk Kerem. Ancak Kerem’in tek isteği ailesi tarafından anlaşılabilmek. Onu dinleyen ve gerçekte ne istediğini anlayan bir aileye sahip olmak. Bu gerçekleşmediği için de agresif. Öfkesini hep başkasından çıkarmaya çalışıyor. Ve bir de okuldaki her erkek gibi Eda’ya aşık. Yetişkin Kerem karakterini bu sezon göremedik. Kimin canlandıracağı ise şimdilik meçhul.

5) Osman (Selahattin Paşalı)

aşk 101 osman
Ekibin en zeki karakteri. Müthiş bir ticari zekaya sahip. Bu nedenle de hayatı para kazanma üzerine kurulu. Bunun ardında yoksul bir aileye mensup olması yatıyor olabilir. O kısım henüz net değil. Ancak Osman’ın para kazanma derdiyle ilgili yoksul insanlarla girdiği iş birliği, onu içerisinde bulunduğumuz haksız düzene karşı bir başkaldırı figürü olarak da nitelememize sebep oluyor.
Osman’ın ailesine dair bilinen tek kişi babası, o da oğluna sonsuz güvenen bir karakter. Osman’ın, ayrıca grubun en aklı selim insanı olması nedeniyle de kriz ve gerginlik anlarında bir denge unsuru yarattığını söyleyebiliriz. Cebinde devamlı fındığı ile gezen ve fındık yediği sahnelere bolca aşina olunan Osman karakterini, yetişkinliğinde kimin canlandıracağı ise henüz bilinmiyor.

6) Burcu Öğretmen (Pınar Deniz)

aşk 101 burcu
Okulun masum, güzel ve de yardımsever öğretmeni. İşledikleri tüm disiplin suçlarına rağmen, çocukların okulda kalması ve topluma kazandırılması görüşünü savunan tek kişi. Bu nedenle her kurul toplantısında, çocuklar okuldan atılmasınlar diye ret oyu kullanıyor. Grubun da en sevdiği öğretmeni.
Burcu, Tuncay isimli bir adamla nişanlı ve Tuncay, Trabzon’da yaşıyor. Burcu öğretmen, evlilik planları yaptığı için Trabzon’a tayinini istiyor. Bu durum çocukları, Burcu öğretmen üzerinden aşk planı yapmaya itecektir. Ki plan başarılı da olur. Burcu öğretmen, tüm direnmelerine karşılık okula yeni gelen basketbol koçu Kemal öğretmenden kendini alamayacaktır.

7) Kemal Öğretmen (Kaan Urgancıoğlu)

aşk 101 kemal
Okulun yeni gelen basketbol koçu. Son derece çekici, karizmatik fakat bir o kadar da soğuk bir karakter. Basketbol geçmişi olan Kemal öğretmen, geçirdiği sakatlık nedeniyle öğretmenlik yapmak zorunda kalmış. Bu yüzden aslında mutsuz bir karakter olduğu söylenebilir. Fakat garip şekilde, çocuklarla kurduğu diyalog çok iyidir. Onları sevdiğini ve koruduğunu gözlemleriz. Aşka inancı olmayan Kemal öğretmen, çocukların üzerlerinde kuracakları planlar neticesinde Burcu’yu yakından tanıyacak ve aşka olan bakışı değişecektir.

8) Okul Müdürü Necdet (Müfit Kayacan)

aşk 101 müdür
Okul müdürü ve aynı zamanda grubun nefretle andığı tek isim. Takma adı “Bok Necdet.” Tek gayesi, çocuklara karşı zafer kazanmak ve hepsini okuldan göndermek. Okul huzurunun bozulmasından ziyade kendi başarısını önemseyen bir tip. Bunun için elini her türlü pisliğin altına koymaktan çekinmiyor. Bu nedenle başlardaki isyanı haklı gibi görünse de aslında kendisinin başka emeller üzerine hareket ettiğini söylemek mümkün. Burcu öğretmeni de sevmeyen Necdet, onun okuldan gidebilmesi için elinden geleni yapıyor. Kendisinden başka kimseyi sevmeyen ve önemsemeyen, itici bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

9) Tuncay (Ali İl)

aşk 101 tuncay
Burcu öğretmenin nişanlısı. Kendisi Trabzon’da yaşıyor. Burcu’yu da alıp Trabzon’a dönmek üzere İstanbul’a geliyor. Burcu’yu gerçekten sevmiyor. Aslında tek derdi onun üzerinde hakimiyet kurabilmek. Ayrıca paraya da oldukça düşkün. Bunu fark eden Osman’ın, hain tuzağına da kolaylıkla düşecek bir isim. Yaptığı tüm sevimsiz hareketleri sebebiyle Burcu öğretmenin gözü açılacak ve Tuncay ile olan nişan bozulacaktır.

Aşk 101 2. sezon ne zaman başlıyor?

aşk 101 2. sezon
 
Siz Aşk 101 dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın! ?
 
 
 

 

Kategoriler: Film & Dizi, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/