Yoğun Tempoda Sağlıklı Yaşamak İçin 4 İpucu

Günümüzde ofis hayatı denilince uzun çalışma saatleri, pazartesi gününe kadar bitirilmesi gereken görevler ve konsantrasyon gerektiren projeler geliyor. Böyle bir tempoda sağlıklı yaşamak oldukça zor, ancak yapılamayacak bir şey değil. Sağlıklı yaşam denilince aklınıza sadece iyi beslenmek ve spor yapmak gelmesin. Düzenli uykudan tutun zihni ve bedeni rahatlatan bir çok aktivite sağlıklı yaşamın kapsamına giriyor. Peki sağlıklı yaşam bizi ve iş hayatımızı nasıl etkiliyor? Gelin birlikte inceleyelim.

1) Düzenli Uykuyu ihmal Etmeyin

Sağlıklı yaşamının en büyük koşullarından biri yeterli ve düzenli uyumak. Uykunun iş hayatına etkisi aslında sanıldığından da büyük. Bir çok çalışan, kendilerine gereken görevleri bitirmek için saatlerle uykusuz kalmayı göze alabiliyor. Kısa zaman için yeterli bir çözüm olsa da, uykusuzluk sonucu dikkat, konsantrasyon, akıl yürütme ve problem çözme yetenekleri kısıtlanıyor, bu nedenle iş verimi düşebiliyor. İşe zinde bir vücut ve açık bir zihinle başlamak istiyorsanız yeterli düzeyde uyumuş olmak en önemli faktörlerden biri.


2) Sağlıklı Beslenin

Günümüzde yoğun iş saatleri, çalışanları düzensiz beslenmeye itebiliyor. Ofise söylenen dürüm ve hamburgerler, erken başlayan çalışma saatleri nedeniyle kahvaltı edememe, akşam yemeğini geç saatlerde yeme gibi bir çok faktör kişinin yeme düzenini olumsuz yönde etkiliyor. Çok fazla önemsenmeyen bir durum olsa da aslında beslenmenin çalışma verimine etkisi büyük. Yağlı ve ağır yemekler mideyi yorarak kişiyi halsizleştiriyor, bu da iş verimine yansıyor. Güne kahvaltı etmeden başlamak ise yoğun tempo için gerekli enerjiyi alamamaya sebep oluyor. Bu nedenle hafif ama sık sık atıştırmak, ara öğünlerde meyve ve kuruyemiş tüketmek, öğünleri atlamamak iş hayatı süresince dikkat edilmesi gereken önemli bir noktalar.


3) Aktif Yaşayın

Çalışanların en çok şikayet ettiği durum saatlerce bir masada oturup hareketsiz kalmak. Bütün gün boyunca enerjisini atamayan vücut, kişide psikolojik açıdan da yıpranmaya yol açabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için size tavsiyemiz yürüyüş yapmanız. İş çıkışı kapalı spor salonlarında ter dökmek yerine açık hava kısa kısa yürüyüşler yapmanız hem yorulmamanız hem de rahatlamanız açısından olumlu yönde etki yapacaktır. Ofiste çalışıyorsanız bile öğle arasında 15-20 dakik veya iş çıkışı 45 dakika açık havada yürümek hem zihninizi boşaltacak, hem de bedeninize iyi gelecektir.


4) Ruhunuzu Arındırın

Stresli bir iş hayatındaysanız hafta sonlarınızı dinlendirici aktiviteler yaparak geçirebilirsiniz. Son zamanlarda yoga ve pilates, ruhu arındırmak ve bedeni güçlendirmek için yapılan aktivitelerin başında geliyor. Bu aktiviteleri sevmeyenler için aslında bir çok farklı seçenek mevcut. Evinize yakın bir parkta sevdiklerinizle piknik yapmak, yemek workshoplarına katılmak veya sahilde bisiklete binmek bunlardan sadece birkaçı. Unutmayın, ne kadar stresli bir işi hayatınız olursa olsun bu tarz etkinliklere vakit ayırmak psikolojinizi rahatlatıp işinize daha iyi bir şekilde odaklanmanızı sağlayacak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/