İş Hayatı/Özel Hayat Dengesi İçin İşinize Yarayabilecek 5 Tüyo

       İş hayatının yoğunluğu… Plazaların sert dünyasında iş ve özel hayat dengesini kurmak büyük bir özveri gerektiriyor. Çünkü artık pek çok çalışan fiziksel olarak iş yerinde olmasa bile akıllı telefonlar aracılığıyla gününün büyük bir çoğunluğunu işine ayırıyor. Bu durum ise iş ve özel yaşam arasındaki dengenin çoğunlukla bozulmasına neden oluyor. Gelin bu dengeyi sağlam bir şekilde oturtmak için birkaç tüyo vereyim.

1-) Hayır Diyebilmeyi Öğrenin


     

         İş yerinde ekstra projeler üstlenmeniz istendiğinde ya da çocuğunuzun sınıf öğretmeni okul aile birliğinde görev almanızı önerdiğinde bunları nazik bir şekilde geri çevirebilirsiniz. Sırf zeki, başarılı ve isteklisiniz diye iş yerinde bütün projelere gönüllü olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın peşinde olduğunuz şey işin çokluğu değil işin kalitesidir. 

2-) Eve İş Getirmeyin

       Günümüzün iletişim teknolojisi iş ve ev arasındaki sınırları ortadan kaldırmış görünmekte, ne var ki siz bu sınırı tekrar çizebilirsiniz. Örneğin ailenizle birlikte iken cep telefonunuzu kapatın veya bilgisayarınızı ortadan kaldırın.Gerektiğinde iş arkadaşlarınızla bu durumu konuşun, birlikte çözüm arayın.3-) Sosyal ve Özel Hayatınızı Planlayın


     

   ” Başarının üç öğesi: yetenek,hırs ve iyi bir tatil.” diyor Charles Luckman .

Sosyal hayatınıza ayıracağınız zamanı diğer önemli şeyler gibi ciddi planlayın. Eğer planlarsanız o işin olma ihtimali daha yüksektir.Planlarınıza ufak tatiller eklemeyi unutmayın.

4-)Her Neredeyseniz Orada Olun

      Birden çok şeyle uğraşmak, planlamak ya da düşünmek kafa karışıklığına neden olur. İşteyseniz işinizle ilgili görevlerinizle ve yapmanız gerekenlerle meşgul olun. Evdeyseniz de işle ilgili şeyleri evinize taşımayın. İşi evinize, evi işinize taşımanız hem veriminizin düşmesine hem yorgunluğa hem de mutsuz olmanıza neden olur.

5-) Bir şeylerden Feragat Etmeyi Öğrenin

  “Ve bir gün aramak değil,vazgeçmek çıkarır karşınıza aradığınızı.Kaderin garip bir cilvesidir bu.Bazen insan vazgeçtiğinde bulur aradığı her şeyi.” demiş Abraham Lincoln

    Plated.com’un kurucu ortağı Nick Taranto; bir turtayı çok fazla parçaya bölebileceğimizi, ancak bunların çok küçük dilimler olacağını ve yeterli tadı vermeyeceğini belirtiyor. Dolayısıyla her şeyi birden yaparsak, hepsinin hakkını veremeyeceğimizi vurguluyor. Bu nedenle bazı şeylerden feragat etmek gerektiğini ve hayatta denge kurmanın, turtayı dilimlere bölmek kadar kolay olmadığını ifade ediyor.


Kategoriler: İş, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/