Yeni Bir Araştırma: Bilime Göre Sağlıklı Bir Kalp İçin Günde Kaç Bardak Kahve İçmeliyiz?

Günde kaç bardak kahve içersiniz? 1-2, 3-4 ya da 5-6? Ben gün içinde en az 4 bardak kahve içerek yaşamıma devam ediyorum. Bazı insanlara göre çok fazla içiyorum. Bazılarından ise “Aaa sen az içiyorsun.” tepkisini alıyorum. Gerçekten günlük içilen kahvenin ortalama bir miktarı olabilir mi?
PLOS Biology’nin 2018 yılında yaptığı bir araştırma, sağlıklı bir kalbi korumak için doğru miktarda bir kahve tüketim miktarından bahsedebileceğimizi söylüyor. Düsseldorf Üniversitesi biyologları Joachim Altschmied, ve Judith Haendeler, Inverse’e verdikleri röportajda “Doktorların büyükannenize söylediklerini çürüttük: Kalp rahatsızlığınız varsa kahve içebilirsiniz” dediler.
Düsseldorf Üniversitesi biyologları Altschmied ve Haendeler kafeinin sağlık üzerindeki etkilerini “fizyolojik olarak uygun miktarda” yani dört fincan olduğunu gösteren kapsamlı bir araştırmanın olduğunu söylediler. Altschmied, “Dört fincan veya daha fazla kahvenin kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini azalttığı düşünülüyor.” diyor. Bunun nedenini şöyle açıklıyorlar: Kafein, p27 adlı bir proteini, kalp hücrelerinin mitokondriye veya enerji santrallerine doğru “itebilir”. Bu da kalp hücrelerinin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Altschmied ve Haendeler deneylerinde, bu sürecin bir zaman makinesi etkisine sahip olduğunu buldular. Yapılan bir deneyde, kafeinli yaşlı farelerdeki mitokondri, sağlıklı genç farelerdeki mitokondri kadar verimli performans gösterebildi.
Farelere dört fincan kahveye eşdeğer dozda kafein verildikten sonra kalp sağlıklarına baktılar. Bu dozu alan “yaşlı” farelerde mitokondrinin, p27 varlığıyla yenilenmiş olduğu görüldü. Bu farelere araştırmacı tarafından, kalp hücrelerini tahrip ederek tetiklenen kalp krizleri verildiğinde ise kafeinli fareler, kalbin arterler gibi kan damarlarını yeniden inşa etmesine ve daha fazla hücre ölümüne karşı koruma sağlamasına yardımcı olabilecek endotel hücrelerinde daha fazla hareket gözlemlendi.
Ekip, bu mekanizmanın kalp krizinden kurtulan insanlar üzerinde etkileri olabileceği konusunda iyimser, ancak bu araştırmanın hala emekleme aşamasında olduğu konusunda hemfikirler. Ayrıca kalp sağlığını iyileştirmek için kafein içmemesi gereken bazı hastalar olduğundan da eminler. Örneğin, herhangi bir tür kan damarı büyümesi, potansiyel olarak bir tümörün hayatta kalmasına yardımcı olabileceğinden, tümörlü hastalar dikkatli olmalıdır.
Yine de Altschmied aşırıya kaçılmaması hususunda uyarıyor. Kronik rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Ancak bu araştırmaya göre, günde dört fincan kahve kalbinizi sağlamlaştıracaktır.
İlgili İçerik:

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/